LIVE UPDATES
Aktualitet

Kandidatët për avokatin e popullit/ Zbardhen emrat që kërkojnë mandatin e ri

9 Maj 2022, 19:17 Nga DOSJA
Kandidatët për avokatin e popullit/ Zbardhen emrat që

TIRANË- Zgjedhja e presidentit të ri për shumicën qeverisëse mbetet krye-prioritet politik i momentit. Por paralelisht me të, kuvendi është duke zhvilluar edhe një tjetër proces. Zgjedhjen e avokatit të ri të popullit me një mandat 5 vjeçar pozicion për të cilin gazetari Top Channel Muhamed Veliu mëson se deri këtë të hënë, kanë shprehur interes e duke dorëzuar dosjet 13 persona.

Erinda Ballanca të cilës i ka mbaruar mandati i parë si avokate e popullit garon për një mandate të dytë. Bledar Dervishaj Këshilltar Ligjor i Presidentit Ilir Meta i cili udhëhoqi mbrojtjen e shefit të tij në Gjykatën Kushtuese, është një tjetër aplikant për këtë post.

Mes aplikantëve janë edhe Brikena Kasmi Ish Zëvendës Ministre e Drejtësisë, Ahmet Premçi Ish Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Evis Fico Ish Drejtore e Kabinetit në Ministrinë e Drejtësisë, Drita Avdyli Kreu i Dhomës shqiptare të Ndërmjetësimit, Ermir Kapedani Komisioner pranë Avokatit të Popullit, Endri Papajorgji Zëvendës Rektor i “Tirana Business University”. Sikurse edhe Jordan Daci Avokat, Altin Goxhaj Avokat, Boriana Nikolla Juriste bashmë me juristen tjetër Olta Aliaj.

Edhe Jorida Rustemi psikologe ka shprehur ambicien për tu vendosur në krye të institucionit të avokatit të popullit. Zgjedhja e avokatit të ri të popullit kërkon 84 vota dhe është një votim i vetëm në parlament. Kjo do të thotë se pas dialogut presidencial me Enkelejd Alibeajn socialistëve do ti duhet të dakordësohen për avokatin e popullit.

“Duhet të zgjedhim Avokatin e Popullit, kështu që u takon atyre të na sjellin propozimet për Avokatin e Popullit apo Avokaten e Popullit, opozitës; kur them opozitës të jem shumë i qartë që e përjashtoj kategorikisht si të klasifikueshëm brenda kornizës së opozitës non-gratan e madhe dhe shpurën e tij”, tha Rama.

Aplikantët për Avokat të Popullit

Erinda Ballanca Avokate e Popullit

Bledar Dervishaj Këshilltar Ligjor i Presidentit Ilir Meta

Brikena Kasmi Ish Zëvendës Ministre e Drejtësisë

Ahmet Premçi Ish Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit

Evis Fico Ish Drejtore e Kabinetit në Ministrinë e Drejtësisë

Drita Avdyli Kreu i Dhomës shqiptare të Ndërmjetësimit

Ermir Kapedani Komisioner pranë Avokatit të Popullit

Endri Papajorgji Zëvendës Rektor “Tirana Business University”

Jordan Daci Avokat

Altin Goxhaj Avokat

Boriana Nikolla Juriste

Olta Aliaj Juriste

Jorida Rustemi Psikologe

Marrë nga Top Channel

Çmimet e hoteleve në prag të finales së Conference League, janë rritur disa herë dhe kanë detyruar tifozët italianë të anullojnë udhëtimin. Si duhet menaxhuar kjo situatë?

View Results

aktualitet aktualitet bledar dervishaj erinda ballanca jordan daci jorida rustemi olta aliaj bledar dervishaj erinda ballanca jordan daci jorida rustemi olta aliaj

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh