LIVE UPDATES
Aktualitet

“Hileja që ka”/ Legalizimi i kanabisit, Artan Hoxha: I zakonshmi kushton 30 mijë euro

8 Prill 2022, 12:38 Nga DOSJA
“Hileja që ka”/ Legalizimi i kanabisit, Artan Hoxha: I

Shqipëria do të legalizojë kanabisin për qëllime mjekësore! Kjo tashmë është fakt, ka thënë kryeministri Edi Rama, pasi në Formularin e Këshillimit Kombëtar, 61% e qytetarëve kanë votuar “pro”. Në prezantimin e përgjigjeve të këtij formulari, Rama tha se kjo do të ndikojë në rritjen ekonomike të vendit dhe hapjen e vendeve të reja të punës.

I ftuar në studion e ABC, gazetari investigativ Artan Hoxha, ka shpjeguar edhe ndryshimin mes kanabisit mjekësor dhe kanabisit rekreativ. Sipas Hoxhës kanabisin mjekësor nuk mund ta mbjellë kushdo, por biznesmenë dhe persona që kanë kolateral të madh për shkak se duhet investim i lartë. Sipas Hoxhës, dallimi mes dy llojeve të drogës, është se kanabisi mjekësor e ka THC shumë të ulët dhe përdoret për të prodhuar vajin e kanabisit.

“Ne jemi vend origjine për kanabisin dhe e di gjithë dynjaja. Ne çojmë kanabis në Azi dhe ne Turqi. Andej marrim Heroinë. Ku është loja? Ne kemi problem kanabisin rekreativ dhe jo mjekësor. Nuk kultivohet mjekësori në Shqipëri. Nuk mbille, se ai e ka THC zero. Nuk ka lidhje fare me mjekësorin. Nuk është e njëjta. Nuk ngjan fare. Atij i merret vaji nuk pihet si cigare. Kanabisi ka 100 varieteti. Se mbillet edhe kërp. Kërpi është bimë kanabisi por nuk bën boçe dhe përdoret për tekstile. Është bio. Ndryshon nga Kanabisi Sativa Indica. Se jam bërë agronom duke u marrë me këtë gjë. Kjo është loja.” u shpreh Artan Hoxha.

Hoxha ka treguar mes të tjerash edhe çmimin që mund të shitet një litër vaji i prodhuar nga kanabisi mjekësor. Sipas tij 1 litër vaj kanabisi cilësor me përqendrim të lartë 94% mund të shitet deri në 95 mijë euro.

Por ndryshe nga kanabisi normal, ai mjekësorë ka THC minimale. Ky kanabis mjekësor nuk i merret boçë dhe të pihet si duhan. Por prodhohet vaj. Një litër vaj e këtij kanabisi kushton 95 mijë euro. Ndërsa kanabisi i zakonshëm shkon edhe 30 mijë euro. Se përdoret në treg të zi. Është lënda tjetër narkotike që prodhohen me këtë vaj. Kristal quhet dhe prodhohet në vende të treta. Janë produkte që prodhojnë narkotikë të tjerë. Kimistët këtu vijnë nga jashtë në Shqipëri. Sot ka uri për vajin e kanabisi se lufton shumë sëmundje edhe ato tumorale. Vaji i kanabisit shitet edhe me doza me shiringa. Një dozë e vogël shkon në 2 mijë euro.” u shpreh Artan Hoxha.

Marre nga Abcnews

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet artan hoxha artan hoxha

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN