LIVE UPDATES
Bota

John Kerry në Cop26: Kemi rrugë të gjatë para, marrëveshja me Kinën e nevojshme

10 Nëntor 2021, 20:19 Nga DOSJA
John Kerry në Cop26: Kemi rrugë të gjatë para,

GLASGOW- I dërguari i SHBA për klimën, John Kerry, foli pas deklaratës së homologut të tij kinez se SHBA dhe Kina kanë arritur një marrëveshje për klimën.

Sipas The Guardian, ai tha se një marrëveshje me Kinën ishte një deklaratë mbështetjeje për një samit të suksesshëm të klimës të Kombeve të Bashkuara, me të dy vendet që ndërmarrin një hap të madh drejt mbylljes së hendekut të emetimeve.

“Së bashku ne vendosëm mbështetjen tonë për një COP26 të suksesshëm, duke përfshirë disa elementë që do të promovojnë ambicie, por më lejoni të jem i qartë se kjo deklaratë është një hap mbi të cilin mund të ndërtojmë zgjidhje për të mbyllur hendekun… Çdo hap ka rëndësi tani dhe ne kemi një rrugë të gjatë përpara nesh. Kështu që ne duhet të zbusim më shpejt, duhet të reduktojmë më shpejt emetimet e metanit, duhet të vazhdojmë të rrisim ambiciet dhe mbi të gjitha duhet të ndërmarrim veprime për të mbajtur temperaturën në1.5 gradë“, tha ai në një konferencë për shtyp.

Në konferencën për shtyp Kerry tha se ka shumë njerëz në mbarë botën gati për të ardhur në këtë tryezë dhe se së bashku ata do të jenë në gjendje t’i çojnë gjërat përpara shumë më shpejt. Nëse punojnë shumë, mund ta çojnë gjithë këtë situatë në një nivel më të mirë, sipas Kerry.

Ai tha se Kina dhe SHBA kishin kryer 30 takime virtuale gjatë 10 muajve të fundit për të dalë me këtë iniciativë. Kerry do ta kthejëkëtë marrëveshje në Uashington si një shenjë se të dy vendet mund të punojnë së bashku për klimën, edhe nëse mbeten në mosmarrëveshje në fusha të tjera të gjepolitikës. Kjo duhet të jetë një nxitje për negociatat në Glasgow. Emituesi më i madh historik (SHBA) dhe emituesi më i madh aktual (Kina) kanë dërguar një sinjal të fortë se mund të punojnë së bashku për të mirën e planetit. Asnjë marrëveshje kuptimplote nuk është e mundur pa këto dy vende. Ngelet për tu parë se sa  larg janë të gatshëm të shkojnë.

LAJMI KRYESOR: Dita e transportit në Cop26, publikohet drafti i marrëveshjes në Glasgow

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota cop26 cop26 ne glasgow john kerry kine shba samiti per klimen cop26 cop26 ne glasgow john kerry kine shba samiti per klimen

Sondazh

Poll

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet