LIVE UPDATES
Politike

“Jam rritur me foton e Berishës”/Bardhi kundër “firmave”: Na jep e Qifja ndonjë emër

11 Nëntor 2021, 14:11 Nga DOSJA
“Jam rritur me foton e Berishës”/Bardhi kundër

TIRANË- Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi iu ka kërkuar mbështetësve të Sali Berishës që nëse duan të mbledhin Kuvendin Kombëtar të depozitojnë firmat sipas procedurës. Në një konferencë për mediat, Bardhi ka cituar statutin e PD-së duke listuar edhe njëherë se si mund të mblidhet Kuvendi duke shtuar se rregullat janë të miratuara nga vetë Berisha. Për këtë të fundit, sekretari shtoi se ka qenë një frymëzim për të, pasi është rritur në një banesë ku ishte e varur fotoja e tij. 

PJESË NGA KONFERENCA PËR SHTYP:

Bardhi: Ajo që unë kam shpjeguar dje është procedurën për mbledhjen e Këshillit Kombëtar. Unë jam zgjedhur sekretar edhe me votë të Sali Berishës. Nuk ngrejmë kot çështje që nuk është çështje.

Çfarë iu pengon që të shkoni dhe t’i verifikoni?

Bardhi: Këtë nuk e bëj dot. Puç është kur shkel rregullat. Kuvendin e thërret 1/4 e anëtarëve. Të dhënat mbahen konfidenciale, se nuk janë firmat. Nuk është për halle personale kjo parti. I ndjejmë këto halle se edhe unë kam shprehur keqardhjen për vendimin ndaj liderit historik të PD-së, unë jam rritur me foton e Sali Berishës në shtëpi. Hallet e demokratëve nuk janë çështje inati personal.Asinate personale. Prandaj dhe e ripërsëris. Nëse duhet që të mbahet Kuvend i PD-së, gjykohet se ka nevojë për t’u mbledhur, ju lutem depozitoni firmat.

Me statutin aktual, iu duhet që të ishin zgjedhur me votim të fshetë, cilët ishin kandidatët tuaj?

Bardhi: Në 2019 kam pasur përballë zotin Dorian Teliti. Jam zgjedhur sekretari i Përgjithshëm. Në rikonfirmimin e bërë, Këshilli Kombëtar, nuk kanë gjykuar se do të duhej të kishte kandidaturë alternative. Ky detyrim ekziston vetëm për kryetarin e Këshillit Kombëtar.  

E parashikon statuti verifikimin e firmave nga një grup i posaçëm nga Komisioni që ngrihet në Kuvendin Kombëtar?

Bardhi: Jo. E kam treguar dje kartën, nëse doni iu jap një kopje të saj. Secili prej tyre duhet që të paraqesë kartën për regjistrimin e delegatit. Nëse ka apo jo kuorum për të vazhduar mbledhjen. Është e pamundur fizikisht që të verifikohen 4-5 mijë mandate sa është mandati. Në rastin konkret ka edhe një procedurë shtesë që është ka kërkuar thirrjen 1/4 e Kuvendit Kombëtar. Pa u dorëzuan firmat është e pamundur që të verifikohet. Pra bëjmë një listë shokësh dhe nai emër na jep edhe Qifja, se do flas edhe për atë. E ka pas përballë Flamur Noka në Vorë në fakt, jo unë. Dhe shefi i shtabit të Orlando Rakipit do verifikojë mandatet PD. E kanë bërë njëherë atë gabim në 2013 në Elbasan. I morën votat e PD i çuan tek PDIU që t’i jepnin mandatin Qifes.

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Politike Politike aksioni i berishes gazment bardhi aksioni i berishes gazment bardhi

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng