LIVE UPDATES
Politike

Byroja Kombëtare e Hetimit, Kraja: Na duhet objekt shtesë, nuk përballohen 60 hetues

11 Nëntor 2021, 11:32 Nga DOSJA
Byroja Kombëtare e Hetimit, Kraja: Na duhet objekt shtesë, nuk

TIRANË-Kreu i Strukturës së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit, Arben Kraja prezantoi gjatë komisionit të ligjeve dy probleme që janë hasur në ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit. Kraja raportoi se ndërtesa aktuale ku ndodhet Byroja nuk mund të përballojë 60 hetues që pritet të kompletohen në muajt e ardhshëm. Ai bëri të ditur se deri më tani janë 28 hetues, mirëpo ndërtesa e cila është e rikonstruktuar nuk përballon dot të gjithë njerëzit. Ndërtimi i një godine të re kushton shumë, ndaj Kraja propozoi që të merret një ndërtesë që mund të jetë afër institucionit. Një problem tjetër që u prezantua nga Kraja kishte të bënte dhe me shërbimet që ofrohen nga shërbimet e policisë.

Tashmë bëhet viti i 2 i institucionit. Nuk ka funksionuar më para në nivel buxhetor, ka qënë nivel varësie, ka qënë një periudhë intensive dhe për ne për të kuptuar se si funksionin dhe për të shkuar aty ku duhet të shkojë. Ne kemi qënë të përfshirë që në momentet e para. Është arritur në një draft që është paraqitur këtu te ju. Ne jemi të kënaqur në parim. Kemi dy probleme që mendoj se duhet ti shtroj këtu. I pari është për një ndertëse për byronë kombëtare të hetimit. Byroja është një strukturë e ngritur nga ne, ka një numër të madh. Deri tani jemi përfshirë dhe ne, ndërtesa e rikonstruktuar, por nuk përballon dot të gjithë këto njerëz. Byroja ka deri tani 28 hetues nga 60 që duhet të kishte. Procedura e emërimit përfundon në dhjetor, në maj të vitit që vjen 32 të tjerë duhet të sistemohen diku. Ne kemi bërë një ide se sa kushton një ndërtim për tu bërë. Me Këshillin e Lartë të prokurorisë, kërkojmë që të marrim një ndërtesë aty afër. Këshilli i Lartë i prokurorisë i ka dërguar një letër ministrit, kryeministrit për këtë problem, që të vihen në dispozicion objektet afër. Jemi tërhequr nga fondi, pasi kemi një objekt afër.

Shërbimet e policisë së byrosë kombëtare. Byroja duhet të ketë shërbime të policisë, përfaqësuesit që rrinë në objekte ku janë por paguhen nga Byroja. Kjo ka problematike nga fondi, ne kemi përcaktuar 50. Në momentin që mbaron afati i tyr duan që të rikthehen. Ministria e Financave na ka dhënë fondin, por rrisku është se do jetë i bllokuar. Ne jemi ok me propozimin e ministrisë. Doja ta thoja si problematike.’- u shpreh Kraja.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike arben kraja komisioni i ligjeve 11 nentor 2021 arben kraja komisioni i ligjeve 11 nentor 2021

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave