LIVE UPDATES
Sport

Ish-presidenti Bezhani thirrje Kryeministrit: “Po kërkoni të bëni një mur pa themele. Ylli ka vjedhur presidencën e KOKSH

17 Korrik 2021, 15:41 Nga DOSJA
Ish-presidenti Bezhani thirrje Kryeministrit: “Po kërkoni të

TIRANE – Sportistët shqiptarë që do të përfaqësojnë Shqipërinë në kompeticionin e Lojërave Olimpike “Tokyo 2020” janë nisur drejt Japonisë, pas ceremonisë së zhvilluar disa ditë më parë në “Pallatin e Brigadave” në Tiranë. I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili i dorëzoi flamurin shqiptar dy sportistëve, atletes Luiza Gega dhe peshëngritësit Briken Calja. Në fjalën e tij të rastit, kryeministri Rama theksoi se gjatë këtij mandati të tretë kjo qeveri do të hartojë një program specifik për sportin si dhe vlerësoi zgjedhjen e Fidel Yllit në krye të Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar.

Për të folur mbi këtë temë, i ftuar në televizionin “Fax News” ka qenë ish-presidenti i KOKSH, Viron Bezhani, i cili ka qenë në krye të këtij institucioni për 8 vite me radhë. Ai ka komentuar gjatë fjalën e kryeministrit Rama, si dhe ka folur mbi problematikat e sportit shqiptar dhe mungesën e mbështetjes nga qeveria shqiptare.

“Ndihem i ofenduar me atë që pashë në këtë gala, pasi pashë një Kryeministër që me deklaratat që bënte ka privatizuar dhe sportin. Dhe ajo që është më e keqja dhe që nuk doja ta besoja është, se me fjalën e tij tregoi se me të vërtetë paska influencuar në të gjithë këtë lëmsh që ka Komiteti Olimpik. Ka dy vite që Komiteti Olimpik ka pasur probleme nga më të ndryshmet. Po të shihni fjalën e Kryeministrit është për të ardhur keq. Ai ka marrë autonominë e sportit. Ndërkombëtarët, CIO-s të vetmen gjë që nuk pranojnë është që autonomia të jetë 100% dhe nuk pranojnë që të jetë në varësi të politikës. Kryeministri tregoi në gala që e ka privatizuar komplet sportin”.

Teksa citon Kryeminstrin Rama, në fjalën që ai mbajti përpara të pranishmëve në ceremoninë e organizuar në “Pallatin e Brigadave”, ku u shpreh se ka pritur me kënaqësi zgjedhjen e z. Ylli në krye të KOKSH-it, Bezhani i drejtohet publikisht duke thënë, se kreu i qeverisë shqiptare ka bashkëpunuar me presidentin e ri për përzgjedhjen e tij në mënyrë të paligjshme.

“Zoti kryeministër, keni pritur me shumë kënaqësi zgjedhjen e Fidelit. Kjo tregon se ju paskeni bashëpunuar me z. Fidel. Ju e dini shumë mirë se ju kam dërguar disa letra dhe kam bërë publike problematikat që ka KOKSH. Z. Fidel është zgjedhur kryetar në mënyrën më të turpshme, duke abuzuar në periudhën e Covid-it dhe duke futur brenda ministra dhe deputetë. Është zgjedhur në mënyrë të paligjshme, duke shkelur statutin, duke shkelur rregulloren, duke çuar në gjykatë edhe me firmën e një punonjësi. Edhe më e keqja, ai bashkëpunon edhe me sekretarin. Ky sekretar ka disa precedime penale, për abuzimet që ka bërë. Është e papranueshme që një kryeministër të jetë me këta njerëz.”

Ai akuzon Fidel Yllin që nuk ka bërë gjë për sportin gjatë kohës që ai ishte deputet i mazhorancës. “Kush është Fideli? Mos të harrojmë që ky Fidel ka ngritur 8 vite dorën për atë buxhet të shtetit dhe nuk ka bërë gjysmë gjëje për sportin”, – shprehet Bezhani.

Ish-presidenti i KOKSH-it komenton edhe fjalën e Kryeministrit, teksa ai u shpreh për mbështetjen që do t’i japë sportit, duke e konsideruar si një fasadë. “Ata që janë të brendshëm e kuptojnë që kjo është një fasadë. Ju thoni që do të mbështesin sportistët, por si do ta filloni këtë mbështetje, duke mbështetur Fidel Yllin? Ju kërkoni të bëni një mur pa themele. Nuk mund të mbështesësh një njeri që e ka vjedhur një post presidenti. Që është bërë president në mënyrë të jashtëligjshme”,– shprehet ai.

Bezhani flet edhe për abuzimet që janë bërë me Komitetin Olimpik Shqiptar dhe problematikat e këtij institucioni, duke i bërë thirrje kreut të qeverisë të bëjë SPAK edhe në sport. “Kryeminstri të tërheqë ato që ka thënë dhe të bëjë një SPAK dhe të hyjë e ta vlerësojë sportin dhe të bëjë më të mirën. Ka shumë abuzime. Asambleja që u zhvillua në datë 10 u zhvillua në mënyrë të jashtëligjshme. Këtë Asamble e çova në gjykatë dhe gjykata na dha përgjigje pozitive, që nuk duhet të zhvillohet kjo Asamble. U dha një datë tjetër. Kur e çova sërish në gjykatë, nuk del më vendimi i gjykatës, as pozitiv as negativ. Këtë të marrë kryeminstri. Gjykatës që nuk na japin përgjigje. Kam çuar 4-5 padi për shkelje të jashtëzakonshme dhe kam dy vite në prokurori e nuk marr një përgjigje, me prokurorë që më thonë ‘ik se kam punë të tjera’”.

Ai foli edhe për programin e sportit të hartuar nga qeveria shqiptare, ku u shpreh se nuk është realizuar asnjë pikë e këtij program. “Kush është projekti i Kryeministrit që deklaroi se do bëjë një projekt për sportin. Ja ku e ka programin, 8 vite Kryeministri dhe Fidel Ylli. Më gjeni një pikë që ky program është realizuar. Nëse e gjeni, i them Kryeministrit bravo i qoftë. Mos të shesë mend poshtë e lart as Fideli me stadiumet. Kanë bërë qendër olimpike dhe qendra olimpike është zyra për bashkinë. Më kanë kërkuar 8 mijë euro për të zhvilluar basketbolli ndeshje ndërkombëtare. Tjetër gjë thonë e tjetër bëjnë. Sporti duhet vlerësuar sepse vlerëson të ardhmen e rinisë. Këta duan çdo gjë për interes. Dalin e flasin dhe vetë presidenti i Komitetit Olimpik i zgjedhur, del e flet për Klubin Partizani, të shohë tokat dhe ndërtimet e veta. Të shohë se si është bërë te cirku, se si është prishur terreni sportiv aty.

Kemi pasur 26 fusha, janë prishur. 3 stadiumet janë bërë me fondet e futbollit. Dëgjova një ditë që qendra olimpike, gjysma është bërë e futbollit. Po normale, ajo i shërben sportit, nuk është bërë pallat. Dhe ju e dini të gjithë se kush është futbolli, sa ka. Treçereku i rinisë këtu merret me futboll, sportet e tjera kanë nga 10-15. Nuk ka asgjë të keqe që bëri dy terrene sportive me lekët e veta. Këtë duhet ta vlerësojmë. Bëri një stadium, e ka bërë vetë, bravo i qoftë, është pozitive”,– ka deklaruar Bezhani në televizionin “Fax News”.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport edi rama fidel ylli ish-presidenti i koksh kryeministri i shqiperise lojërave olimpike “tokyo 2020” televizionin “fax news” viron bezhani edi rama fidel ylli ish-presidenti i koksh kryeministri i shqiperise lojërave olimpike “tokyo 2020” televizionin “fax news” viron bezhani

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra