LIVE UPDATES
Aktualitet

Ish-kandidati për deputet i PD-së lëshon ‘bombën’: Rama skenar për arrestimin e Bashës, do ta realizojë ditë

14 Qershor 2019, 14:06 Nga DOSJA
Ish-kandidati për deputet i PD-së lëshon

TIRANË- Ish-kandidati për deputet i Partisë Demokratike, njëherësh analishti i njohur Fitim Zekthi, ka bërë një deklaratë të fortë, teksa shprehet se skenari i kryeministrit Edi Rama është arrestimi i kryedemokratit Lulzim Basha, nëse situata politike do të agravojë.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Zekthi shprehet se arrestimi i Bashës do të ishte një zgjidhje për Ramën, e për këtë ky i fundit herët a vonë do të shkojë drejt këtij akti.

Teksa komenton thirrjen e Lulzim Bashës si i pandehur nga Krimet e Rënda për lobimet ruse, Zekthi e komenton si një gjë të vogël, pasi po mendohet arresti shtëpiak i kreut të opozitës. Për këtë ai shprehet: “Me siguri këtë do të bëjë me kalimin e ditëve kur gjendja të bëhet më rëndë dhe kur nevoja për të konsoliduar pushtetin e ri me opozitë të sajuar përballë proetstave të opozites do të bëhet lebetitëse”.

Reagimi i plotë:

Arrestimi i Bashes do te ishte nje zgjidhje per Ramen, heret apo vone ai do te shkoje drejt ketij akti

Ne krizen e plote ne te cilen eshte Rama dhe qeveria te cilet ose duhet te shkojne ne zgjedhje te vetem dhe me pas te nisin te konsolidojne regjimin nje partiak me parti opozitare te krijuara nga ai vete ose duhet te terhiqet dhe te humbe pushtetin me siguri qe ai do te zgjedhe te paren. Ai ne fakt ka hyre ne ate rrug. Menyra se si fitoi pushtetin, marreveshjet qe beri, menyra se si thirri ne ekip njerez te botes se trafikut te droges, menyra se si po qeveris ekonomine kombetare, menyra se si trajton prokurorine dhe menyra se si mbron tahirin, Dakon, menyra se si mban pushtetin duike krijuar nje mekanizem gjigand elektoral ku kuti votimi pas kutie votime kontrollhet procesi me njerez te botes se trafikut dhe te qeverise duke blere mjaftueshem vota tregojne se ai nuk kthehet me pas nga ajo rruge. Ne kete pike thirrja i pandehur i kryetarit te opozites eshte nje gje e vogel. Ne kete pike po mendohet te pakten arresti shtepiak per Bashen. Me siguri kete do te beje me kalimin e diteve kur gjendja te behet me rende dhe kur nevoja per te konsoliduar pushtetin e ri me opozite te sajuar perballe proetstave te opozites do te behet lebetitese. Ne fakt Lopez ne Venezuele eshte ne arrst shtepiak, Aung Siu Kii ne Burma ka qerne per shume vite ne arrest shtepie etj…Me te vertete arrestimni i Bashes do te ishte nje zgjidhje… Ne kete pike veprimet nuk i ben me Rama eshte thjesht rruga qe te con tek ato.

Kujtojmë se një ditë më parë lideri i opozitës Lulzim Basha së bashku me Arben Ristanin dhe Ilir Dervishajn, janë thirrur nga Krimet e Rënda si të pandehur për lobimet ruse në SHBA. (Lexo këtu) Sipas fletëthirrjes së Prokurorisë kryedemokrati Basha duhet të paraqitet për të dëshmuar më 17 qershor ora 09:30 për t’u njohur me akuzën e ngritur ndaj tij në të kundërt do të shoqërohen me forcë.

(B.B/ Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet arrestimi i lulzim bashës lobimet e pd ne shba lobimet ruse lulzim basha arrestimi i lulzim bashës lobimet e pd ne shba lobimet ruse lulzim basha

Sondazh

Poll
Aktualitet 14 Qershor 2019, 13:55

TIRANË– Vijon “ngërçi” për çëshjen e 613 kg kokainë të sekuestruar në qytetin e Durrësit.Gjykata e Krimeve të Rënda për herë të dytë nuk ka m...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë