LIVE UPDATES
Insights

Triumfi i së djathtës në Europë dhe e majta e pamposhtur në "Europen e Ballkanit"

Në këtë sfond, kur Europa qëndron midis vazhdimit të vizionit të saj të përparimit apo kthimit pas me retorika nacionaliste dhe praktika përçarëse, pyetja që ngrihet është: si do të ecë Shqipëria që Rama e quan "Europa e Ballkanit"?

15 Qershor 2024, 14:29 Nga Denada Kola Jushi
Triumfi i së djathtës në Europë dhe e majta e pamposhtur
Denada Kola Jushi

TIRANA- Ndërsa Europa po "shkundet" nga e djathta ekstreme me retorikë populiste, situata politike po konsiderohet si një pikë kthese e madhe që prej rënies së Murit të Berlinit 35 vite më parë. Analizat mediatike evropiane po theksojnë se arsyeja kryesore për tkurrjen e partive tradicionale është se "politikanët nuk i përgjigjen shqetësimeve të njerëzve". Me rritjen e ndjeshme të ekstremit të djathtë në Francë, me fitoren e nacionalistëve në Itali, dhe me rritjen e AFD në Gjermani, e ardhmja e BE-së është gjithnjë më e paqartë.

Në këtë sfond, kur Europa qëndron midis vazhdimit të vizionit të saj të përparimit apo kthimit pas me retorika nacionaliste dhe praktika përçarëse, pyetja që ngrihet është: si do të ecë Shqipëria që Rama e quan "Europa e Ballkanit"?

Kryeministri i Shqipërisë flet për vizionin 2030, por në 2029 do të jetë 65 vjeç, me dilemën nëse duhet të garojë për mandatin e pestë. Dëshira e vjetër që të pleqërojë në Vuno, përplaset me tundimin për t'i shërbyer njerëzve si kryeshërbetor.

Me një parti që është në fushatë çdo ditë dhe jo vetëm një herë në katër vjet, Rama ka përballë një opozitë të dërrmuar nga lufta civile në PD, nga fragmentarizimi dhe egoja e partive të reja që shtohen çdo vit. PD e përçarë dhe me kreun në arrest shtëpiak, është vetëm një vit larg nga beteja elektorale.

Në këtë klimë të ndërlikuar politike, është thelbësore që PD dhe forcat e tjera politike të bashkojnë përpjekjet për të sfiduar PS-në në zgjedhjet e përgjithshme të vitit të ardhshëm. Për të ndërtuar një opozitë të fortë dhe të besueshme, PD duhet të fillojë procesin e ripërtëritjes dhe bashkimit, duke u fokusuar në programin qeverisës dhe afrimin e figurave të reja dhe përfaqësuese. Partitë e reja duhet të tejkalojnë egot dhe liderët e rinj nuk duhet të kopjojne modelin e vjetëruar të partisë se kryetareve.

Vetëm krijimi i një front të madh opozitar mund të rikthejë balancën politike dhe të ofrojë një alternativë të vërtetë për qytetarët shqiptarë. Përndryshe do të shohim që nëse në BE do të forcohet e djathta në Shqipëri do të vijoje marshimi i se majtes.

triumfi i së djathtës në europë

Sondazh

Poll
Insights 14 Qershor 2024, 13:06 Meri Lika

Letër e hapur për Gjykatën Kushtetuese

Meri Lika TIRANË- LETËR E HAPUR PËR GJYKATËN KUSHTETUESE Të nderuar gjykatës të Gjykatës Kushtetuese! Un&eum...

Insights 28 Maj 2024, 12:28 Denada Kola Jushi

Metamorfoza e krimit dhe e..., medias!

Denada Kola Jushi Sa euro i jepte bosi i krimit të dashurës së tij? Çfarë çante i dhuroi? Ku e çonte për pu...

Insights 14 Maj 2024, 16:28 Ola Xama

Peshkaqenët e kredive

Ola Xama Nuk ka asnjë vlerë sqarimi se sa ishin kreditë me probleme në vitin 2014 dhe sa u ulën. Nuk ka asnjë vlerë t&eu...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta