LIVE UPDATES
Aktualitet

Fuqizimi dhe goditja e Rezart Taçit, Hoxha: Ai kuptoi si funksionon qeveria

17 Nëntor 2021, 14:05 Nga DOSJA
Fuqizimi dhe goditja e Rezart Taçit, Hoxha: Ai kuptoi si funksionon

“Dosja Taçi” ka trazuar edhe njëherë ujërat në politikë, pasi nga përgjimet e autoriteteve italiane për biznesmenin dhe bashkëpunëtorët e tij përmenden si të përfshirë edhe zyrtarë shqiptarë.

I ftuar në studion e “Abc live” me Juli Xhokaxhi, gazetari Artan Hoxha shpjegoi sesi Rezart Taçi u kthye në një nga biznesmenët më të fuqishëm dhe impakt në vend. sipas tij, Taçi gjeti kuptoi se si funksionon administrata dhe qeveria dhe iu përshtat këtij habitati.

Teksa rrëfen sesi arriti të merrte Armon, gazetari thotë se goditja më e madhe për Taçin erdhi në momentin që mediat italiane i referoheshin si “sheiku shqiptar i naftës”, ndërkohë që rafineria ishte në kushte skandaloze.

“Për mua është njëshi në atë fushë. Ka bërë gjërat më të pabesueshme që mund të bëhen. Organizoi një kupë që u quajt trofeu Taçi, Real Madrid për 2 milion euro erdhi në “Qemal Staf”a, vetëm që të jepej ai ceku.

Taçi thjeshtë kuptoi si funksionon administrata dhe qeveria dhe iu përshtat këtij habitati. Goditja e parë që bëri në treg, mbaj mend edhe dokumentarë të televizioneve italiane, e quanin ‘sheiku i Shqipërisë’ kur vinin e shikonin Armo, e kuptonin që sheiku ishte fals, një rafineri e ndryshkur.

Taçi sot e kësaj dite nuk është shpallur i dënuar. Është i dyshuar, nuk është fajtor. Si e mori armon? Me sa e kam ndjekur i ishte premtuar një biznesmeni tjetër dhe ishte një nga investitorët në opozitë të PD. Papritmas Taçi futet në lojë, gjen kontaktet e duhura dhe i është paguar një shumë 9 milion euro në Austri. Nuk e mori Armon ai që duhet ta merrte por u tha se e mori një kompani amerikane nga Teksas. Në vetvete nuk ishte kompani amerikane. Në fakt ishte Taçi që nuk kishte as lekët,” u shpreh gazetari.

Marre nga Abcnews

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet artan hoxha rezart taçi artan hoxha rezart taçi

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"