LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e Mateos, Hoxha: Dënimi me vdekje për autorin s’është zgjidhje

17 Nëntor 2021, 13:50 Nga DOSJA
Vrasja e Mateos, Hoxha: Dënimi me vdekje për autorin

Vrasje e paralajmëruar ishte ajo e djeshmja në Fier, ku fqinji i mori jetën 8-vjeçarit. I ftuar në studion e “Abc live” me Juli Xhokaxhi, gazetari Artan Hoxha tha mes të tjerash se duhen marrë masa që ngjarje të tilla të parandalohen.

Sipas tij ngushëllimi i politikanëve sot nuk ka kuptim. Gazetari sugjeron që të krijohet një database me të dhëna të rëndësishme me të gjithë këta persona që kanë probleme të tilla, me qëllim që rastet tragjike të mos përsëriten.

“Sheh vendin ku ka jetuar, shikon fëmijë një engjëll dhe pastaj je i detyruar të dëgjosh sot të gjithë politikanët tanë duke ngushëlluar. Ngushëllimin e bën kushdo, detyra dhe misioni i tyre është që të parandalojnë ngjarje të tilla duke marrë masat duhura, duke ngritur institucionet e duhura. Autori është rritur me traumë, babai, këtej, nëna andej, vëllai në burg, që 23 vjeç i dënuar. Pastaj i nënvlerësuar nga sistemi ynë që është fund e krye i shpartalluar dhe pasoja e gjithë kësaj është jeta e humbur e atij fëmije.

Këtë do të kërkoja nga politikanët që të parandalojnë situata të tilla duke marrë vendimet e duhura. Ne nuk mund ti lëmë bomba të tilla, janë bomba sociale, përbëjnë rrezik shoqëruar. Nuk na kushton asgjë që të kemi një database me të gjithë këta personazhe, ku gjenden, ti mbajnë nën vëzhgim, të ngremë në alert komunitetin. Ai ka një gardh me kallama aty dhe nuk është parë duke hapur gropën.

Edhe komunitete duhet të jenë vigjilentë. Shqipëria flet për këto raste vetëm kur ndodh. Nuk është viktima e parë, dhe kanë ardhur nga personazhe të tillë. na duket e çuditshme që ai pasi ka bërë atë krim vazhdonte pinte alkool t dhoma e vet. të paktën ti minimizojnë. Imagjinoni të mos ishte gjetur kufoma. Nuk na kushton gjë sot, por minimalisht institucionet tona çdo sektor i policisë,prokurorisë, gjykata duhet të ketë një database me të dhëna, që të ketë me saktësi ku ndodhen këta persona, rrezikshmëria e tyre. Duhet edhe një reagim shoqëror, nuk bëhet vetëm me polic kjo punë,” u shpreh gazetari.

Ndrëkohë, që opinioni publik është tronditur nga ngjarja makabre kërkon dënim maksimal për autorin, duke përshirë edhe dënimin kapital. Hoxha thotë se dënimi me vdekje nuk është zgjidhje, ndërsa thekson se institucionet duhet të parandalojnë.

“Nuk mund të ketë dënim me vdekje. Shqipëria nuk e kthen dot më. I fundit është ai i Libofshës. Kam pasur mundësi të intervistoj të dënuar me vdekje dhe sot e kësaj dite janë në burg. Nuk është zgjidhje dënimi me vdekje. Ne si institucione dhe shoqëria duhet të punojmë që të parandalojmë raste të tilla. Këtë duhet të bëjmë,” u shpreh Hoxha.

Marre nga abcnews

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet artan hoxha klodian çalamani artan hoxha klodian çalamani

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"