LIVE UPDATES
Politike

“I dënuar në Greqi”, Zgjidhja për Agim Kajmakun: Nuk është ai problemi, por është Rama

26 Gusht 2019, 17:16 Nga DOSJA
“I dënuar në Greqi”, Zgjidhja për Agim Kajmakun: Nuk

TIRANË- Partia Zgjidhja ka reaguar pas publikimit të një dokumenti nga Partia Demokratike, e cila pretendon se Agim Kajmaku është i dënuar në Greqi dhe duhet të japë dorëheqjen.

Në një reagim Zgjidhja shkruan se nuk merren me kartelën penale të të Agim Kajmakut, pasi derisa të ketë një vendim të formës së prerë ai prezumohet i pafajshëm.

Më tej në këtë dekalratë shkruhet se “Problemi nuk ka qenë dhe nuk është te Elvis Rroshi i Kavajës, Valdrin Pjetri i Shkodrës, apo Agim Kajmaku i Vorës. Problemi numër një për Shqipërinë dhe shqiptarët është Edi Rama, kajmaku i sektit të Rilindjes që prej vitesh grumbulloi pranë vetes kriminelë, trafikantë e të korruptuar dhe e kalbëzoi deri në palcë sistemin tonë politik dhe shoqëror, bashkë me Sali Berishën dhe të tjerët kryetarë partish të kriminalizuara”.

REAGIMI I PLOTË

Kryetari i bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku, akuzoi sot se sulmet ndaj tij janë të nxitura politikisht, pas marrjes së detyrës, duke siguruar publikun se nuk ishte marrë kurrë me trafiqe dhe krime. Për ta bërë sa më të besueshme pafajësinë e vet, Kajmaku e lidhi fatin e jetës së tij me atë të qindra mijëra shqiptarëve që emigruan në Greqi dhe ndryshuan gjeneralitetet, për të patur mundësi që të punonin dhe jetonin për bukën e gojës.

Nuk kemi ndërmend të merremi me kartelën penale të Kajmakut të Vorës, sepse prezumimi i pafajësisë është një atu që nuk duhet prekur, megjithëse raportimet e mediave, bazuar në të dhënat e policisë greke, thonë se të katër shtetasit shqiptarë me gjeneralitetet greke, Jorgo Toto, siç e pati ndërruar edhe kryebashkiaku i Vorës, janë prej vitesh në kërkim nga Greqia.

Problemi nuk ka qenë dhe nuk është te Elvis Rroshi i Kavajës, Valdrin Pjetri i Shkodrës, apo Agim Kajmaku i Vorës. Problemi numër një për Shqipërinë dhe shqiptarët është Edi Rama, kajmaku i sektit të Rilindjes që prej vitesh grumbulloi pranë vetes kriminelë, trafikantë e të korruptuar dhe e kalbëzoi deri në palcë sistemin tonë politik dhe shoqëror, bashkë me Sali Berishën dhe të tjerët kryetarë partish të kriminalizuara.

Partia ‘Zgjidhja’ prej kohësh ka deklaruar emergjencën kombëtare që të shembet nga pushteti Edi Rama, ky “i vdekur që ecën’, që i ka mbushur PS-në dhe institucionet e shtetit me banda dhe kriminelë, ka shkatërruar një parti historike të të majtës, dhe sot e ka vënë vendin të sundohet nga sekti i Rilindjes, në bashkëpunim me krimin e organizuar.

Deputetët apo pushtetarët vendorë të Ramës me rekorde kriminale janë pjesë e Rilindjes, qeverisin, vjedhin, bëjnë biznes të pisët dhe grabisin pa mëshirë Shqipërinë. Rama, Veliaj dhe dhjetra rilindas të elitës kanë vetëm agjendë personale: luftojnë për pushtet dhe pasuri për vete dhe për për një grusht oligarkësh që ndërojnë flamur e padron sa herë ndërron pushteti. Prej 6 vitesh këtë po bëjnë, ndërsa popullin e kanë hedhur të kacafytet për kriminelët, injorantët e puthadorët që vënë nëpër lista dhe i gradojnë deputetë apo kryebashkiakë për të vijuar të shpenguar ngritjen e koncesioneve që do t’u marrin shqiptarëve të skamur 2 miliardë euro të tjera dhe do të rrëmbejnë pasuritë e fundit të mbetura të Shqipërisë.

Kajmaku i Vorës, edhe mund të largohet dhe Rama, herët a vonë, do t’’ia kthejë shpinën siç bëri me Rroshin, apo me Pjetrin, të cilët i përdori dhe i shfrytëzoi për të fituar pushtetin për vete, por kjo nuk ndryshon gjë për shqiptarët. Urgjenca jonë është të flakim nga pushteti kriminal, Ramën, kajmakun e Rilindjes që pasi uzurpoi PS-në, i ka vënë këmbën në fyt Shqipërisë.

Partia Demokratike ka publikuar sot një dokument me anë të të cilit pretendon se Agim Kajmaku është arrestuar dhe dënuar nga gjykata e Janinës për falsifikim parash. Gazment Bardhi, numri dy i PD u shpreh se Kajmaku duhet të japë dorëheqjen, pasi është subjekt i ligjit të dekriminalizmit. Më herët Kajmaku ka mohuar akuzat duke thënë se do vijojë të punojë në krye të Bashkisë Vorë. Në një rëagim tjetër të bërë pas publikimit të dokumenteve ai tha se “nuk është marrë kurrë me trafiqe”. 

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike agim kajmaku akuzat e pd për agim kajmakun denimi i agim kajmakut ne greqi partia zgjidhja agim kajmaku akuzat e pd për agim kajmakun denimi i agim kajmakut ne greqi partia zgjidhja

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh