LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Halloween’! Pse festohet në 31 Tetor? Origjina e festës që sot “tërbon” shqiptarët

31 Tetor 2021, 06:20 Nga DOSJA
‘Halloween’! Pse festohet në 31 Tetor? Origjina e festës

TIRANË-Sot është data 31 tetor dhe tashmë mbarë bota feston Halloween. Të rinjtë shqiptarë dhe jo vetëm zgjedhin që në këtë ditë të vishen ndryshe, inspiruar nga personazhet e preferuar për tu dukur disi më të frikshëm. Lokalet, lounge-t e kryeqytetit e jo vetëm janë zbukuruar në mënyrë që të presin sonte të rinjtë që do të festojnë për Halloween.

Mirëpo si ka lindur kjo festë dhe pse festohet pikërisht në 31 tetor?

Halloëeen-i ka nisur si një festival bujqësie në kulturën kelte ose ndryshe i njohur me emrin Samhain në Irlandë. Data 31 Tetor shënonte të korrat e fundit dhe fillimin e dimrit. Ndërsa drithërat “vdisnin”, fermerët besonin se ishte një ditë kur shpirtrat mund të dilnin nga varret e tyre, dhe për pasojë ata maskoheshin në mënyrë që të trembin këta shpirtra.

Në shekullin e 8, kristianët vendosën ta ndryshonin këtë festë pagane. Papa George III, e shpalli datën 1 nëntor si dita e të gjithë shenjtorëve. Nata përpara kësaj u quajt në vigjilie të shenjtëve. Gjatë periudhës mesjetare, fëmijët dhe njerëzit e varfër do të praktikonin bamirësinë, ku ata shkonin derë më derë duke kërkuar donacione ose ushqim në këmbim të lutjeve për nderimin e personit që iu përgjigj derës.

Traditat moderne të Halloëeen-it erdhën fillimisht në Amerikë në shekullin e 19, gjatë fluksit të emigrantëve irlandezë. Praktika e gdhendjes dhe dekorimit të kungujve është një zakon irlandez që nderon shpirtrat të mbërthyer në purgator.

Si nisi tradita e kungujve?

Besohet se shpirti i Stingy Jack erdhi rreth e përqark tokës pasi nuk ju lejua hyrja as në ferr dhe as në parajsë. Besohet se ai gjeti një kungull, dhe prej tij krijoi një flakë për të ndriçuar rrugën ku kalonte. Kështu gjatë Halloween-it njerëzit përdorin kungujt si dekorim.

Sot, Halloween është kthyer në një festë kombëtare. Në të gjithë botën njerëzit tashmë organizojnë festa me kostume ndërsa fëmijët trokasin derë më derë për të kërkuar ëmbëlsira. Edhe në Shqipëri Halloween-i ka filluar të festohet shumë nga të rinjtë dhe fëmijët që në vendin tonë trokasin në dyert e shtëpive për të kërkuar ëmbëlsira.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet festa e halloween halloween festa e halloween halloween

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!