LIVE UPDATES
Bota

Greqia paraqet platformën për ‘Green Pass’, Mitsotakis: Korsi e shpejtë për të udhëtuar brenda Bashkimit Evrop

28 Maj 2021, 10:24 Nga DOSJA
Greqia paraqet platformën për ‘Green Pass’, Mitsotakis:

GREQI-Greqia prezantoi sot platformën e saj për certifikatën dixhitale Evropiane Covid, duke u bërë kështu një nga vendet e para të BE-së që nis zbatimin e saj. Kjo u njoftua nga nënkryetari i Komisionit Evropian Margaritis Schinas.

Platforma greke e certifikatës digjitale është një nga të parat që është gati të fillojë”, tha ai në praninë e Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel.

Sipas mediave greke, skema përbëhet nga një certifikatë që konfirmon se udhëtarët janë “Covid-free” duke faktuar prova të vaksinimit të duhur kundër koronavirusit, janë rikuperuar kohët e fundit nga infeksioni. Dhe më pas iu është dhënë një faturë e pastër shëndetësore, ose që kanë rezultuar kohët e fundit negativë për virusin.

Nga ana e tij, Kryeministri e përshkroi çertifikatën si një mjet kompleks që kombinon shumë informacione për t’u bërë përfundimisht një “korsi e shpejtë për të udhëtuar brenda Bashkimit Evropian”.

“Diçka që është veçanërisht e rëndësishme për vendin tonë, në mes të sezonit turistik. Si Greqi ne jemi gati të aktivizojmë certifikatën dixhitale më herët se 1 korriku dhe inkurajojmë vendet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë për të shmangur kompleksitetin e negociatave dypalëshe”, shtoi Kyriakos Mitsotakis, duke theksuar se koronavirusi veproi si përshpejtuesi i madh për transformimin dixhital të shtetit.

Athina ishte një nga kryeqytetet e para të Bashkimit Evropian, së bashku me Madridin, që ka mbështetur idenë e një certifikate vaksinimi për të lejuar rifillimin e udhëtimeve dhe turizmit.

(E.k.dosja/al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni green pass greqi kyriakos mitsotakis green pass greqi kyriakos mitsotakis

Sondazh

Poll
Bota 28 Maj 2021, 10:02

Turqi: Skandali me mafian cënon Erdoganin

Mafiozi më i njohur turk, Sedat Peker ka publikuar video me të dhëna për lidhjen e qeverisë me mafian. Presidentit Erdogan dhe ministrit të Brendshëm, Soylu tan...

Bota 28 Maj 2021, 09:34

JAPONI- Japonia ka miratuar vaksinimin e fëmijëve me vaksinën e Pfizer. The Guardian shkruan se miratimi i vaksinës është bërë nga Ministria e japoneze e Shënde...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë