LIVE UPDATES
Bota

Pronari i mediave pro-demokracisë në Hong Kong dënohet me burgim

28 Maj 2021, 09:56 Nga DOSJA
Pronari i mediave pro-demokracisë në Hong Kong dënohet me burgim

Manjati i mediave prodemokracisë në Hong Kong, Jimmy Lai është dënuar me 14 muaj burgim për pjesëmarrje në një tubim të paautorizuar më 2019.

Kina po shtyp gjithnjë e më shumë të drejtat dhe liritë në territorin e Hong Kongut.

Lai dhe nëntë aktivistë tjerë të njohur prodemokracisë u dënuan më 28 maj për pjesëmarrje në një protestë anti-qeveritare më 1 tetor 2019 – dita kombëtare e Kinës.

Në protestë kishte pasur përleshje të ashpra midis protestuesve dhe policisë.

Manjati, 73-vjeçar gjendet në burg për pjesëmarrje në tubime të tjera protestuese atë vit. Ai përballet me të paktën dy akuza të tjera të paraqitura sipas një ligji të sigurisë kombëtare.

Legjislacioni i miratuar nga Kina, penalizon shkëputjen, përmbysjen, terrorizmin dhe bashkëpunimin me forcat e huaja dhe parasheh edhe dënime të përjetshme me burgim.

Në fillim të këtij muaji, autoritetet ngrinë pasuritë që i përkisnin Lai, duke përfshirë shumicën e aksioneve të tij në Next Digital, e cila boton Apple Daily, një tabloid që është shpesh kritik ndaj udhëheqjes së Hong Kongut dhe Kinës.

Hong Kongu ka qenë koloni e Mbretërisë së Bashkuar deri në vitin 1997, kur i është dorëzuar Kinës në bazë të sistemit “një shtet, dy sisteme”, që do të thotë se qyteti ka sistemin e tij ligjor dhe të drejtat, duke përfshirë fjalën e lirë dhe lirinë e shtypit.

Grupet e të drejtave të njeriut dhe demokracitë perëndimore e kanë akuzuar Pekinin për gërryerjen e këtyre lirive dhe autonomisë në vitet e fundit. Shtypja u intensifikua veçanërisht që nga protestat masive anti-qeveritare në Hong Kong më 2019 gjatë të cilave mijëra njerëz u arrestuan.

Pekini miratoi një ligj të sigurisë kombëtare në Hong Kong në qershor të vitit 2020, duke lënë shumicën e politikanëve dhe aktivistëve të prodemokracisë ose në burg ose në internim.

REL

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota hong komg jimmy lai kine hong komg jimmy lai kine

Sondazh

Poll
Bota 28 Maj 2021, 09:34

JAPONI- Japonia ka miratuar vaksinimin e fëmijëve me vaksinën e Pfizer. The Guardian shkruan se miratimi i vaksinës është bërë nga Ministria e japoneze e Shënde...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave