LIVE UPDATES
Bota

Greqia kërkon çertifikatë vaksinimi, BE këmbëngul që të jetë vullnetar

18 Janar 2021, 20:06 Nga DOSJA
Greqia kërkon çertifikatë vaksinimi, BE këmbëngul

BRUKSEL–  Komisioni Evropian ka qenë duke konsideruar një propozim të kryeminsitrit grek për të lëshuar një çertifikatë vaksinimi për të ndihmuar udhëtarët në destinacionet e tyre të pushimeve dhe për të shmangur një tjetër verë katastrofike për sektorin e turizmit në Evropë.

Greqia ka në plan të lëshojë çertifikata dixhitale të vaksinimit për secilin person të vaksinuar kundër COVID-19. Krerët e shteteve dhe qeverive të BE do të diskutojnë propozimin në një samit video të Enjten.

Nënkryetari i Komisionit Evropian Maros Sefcovic insistoi që vaksinimi është vullnetar. Ai vuri në dukje se disa njerëz nuk mund të vaksinohen për arsye shëndetësore ndërsa të tjerët thjesht mund të kundërshtojnë, raporton Knowledia.

“Ne po marrim të gjitha masat paraprake që të mos krijojmë ndonjë terren për trajtim të ndryshëm të këtyre njerëzve, ose ndonjë lloj kufizimi të të drejtave të tyre,”– u tha ai gazetarëve pasi mori pjesë në bisedat e videokonferencës midis ministrave të çështjeve evropiane.

Sefcovic tha se përparësia tani duhet të jetë mbledhja e të dhënave në lidhje me sëmundjen dhe trajtimin e saj në platforma dixhitale në një shkallë të gjerë evropiane në mënyrë që ekspertët shëndetësorë të mund të krahasojnë mënyrën e mutacionit të virusit, si po funksionojnë vaksinat dhe nëse standardet e testimit harmonizohen në të gjithë 27 vendet anëtare.

”Ne duhet të sigurohemi që të dhënat do të mblidhen në mënyrë elektronike në lidhje me të gjitha rregullat e privatësisë së të dhënave dhe duhet të bëhen në platforma ndërvepruese në mënyrë që të mund të ndajmë të dhënat”,- tha ai, duke shtuar se është e nevojshme të vlerësohet “efikasiteti i vaksinat, për vlerësimin e të gjithë procesit të vaksinimit.”

Vaksinimet kanë filluar në të gjithë BE-në me 27 vende, por është e paqartë se cila pjesë e popullsisë do të vaksinohet në kohë për sezonin e pushimeve verore.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota nis vaksinimi ne be nis vaksinimi ne be

Sondazh

Poll
Bota 18 Janar 2021, 18:25

SHBA- Me përjashtim të rasteve të rralla, inaugurimi i një presidenti të ri simbolizon traditën amerikane të një transferimi paqësor të pushtetit. Korrespondent...

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës