LIVE UPDATES
Bota

Mbetjet plastike tani do të shpërbëhen më lehtë

18 Janar 2021, 19:12 Nga DOSJA
Mbetjet plastike tani do të shpërbëhen më lehtë

Gjatë vitit që kaloi pamë zbulime shkencore që mund të ndihmojnë në përdorimin më të mirë të plastikës. Por pandemia e koronavirusit ka rritur shqetësimet për mbetjet plastike tani që është shtuar kërkesa për mjete mbrojtëse me një përdorim.

Shkencëtarët që po punojnë në zbulimin e enzimave që ushqehen me plastikë duke mundësuar reciklimin e tyre, gjetën një mënyrë për përshpejtimin e procesit. Hulumtuesit amerikanë dhe britanikë kombinuan dy enzima duke krijuar një të fuqishme.

Enzima natyrale e quajtur PETase e cila është në gjendje të thyejë plastikën është zbuluar tashmë në Japoni.

Studiuesit e udhëhequr nga ekipe të Universitetit të Portsmouthit dhe Laboratori kombëtar i Energjisë së Ripërtëritshme i Departamentit amerikan të Energjisë e bënë atë më efiçient.

Por në vitin 2020 ata avancuan duke kombinuar enzimën PETase me një tjetër që quhet MHETase, e cila bën tretjen e plastikës shumë herë më shpejtë.

“Ajo çfarë bën enzima e dytë është përshpejtimi i procesit me gjashtë herë. Mënyra se si reagon e bën atë shumë interesante për procesin e riciklimit”, thotë John McGeehan, profesor dhe drejtor i Qendrës për Zbulimin e Enzimave.

Ndërkohë në Holandë, një kompani krijoi plastikën me bazë bimore e cila sipas tyre mund të përdoret për qëllime tregtare, por me më pak dëme në mjedis sesa plastika që përftohet nga përpunimi i karburantit.

Kompania biokimike në Amsterdam, Avantium, përdor një poliester kimik dhe organik të quajtur “Polyethylene Furanoate”, i njohur edhe si poliesteri i së ardhmes.

Përbërja është 100 për qind organike, që zakonisht përdoret për produktet e konsumit dhe paketim.

Zbuluesit shpresojnë që prodhuesit e mëdhenj të pijeve të përdorin këtë teknologji pasi të hapet fabrika e parë prodhuese më 2023.

Ndërkohë disa studiues në Britani thonë se pajisjet për kapjen e fribrave mund të zvogëlojnë sasinë e fibrave të vogla plastike që dalin gjatë pastrimit të rrobave.

Shkencëtarët në Universitetin e Plymouth thonë se pas një larje të zakonshme rreth 700 mijë mikro-fibra përfundojnë në ujërat e zeza. Sipas tyre zbulimi ul me 80 për qind sasinë e grimcave mikroskopike që përfundojnë në botën ujore.

Marre nga: VOA 

(a.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota mbetjet plastike mbetjet plastike

Sondazh

Poll
Bota 18 Janar 2021, 18:25

SHBA- Me përjashtim të rasteve të rralla, inaugurimi i një presidenti të ri simbolizon traditën amerikane të një transferimi paqësor të pushtetit. Korrespondent...

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane