LIVE UPDATES
Bota

Kina raporton rritjen më të madhe ekonomike në dy vitet e fundit pas rikuperimit nga pandemia e COVID-19

18 Janar 2021, 19:11 Nga DOSJA
Kina raporton rritjen më të madhe ekonomike në dy vitet e fundit

KINË– Ekonomia e Kinës ka shënuar rritjen e saj më të madhe në dy vjet pasi ka përfunduar një rimëkëmbje të shpejtë nga rënia e shkaktuar nga pandemia Covid-19 në fillim të vitit 2020. Megjithëse rritja vjetore e aktivitetit prej 2.3% për ekonominë e dytë më të madhe në botë ishte më e ngadalta që nga viti 1976, në tre muajt e fundit të vitit të kaluar Kina po zgjerohej me një ritëm më të shpejtë se para krizës.

Sipas The Guardian, suksesi i Kinës për të qenë ekonomia e madhe për të shmangur një rënie nga viti në vit të prodhimit ishte për shkak të reagimit të shpejtë të Pekinit ndaj pandemisë pasi rastet u zbuluan për herë të parë në Wuhan, stimulit qeveritar dhe kërkesës ndërkombëtare për mallrat e prodhuara të vendit.

Paul Donovan, ekonomisti në UBS Global Wealth Management, tha: – “Rritja e Kinës pasqyron modelet globale. Shitjet e brendshme me pakicë e kanë nën efekt ekonominë – është kërkesa e jashtme që është mbështetëse. Ndërsa konsumatorët evropianë dhe amerikanë kalojnë shpenzimet nga shërbimet në mallra, ekonomitë e prodhimit kanë më shumë sukses. ”

Shifrat zyrtare treguan se ekonomia vazhdoi me hapa pozitiv pas ndrydhjes për herë të parë në katër dekada, në tre muajt e parë të vitit 2020. Pasi u rrit me një normë vjetore prej 4.9% në tremujorin e tretë, zgjerimi i Kinës u rrit në 6.5% në të katërtin.

“Të dhënat mujore sugjerojnë që rritja ra përsëri pak drejt vitit 2021 por ajo mbetet e fortë. Ne mendojmë se kjo forcë do të vazhdojë gjatë gjysmës së parë të këtij viti, përpara se të lëshojmë vendin në një pjesë të dytë më të dobët. ”– tha Julian Evans-Pritchard, ekonomisti i vjetër kinez në Capital Economics.

Evans-Pritchard tha se megjithë rënien në rritjen e shitjeve me pakicë, kishte mjaft potencial për familjet që të fillonin të shpenzonin përsëri pasi ato zvogëlonin kursimet e tepërta që kishin ndërtuar vitin e kaluar.

Ai shtoi:- “Ndërkohë, bishta nga stimulimi i vitit të kaluar duhet të mbajnë të fortë industrinë dhe ndërtimin për një kohë më të gjatë. Efektet e favorshme bazë do të ndihmojnë gjithashtu në mbajtjen e niveleve të rritjes të ngritura deri të paktën në mes të këtij viti. Më tej përpara, megjithatë, ne mendojmë se rritja do të zbutet. Kërkesa e huaj për mallra kineze do të bjerë përsëri ndërsa vaksinat fillojnë të ndryshojnë ndryshimin e fundit në modelet e konsumit global. Dhe mbështetja e politikës së brendshme do të tërhiqet pjesërisht gjatë këtij viti. “

Lajmet për shifrat e rritjes më të madhe se sa pritej erdhën ndërsa Kina raportoi më shumë se 100 raste të reja Covid-19 për  gjashtë ditët e fundit, duke ngritur shqetësime për një tjetër shpërthim kombëtar.

Shumica e ekonomive të tjera të mëdha ende nuk kanë publikuar shifrat e PBB-së për vitin 2020, por asnjëra nuk pritet të regjistrojë rritje pozitive. Gjermania tha javën e kaluar se ishte tkurrur me 5%, ndërsa rënie prej rreth 10% janë vlerësuar për MB, Francë dhe Itali nga Fondi Monetar Ndërkombëtar. SHBA, ekonomia më e madhe në botë pritet të tkurret me pak më shumë se 4%.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota ekonomia e kines peson rritje ekonomia e kines peson rritje

Sondazh

Poll
Bota 18 Janar 2021, 18:25

SHBA- Me përjashtim të rasteve të rralla, inaugurimi i një presidenti të ri simbolizon traditën amerikane të një transferimi paqësor të pushtetit. Korrespondent...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha