LIVE UPDATES
Aktualitet

Greqi-Shqipëri, rruga e mundimshme e refugjatëve drejt Europës, i riu që u kap në kufi: Synojmë Gjermaninë ose Zvicrën

26 Gusht 2021, 20:23 Nga DOSJA
Greqi-Shqipëri, rruga e mundimshme e refugjatëve drejt Europës, i

TIRANË– Grupe refugjatësh afganë në një numër të vogël hyjnë në mënyrë të paligjshme nga Greqia në Shqipëri çdo muaj me synimin për të udhëtuar drejt vendeve europiane përmes së ashtuquajturës “rruga ballkanike”.

Më parë rruga e refugjatëve që donin të arrinin vendet e Europës perëndimore nga Turqia dhe Greqia kalonte në Bullgari , Maqedoni, Serbi dhe Hungari për të shkuar drejt Gjermanisë dhe Austrisë,ndërsa tani një pjesë e grupeve të refugjatëvekalojnë nga Shqipëria, Mali i Zi dhe Bosnja.

Ndryshe nga refugjatët e tjerë afganët janë ndër të vetmit që udhëtojnë në familje të mëdha, shpesh me një numër të madh fëmijësh dhe edhe kur kërkojnë azil në Shqipëri synojnë ta përdorin atë për të fituar kohë deri në largimin drejt vendeve europiane.

Sajad, është njëri prej refugjatëve që së bashku me gruan e tij dhe katër bashkëkombas,dy burra dhe dy gra, u ndaluan kësaj jave në kufirin shqiptaro grek nga shërbimet kufitare shqiptare dhe të FRONTEX.

Sajad , duke treguar shenjat e gërvishtjeve të lehta në këmbë nga shkurret, tha se kishte mbërritur afër kufirit shqiptar me transport publik dhe për dy ditë kishte kaluar me bashkëkombësit e tij në këmbë gjatë natës dhe ditës kufirin e gjelbër duke mos u pikasur nga rojet e kufirit.

Sajad, me një anglishte mjaft të mirë i tha Zërit të Amerikës se kishte studiuar dhe banuar në Kabul dhe se donte të jetonte në paqe duke punuar por këtë nuk mund ta bënte në vendin e tij.

Pjesëtar i komunitetit Taxhik, Sajad tha se kishte punuar në Kabul për Kompani amerikane No Lemon dhe para gati dhjetë muajsh kishte vendosur të emigronte në Europë së bashku me gruan në një udhëtim të mundimshëm duke përshkuar disa vende.

Ai tha se e la Afganistanin gati 10 muaj më parë duke përshkuar kufirin Afanistan –Pakistan, më tej Pakistan –Iran , më pas Iran Turqi , duke kaluar për në ishujt grekë dhe duke përfunduar në kryeqytetin grek Athinë.

Ishte një udhëtim gati dy muaj tha ai dhe shpesh herë me rreziqe kur kaloje nga një kufi në tjetrin.

“Kur mbërritëm në Greqi autoritetet greke na regjistruan në kampnë Kretë dhe pas një periudhe u zhvendosëm në Athinë ku qëndruam për gjashtë muaj” , thotë Sajad . “Interesoheshim gjithmonë për statusin tonë dhe merrnim si përgjigje “është periudha e pandemisë së koronavirusit, nuk mund të trajtojmë kërkesat për azil, nuk mund t`ju japim dokumente”.

“Ishim të sigurtë dhe të qetë në Greqi, nuk na kërcënohej jeta, por kishim nevojë të punonim, të ushtroja dijet e mija që mora në universitetdhe jo të flinim në park apo në rrugë”, thotë Sajad. “Ndaj zgjodhëm thotë ai , të udhëtojmë më tej drejt kufirit shqiptar me synim Gjermaninë apo Zvicrën”.

Sipas autoritetetev greke rreth 40 mijë afganë jetojnë në Greqi një pjesë me lejeqëndrimi dhe një pjesë tjetër pa dokumente. Që pas firmosjes dy vjet më parënga qeveria greke me qeverinë afgane të marrëveshjes së ripranimit një numër i madh afganësh synuantë udhëtojnë drejt Shqipërisë me qëllimin për të kaluar drejt vendeve europiane. Ndërkohë Greqia i ka pezulluar operacionet e riatdhesimit të refugjatëve të parregullt afganë prej situatës së fundit në Afganistan.

Sipas Institutit shqiptar të Statistikave në vitin 2019 në territorin shqiptar hynë nga Greqia 541 afganë duke u renditur të katërtit, sipas vendit të origjinës në numrin e personave që hynë në mënyrë të parregullt në Shqipëri.

Edhe në vitet e mëparshme shifrat për shtetasit afganë varionin nga 200-400 persona në vit ndërkohë që numri i azilkërkuesve nga Afganistani ishte shumë më i vogël.

Por ëndërra e Sajad për të kaluar drejt vendeve perëndimore është ndërprerë në kufirn shqiptaro grek. Pasi atajanë gjetur nga rojet shqiptare dhe ato europiane të kufirit FRONTEX pak kilometra nga kufiri greknë territorin shqiptar me dokumente jo të rregullta hyrjeje dhepas procedurës së shqyrtimit nga oficerët e emigracionit 6 afganët mes të cilëve Sajad dhe bashkëshortjado të rikthehen në Greqi me urdhër largimi.

Shqipëria i ka dekurajuar përpjekjet e refugjatëve që hyjnë në mënyrë jo të rregullt nga Greqia pasi vendi nuk mund të përdoret si tranzit për të kaluar drejt një vendi tjetër ndërkohë që Greqia, vendi nga ata kanë hyrë, si një anëtar i Bashkimit Europian ofron për ta siguri dhe kushtet normale të jetesës.

Marrë nga VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet refugjatet ne shqiperi refugjatet ne shqiperi

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave