LIVE UPDATES
Aktualitet

Ç’po ndodh me Alqi Bllakon? GJKKO ‘arrest me burg’ për të, ish-deputeti s’dihet ku është

31 Mars 2022, 05:59 Nga DOSJA
Ç’po ndodh me Alqi Bllakon? GJKKO ‘arrest me burg’

TIRANË– Alqi Bllako nuk dihet ku është, dyshohet se është arratisur nga Shqipëria për t’i shpëtuar drejtësisë.Pa imunitetin që i jep mandate si deputet i Partisë Socialiste, fillimisht u tha se, Alqi Bllako tashmë u është dorëzuar autoriteteve, por e kundërta ka ndodhur. Bllako ka hequr dorë nga mandati, por ende nuk dihet se ku ndodhet. Po ashtu, edhe avokati i tij, Sokol Hazizaj ka “ndezur” dyshimet, duke publikuar një foto nga dritarja e një avioni, por nuk jep detaje të tjera.

Dosja.al ka kontaktuar me të por ende nuk ka një përgjigje. Gjithshtu edhe Policia e Shtetit hesht dhe nuk ka bërë me dije asgjë çfarë ka ndodhur lidhur me Bllakon. Po sot, Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) pranoi masën ‘arrest me burg’ të caktuar nga Prokuroria e Posaçme (SPAK) dhe pritet ekzekutimi i urdhërit nga Drejtoria e Policisë së Tiranës.

Bllako dorëzoi dje zyrtarisht mandatin e deputetit një ditë pasi Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK) kërkoi arrestimin e tij, pasi e akuzon për shpërdorim detyre në lidhje me inceneratorët. Letra u pranua dhe disa orë më vonë, kryeparlamentarja ka dërguar edhe shkresën në SPAK, ku shkruhet e zeza mbi të bardhë se Alqi Bllako nuk është më deputet i Kuvendit të Shqipërisë.

Për rrjedhojë, Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) e kishte rrugën të hapur për arrestimin e tij duke qenë se Bllako nuk kishte më imunitet, por nuk veproi deri në momentin që ai vendosi të vetëdorëzohej.  Bllako akuzohet se ka përfituar afro 14 milion e 600 mijë lekë pasi ka falsifikuar dokumente për të shpronësuar një tokë për ta kthyer nga një tokë arë në truall në bashkëpunim me ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka e kryetarin e shpronësimeve, Pëllumb Abeshi. Koka ndodhet pas hekurave për këtë çëshjte prej më shumë se dy muajsh.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Artan Hoxha: Alqi Bllako nuk ndodhet në asnjë institucion ligj zbatues

S’dihet ku është Alqi Bllako/ Kryemadhi: Presim drejtësi, jo regji me qeveritarë në arrati!

S’dihet ku është Alqi Bllako/Jorida Tabaku:Kush e pengoi arrestimin?Përgjigjuni para ligjit

‘Ciao’/Ku është Alqi Bllako? Postimi i dyshimtë i avokatit,a është arratisur nga Shqipëria?

MISTER-Ku ndodhet Alqi Bllako? Policia shkon ta arrestojë, shtëpia bosh, s’dihet ku ndodhet

Nga momenti në moment! Mbërrin në Policinë e Tiranës URDHRI, gati arrestimi i Alqi Bllakos

Të veshur civilë! Policia shkon në shtëpinë e Bllakos, plot efektivë tek rruga e Elbasanit

SPAK kërkesë, GJKKO jep “ok” për arrestimin e Alqi Bllakos 

E presin tek drejtoria! Qyno: Bllakon e çuan në Kamëz…i futën një çakmak në xhep

DETAJE/ Bllako u mor nga shtëpia, po dërgohet në Drejtorinë e Policisë

GJKKO e dënoi me arrest me burg! Alqi Bllako vetëdorëzohet në polici

PROVA të reja! SPAK: Blako udhëtoi në Itali në 2019, falsifikoi dokumentat…

GJKKO pranon kërkesën e SPAK! Cakton arrest në burg për Alqi Bllakon

Bllako dorëzoi mandatin! SPAK kërkesë Gjykatës: Miratoni masën e sigurisë ‘arrest në burg’

(a.b;f.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet kryesore alqi bllako alqi bllako ne spak arrestohet alqi bllako spak per inceneratoret alqi bllako alqi bllako ne spak arrestohet alqi bllako spak per inceneratoret

Sondazh

Poll
Aktualitet 31 Mars 2022, 20:32

Baton Haxhiu: E kam dashur Enver Hoxhën

Në emsionin “Opinion”, gazetari Baton Haxhiu ka treguar me detaje për vizitën që ka pasur babai i tij në Shqipërinë e viteve ’79. Haxhiu shprehet se në rrëfimin...

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës