Sociale

Gjermani që jeton në Shqipëri/ Vuante nga artriti dhe astma, gjeti shërim VETËM në ujërat termale të Elbasanit

Adelbert Ringwald zyrtar dhe biznesmen gjerman prej dy vite e gjysmë jeton në Shqipëri. Gjermani që vuante nga një formë e rëndë e artritit dhe astmës dhe gjeti kurim vetëm në ujërat termale të Elbasanit.
Featured image of article: Gjermani që jeton në Shqipëri/ Vuante nga artriti dhe astma, gjeti shërim VETËM në ujërat termale të Elbasanit Adelbert Ringwald

Edhe pse Gjermania është kthyer në ëndrrën amerikane të shqiptarëve, duket se po aq shumë vendi ynë u pëlqen gjermanëve.

Adelbert Ringwald zyrtar dhe biznesmen gjerman prej dy vite e gjysmë jeton në Shqipëri. Gjermani që vuante nga një formë e rëndë e artritit dhe astmës dhe gjeti kurim vetëm në ujërat termale të Elbasanit.

Kam gati tre vite që jetoj në Shqipëri dhe erdha këtu për shkak të problemeve shëndetësore. Unë vuaj nga artriti dhe kam pasur dhimje të mëdha. E kisha shumë të vështirë lëvizjen. Që në seancat e para këtu u lehtësova dhe dhimbja u zhduk . Kam provuar të kurohem në disa ujëra termale në vende të ndryshme, por në asnjë rast nuk kam pasur efekt më të mirë kurues dhe më të shpejtë se sa në Shqipëri. Por unë gjithashtu kam probleme të astmës dhe klima këtu, pa shumë lagështirë është mjaft e favorshme për mua, për të mos folur për bimët mjëkësore, me të cilat unë përgatis çajra të mrekullueshëm. Nuk do më besoni, por edhe birra është e mirë këtu.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ringwald nuk e mendon kthimin në Gjermani. Ai tashmë është dashuruar me klimën dhe mikpritjen shqiptare dhe do të donte që të gjithë të vizitonin Shqipërinë.

Kam udhëtuar në rreth 56 shtete të botës dhe Shqipërinë do ta cilësoja si vendin e parë përsa i përket mikpritjes dhe respektit që njerëzit këtu të falin. Do t’ua sugjeroja miqve të vizitojnë Shqipërinë ndërsa dëshiroj që shqiptarët në Gjermani t’i trajtojnë me të njëjtin vlerësim e respekt që ata na presin në këtu.

E ndërsa verën se shqiptarët gjithnjë e më tepër po largohen nga vendi i tyre Rinwald mendon se qeveria shqiptare duhet të bëjë më shumë përsa i përket mbështetjes së shtresave në nevojë dhe garantimit të punësimit.

Marrë nga Top Channel

Shto Koment