LIVE UPDATES
Sport

“Futbolli mësoi të bashkëjetojë me pandeminë, por nuk u dorëzua”!

31 Dhjetor 2020, 10:35 Nga DOSJA
“Futbolli mësoi të bashkëjetojë me pandeminë, por

TIRANE – Edhe Liga Profesioniste e Futbollit, në mbyllje të sezonit sportiv, nëpërmjet një bilanci të arritjeve të futbollit Shqiptar, ka bërë një urim për Vitin e Ri 2021. Në fokusin e saj janë evidentuar 100-vjetori me titull i Tiranës, fitorja e Kupës dhe Superkupës nga Teuta, paraqitja dinjitoze dhe kalimi i turit të parë nga skuadrat shqiptare në kupat e Europës, bojkotin e futbollit, për pa mbyllur me ngritjen në piedestal dhe rigjallërimin e Vllaznisë, kryesuese të kampionatit në vijim.

“365 ditë sa të çuditshme aq dhe të paharrueshme. Do të mbahen mend për vështirësitë që kaluam, për emocionet e forta, 100 vjetorin titull të Tiranës, Europën suksesshme të klubeve shqiptare dhe rilindjen e Vllaznisë për titullin kampione dimri.

Futbolli mësoi të bashkëjetoj me pandeminë, me vështirësi dhe shëmtuar me stadiumet pa tifozë por sërish futbolli nuk u dorëzua.

Viti 2020 nisi vrullshëm me duelin mes Tiranës dhe Kukësit, duel që u ndërpre në Mars nga izolimi prej Covid 19. Rinisi në Qershor për t’u fituar nga bardheblutë që arritën të festojnë me titull shekullin e parë të krijimit. Kupën dhe Superkupën për Teutën që festoi gjithashtu 100 vjetorin e krijimit të klubit. Europa më pas i bëri krenar shqiptarët për kualifikimet historike. Tirana, Kukësi, Teuta dhe Laçi u kualifikuan për të mos u mjaftuar me pjesëmarrje.

Në shtator futbolli ndaloi sërish për një kauzë të drejtë. Bojkoti i përkohshëm për të fituar pak të drejta të merituara, që më tepër se të sotmes i shërbejnë te nesërmes. Premtimi për zgjidhje erdhi i vonuar, por erdhi dhe tani është momenti që Qeveria të mbajë premtimin.

Futbolli rinisi sërish në kushte pandemie, me protokoll sigurie, stadiume të mbyllura dhe sportdashësit të mbërthyer para ekranit. Vllaznia e bëri më të bukur këtë pjesë të parë të sezonit. Gola, pikë, emocione dhe në fund me shumë meritë titulli simbolik i kampiones së dimrit.

Në Janarin e vitit 2021, pas vetëm pak ditësh shtëpia e futbollit, stadiumi “Air Albania”, do të hapë dyert për të nisur fushatën vaksinuese të popullsisë. Zgjidhja për të na rikthyer në normalitet duket e afërt. Futbolli sërish do të kontribuoj fort për të. Deri atëherë dhe pse është shumë afër… Gëzuar!”,- shkruhet në urimin e Ligës Profesioniste të Futbollit.

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport 100-vjetori i tiranes bojkoti futbolli shqiptar liga profesioniste e futbollit urimi per vitin 202`1 i liges 100-vjetori i tiranes bojkoti futbolli shqiptar liga profesioniste e futbollit urimi per vitin 202`1 i liges

Sondazh

Poll

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel