LIVE UPDATES
Aktualitet

2 plumba në lëkurë, kush është Arjan Ndoja, prokurori që u sulmua nga qeveria, 10-fishoi pasurinë në 4 vite, 21 apartame

4 Tetor 2019, 09:35 Nga DOSJA

TIRANE- Dosja.al sjell detaje nga jeta e prokurorit Arjan Ndoja, i cili ra sot pre e një atentati me armë zjarri, nga ku mbeti i plagosur bashkë me një grua që e shoqëronte dhe të ‘tmerrshmin e Sukthit’, Landi Muharremin.

Ndoja është akuzuar publikisht nga zv.kryeministri Erion Braçe se punon për grupet kriminale në Durrës. Teksa ndodhej në qytetin e Durrësit ku mori pjesë në proçesin gjyqësor ndaj drejtorit të Kadastrës së Durrësit, Liridon Pula, i cili u arrestua për shpërdorim detyre, Braçe tha se Ndoj ka bërë presion mbi Pulën.

Gjithashtu gjatë seancës plenare të mbajtur më datë tre tetor, kryeministri Edi Rama, megjithëse pa i përmendur emrin, tha se “në Durrës është një prokuror që punon për grupet kriminale. Arrestojeni!”. 

Burime për Dosja.al bëjnë me dije se Ndoja është prokurori që akuzohet nga kryeministri dhe qeveria se ka shkelur ligjin duke bashkëpunuar me grupe kriminale që veprojnë në qytetin e Durrësit, si edhe i ka bërë presion Pulës. 

Por kush është prokurori Arjan Ndoja dhe shkeljet e mëparshme me detyrën?

Më 19 korrik 2018, Ilia Ilia, avokati që ka mbrojtur Lul Berishën është dhunuar fizikisht nga dy persona teksa dilte nga Gjykata. Avokati akuzoi se pas ngjarjes fshihet prokurori Arjan Ndoja, me të cilin ka debatuar gjatë një seance gjyqësore.

 “Kam dalë nga seanca gjyqësore e Gjykatës së durrësit rreth orës 10:30 dhe po ikja nga Prokuroria. Më del një person përpara dhe më thotë ti je ai që i ke bërë karshillëk prokurorit Arjan Ndoja dje në seancë gjyqësore, ke bërë të fortin. I thash kush je ti, ai më ofendoi, i ktheva të njëjtën përgjigje. Jam goditur nga ky dhe personi tjetër që erdhi. Dje në seancë gjyqësore më kanosi prokurori.”-tha avokati Ilia.

Policia bëri identifikimin e njërit prej autorëve që dhunoi Ilian, dhe ai është Mondi Voga, i cili siç shihet edhe në këtë foto, është miku i ngushtë i prokurorit Arjan Ndoja.

Ndaj Ndojës nisi një hetim asokohe nga Prokuroria, por ai ia doli të shfajësohej duke thënë se me avokatin Ilia ka patur një debat verbal por nuk ka lidhje me të. 

Arjan Ndoja, prokurori që 10 fishoi pasurinë në 4 vite

Arjan Ndoja është emëruar prokuror në qytetin e Durrësit në vitin 2008, pasi ish-kryeprokurori Theodhori Sollaku e shkarkoi atë nga detyra si prokuror. Gjatë periudhës së “pushimit”, Ndoja është fokusuar tek avokatia, ku ka qenë avokat i Arjan Selimit.

Më interesante është pasuria e Ndojit, ku sipas të dhënave zyrtare te “Open Data”, del se ai ka arritur që të dhjetëfishojë pasurinë e tij për vetëm 4 vite!

Në vitin 2004, Ndoja ka patur 20 mijë euro dhe 200 mijë lekë. Në vitin 2008, pasuria e tij, është plot 760 mijë euro. Arsyetimi i prokurorit është se pasuria është siguruar nga puna e tij si avokat… por këtë profesion ai e ka ushtruar për vetëm 3 muaj. Ndërkohë që pasuria e tij ka vijuar të shtohet përgjatë viteve. Në 2016, Ndoja ka deklaruar se ka në pronësi 21 apartamente në Shëngjin, bodrume, vreshta, si dhe një truall në Krujë.

Pasditen e sotme prokurori Arjan Ndoja ka mbetur i plagosur gjatë një atentati bashkë me dy persona të tjerë. Ndoja po udhëtonte me automjetin e tij tip “Benz” fuoristradë me targa ‘AA 333 ZD’, pranë Mbikalimit të Shkozetit në momentin që persona ende të paidentifikuar kanë qëlluar me armë zjarri drejt makinës.

Bashkë me Ndojan mbeti e plagosur gruaja, e cila ende nuk është identifikuar dhe Landi Muharremi i njohur ndryshe si “i tmerrshmi i Sukthit”.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet arjan ndoj dhunimi i avokatit ilia ilia erion brace prokurori ne durres arjan ndoj dhunimi i avokatit ilia ilia erion brace prokurori ne durres

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN