LIVE UPDATES
Sport

Formula 1/ Leclerc në ‘qiellin e shtatë’: “Do të sulmoj menjëherë me kokën ulur”

9 Prill 2022, 10:12 Nga DOSJA

AUSTRALI – “Jam shumë i kënaqur me performancën time. Ndryshe nga Q1 dhe Q2, nuk kurseva asgjë në Q3, dhashë gjithçka! Nuk ishte e lehtë sepse kishim një problem që duhet të përpiqemi ta zgjidhim”. 

Kështu e shpjegon Charles Leclerc “polen” e tij të dytë të sezonit në fund të një kualifikimi, që e pa atë duke lënë pas pothuajse me tre të dhjetat Max Verstappen dhe një Red Bull, të destinuar të bëhej shumë kërcënues në fillimin e GP Australiane.

“Këtë vit jam më rehat se në të kaluarën, pasi po luftoj për pozitat e para, por në realitet ka qenë një proces linear rritjeje. Vitet e fundit gabimet e mia kanë rënë në sy shumë më tepër se bëmat e mia. Është për të ardhur keq, pasi ai “pol” nuk jep pikë për kampionatin.

Më vjen keq për Sainz, sepse ai ka qenë në një ritëm të mirë gjatë gjithë fundjavës. Sigurisht, do të kishte qenë më mirë të ishim të dy përpara për të luftuar kundër Red Bulls. Por unë do të përpiqem të shkoj në sulm menjëherë, për të krijuar një boshllëk dhe më pas të jem në gjendje të llogaris në më shumë opsione në aspektin strategjik”.

Por kënaqësia e Leclerc është kundërbalancuar, në skuderinë e kuqe, nga zhgënjimi i Sainz. Spanjolli ishte dyfish i pafat: fillimisht për flamurin e kuq të shkaktuar nga aksidenti i bashkatdhetarit të tij Alonso, më pas për një problem në ndezjen e F1-75 para fillimit të fundit kualifikues.

“Isha në garë për “pole”, si në dy GP-të e parë të këtij viti, por nuk pata fat me flamurin e kuq. Më pas patëm një problem me motorin dhe humba kohë të çmuar. Dy-tre minuta që më kushtuan shtrenjtë, sepse nuk arrita të bëja xhiron e dytë përgatitore dhe me problemet që kemi për të ngrohur gomat, sulmi në kohë ishte një fatkeqësi. Shkurt, gjithçka që mund të kishte ndodhur, ka ndodhur,”– shpreh Sainz pas garës.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport carlos sainz dhe charles leclerc carlos sainz i ferrarit charles leclerc ka qenë gjithmonë një profesionist ferrarin e charles leclerc carlos sainz dhe charles leclerc carlos sainz i ferrarit charles leclerc ka qenë gjithmonë një profesionist ferrarin e charles leclerc

Sondazh

Poll

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.