LIVE UPDATES
Aktualitet

Festat e Nëntorit! Shqiptarët do “arratisen” në rajon e Turqi, Mali i Zi i rezervuar

20 Nëntor 2021, 06:13 Nga DOSJA
Festat e Nëntorit! Shqiptarët do “arratisen” në rajon

Prej disa vitesh, shqiptarët zgjedhin të “festojnë” jashtë trojeve për Festën e Pavarësisë dhe Çlirimit. Vendet e preferuara janë ato të rajonit, për shkak të çmimit më të leverdishëm dhe afërsisë. Po këtë vit, si janë tendencat në kushtet e një pandemie botërore që po zgjat? Agjencitë turistike pohojnë se Shqipëria ka qenë preferencë e parë, ndjekur nga rajoni e Turqia…

Nga Deada Hyka

28 dhe 29 Nëntori janë Festa Kombëtare, por edhe këtë vit, një pjesë e konsiderueshme shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë jashtë vendit, me një kërkesë që rritet çdo vit, pavarësisht pandemisë.

Një ndër arsyet kryesore që nxit këtë tendencë është çmimi i leverdishëm, sidomos në ofertat për vendet e rajonit. Rritja e vaksinimit të popullatës i jep mundësi që të udhëtojnë në destinacione që lejohen udhëtimet për arsye turistike. Jo rrallëherë raportohet që një pjesë e të rinjve janë vaksinuar pikërisht për këtë arsye: të udhëtojnë.

Kërkesat për të udhëtuar këtë vit i janë bashkangjitur dëshirës së shqiptarëve që vitet e fundit kanë qenë më të kufizuar prej rregullave të pandemisë dhe kryesisht kanë lëvizur brenda vendit. Të pyetura nga “Monitor”, agjencitë e udhëtimeve pohojnë se këtë vit, shqiptarët kanë zgjedhur të shkojnë në disa prej vendeve të rajonit, që kanë pasur oferta të kënaqshme.

Rezervimet më të shumta kanë qenë për Malin e Zi, për të cilin operatorët turistikë pohojnë se “janë mbyllur që tre javë më parë”. Nga “Zenith Travel” pohojnë se, Greqia ka qenë më pak e kërkuar duke qenë se ka pasur rregulla më strikte në udhëtim, ndërsa Mali i Zi ka “liberalizuar” udhëtimet për arsye turistike.

Nga “Union Travel” pohojnë se, pjesa më e madhe e prenotimeve u bënë rreth një muaj më parë, gjë që ndikoi për të përfituar çmime më të lira. Drejtuesi i agjencisë, z. Sokol Dodbiba, thotë se, destinacionet e kërkuara janë brenda e jashtë vendit dhe kërkesat kanë qenë të shumta.

“Për periudhën nëntor 2021, destinacionet më të kërkuara mund të ndahen në destinacione brenda vendit dhe jashtë vendit. Në Shqipëri, destinacionet më të preferuara për muajin nëntor, janë: Korça, Vlora dhe Thethi. Për sa u përket destinacioneve jashtë Shqipërisë mund të përmendim: Stambollin, Parisin dhe Vjenën”, thotë z. Dodbiba.

Nga agjencia “Kalemi Travel” thonë se ofertat për këto ditë festash u janë ofruar që në fillim të këtij muaji, të fokusuara kryesisht në rajon. Çmimet nisin nga 100 euro dhe paketat janë interesante.

Përfaqësues të “Matias Travel and Tour” thonë për “Monitor” se, rezervimet kanë qenë në nivele të kënaqshme. Kjo mund të lidhet me faktin se, shqiptarët, të lodhur nga pandemia, duan të udhëtojnë, si dhe ditët e pushimit zyrtare janë katër.

Një pengesë për zgjedhjet e shqiptarëve janë padyshim rregullat kufizuese të shteteve për sa i përket vaksinës dhe tamponit – pohojnë nga “Union Travel”.

“Në zgjedhjen që kanë bërë, shqiptarët kanë marrë në konsideratë rregullat anti-COVID. Këtu mund të marrim rastin e Italisë, e cila ka vendosur një sërë kërkesash për turistët. Kërkesa për Romë, Pisa e vende të tjera kemi pasur, por rregullat e udhëtimit ndryshuan. Kjo ka ndikuar në eliminimin e destinacioneve turistike nga lista jonë për aq kohë sa ekzistojnë këto rregulla” – thotë z. Dodbiba.

Në lidhje me çmimin, ai shton se janë shpenzimet për tampon, e cila është rregull për hyrjen dhe daljen në të gjitha vendet e Europës dhe më tej, shpenzim i cili i shtohet në fund paketës që zgjedhin për të udhëtuar. “Në këtë kontekst, shërbimi turistik ka shënuar rritje në çmim. Nëse turisti krahason çmimet e një apo dy viteve më parë, shikon një diferencë në rritje midis çmimit sezonal tani, me periudhat e mëparshme” – thotë drejtuesi i “Union Travel”.

Ai shton se në filozofinë e ofrimit të paketave turistike këtë sezon ka qenë ruajtja e balancës së çmimeve të viteve të mëparshme, duke ofruar destinacione për të cilat mund të menaxhohet çmimi, udhëtimi dhe janë të arritshme 100%. “Klientëve u ofrojmë argëtimin, por edhe duke u përshtatur me preferencat që kanë për të udhëtuar” – pohon z. Dodbiba.

Agjencia ATHS shprehet për “Monitor” se interesi për të kërkuar një destinacion për këto festa nisi shpejt për disa arsye. Sipas tyre, u interesuan herët që të mësonin për të gjitha specifikat e udhëtimeve sipas rregullave të caktuara nga COVID. Një pjesë e mirë e të interesuarve kanë marrë pushim edhe ditën e premte, data 26 nëntor, që të kishin 5 ditë të plota pushimi.

Sipas tyre, ndonëse ka pasur oferta të brendshme, madje prenotimet në vende si Korça, Voskopoja, Dardha, Pogradeci etj., kanë qenë në kapacitet të plotë, megjithatë rajoni duket më konkurrues, sidomos me paketat e çmimeve të favorshme. Destinacionet me ofertat më të mira, edhe këtë vit, ka qenë Budva dhe Stambolli.

Udhëtime për Festat e Nëntorit

Udhëtime me avion:

► Amsterdam, 27 nëntor, 4 ditë, 369€

► Budapest, 26 nëntor, 4 ditë, 299€

► Vjenë, 26 nëntor, 4 ditë, 329€

► Barcelonë, 28 nëntor, 5 ditë, 399€

► Dubai – Abu Dhabi, 27, 28 nëntor, 5 ditë, 699€

► Dubai – Abu Dhabi & Plazh në Maldive, 26 nëntor, 8 ditë, 1299€

► Stamboll, 25, 26, 28, 29 nëntor, 4 ditë 249€

► Stamboll & Cappadocia, 29 nëntor, 4 ditë, 339€

 

Udhëtime me autobus:

► Liqeni Matka, 26, 27, 28 nëntor, 2 ditë, 45€

► Prishtinë – Pejë – Ujëvara e Drinit, 26, 27, 28 nëntor, 2 ditë, 55€

► Strugë – Ohër, 26, 27, 28 nëntor, 2 ditë, 45€

► Brezovicë – Prevallë, 27, 28 nëntor, 2 ditë, 59€

► Budva – Kotorr – Ulqin, 26, 27, 28 nëntor, 2 ditë, 60€

► Liqeni Matka – Shkup – Ohër, 26, 27, 28 nëntor, 2 ditë, 45€

► Meteora – Kallabaka – Janinë, 27, 28 nëntor, 2 ditë 49€

► Mostar – Medjugorje, 26, 27, 28 nëntor, 2 ditë, 60€

► Beograd, 28 nëntor, 3 ditë, 85€

► Beograd, 26, 27 nëntor, 3 ditë, 89€

► Dubrovnik, 26, 27 nëntor, 3 ditë, 79€

► Sarajevë, 26, 27 nëntor, 3 ditë, 89€

► Selanik, 27 nëntor, 3 ditë, 79€

► Stamboll, 26, 27 nëntor, 4 ditë, 75€

► Sofje – Selanik, 27 nëntor, 4 ditë, 109€

► Sarajeve – Beograd, 27 nëntor, 4 ditë, 119€

► Udhëtim në Kroaci, Bregdeti Dalmat, 27 Nëntor 4 ditë 129€

► Zagreb – Sarajeve – Dubrovnik, 27 Nëntor 4 ditë 139€

► Bukuresht, 27 Nëntor 4 ditë 149€

► Selanik – Stamboll – Sofje, 26 nëntor, 5 ditë, 129€

► Vjenë – Budapest – Beograd, 26 nëntor, 5 ditë, 199€

► Pragë – Vjenë, 24 nëntor, 7 ditë, 249€

 

Hotele (pa transport) – akomodimi,, 2 net 3 ditë:

► Bianca Resort 5* Kolashin, 105€ (mëngjes + darkë)

► Chedi Luštica Bay Tivat 5*, 3 ditë 98€ – 2 fëmijë falas (me mëngjes)

► Avala Resort Budva 4*, 80€ (mëngjes + darkë)

► Splendid Resort Budva 5*, 70€ (28-30 nëntor) – 96€ (26-28 nëntor) – (me mëngjes)

► Blue Kotor Bay 5*, 110€ Dhomë Superiore – 158€ Dhomë me Jacuzzi (mëngjes + darkë)

► Rixos Premium Dubrovnik 5*, 120€ – Masazh falas + Dhomë me pamje nga Deti (me mëngjes)

Udhëtime në Shqipëri:

► Gjirokastër – Apolloni – Përmet, 26, 27, 28 nëntor 2 ditë 55€

► Korçë- Voskopojë, 26, 27, 28 nëntor 2 ditë, 4,900 lekë

► Theth, 28, 29 nëntor, 2 ditë, 6500 Lekë

► Valbonë, 28, 29 nëntor 2 ditë, All Inclusive, 6900 lekë

► Vermosh – Tamarë – Lëpushë, 28, 29 nëntor, 2 ditë, 6500,

lekë

/MONITOR

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore sociale festa festat e nëntorit turqi udhëtime udhetime jashte shqiperise festa festat e nëntorit turqi udhëtime udhetime jashte shqiperise

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni