LIVE UPDATES
Bota

Evropianët të zhgënjyer nga propozimi i Iranit në bisedimet për paktin bërthamor

3 Dhjetor 2021, 20:59 Nga DOSJA
Evropianët të zhgënjyer nga propozimi i Iranit në bisedimet

IRAN- Diplomatë seniorë evropianë kanë shprehur “zhgënjim dhe shqetësim” ndaj rezultateve të negociatave që zgjatën pesë ditë në Vienë për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të Iranit të vitit 2015. Raundi i fundit i bisedimeve në mes të Iranit dhe palëve të tjera në marrëveshjen bërthamore në mes të Britanisë, Gjermanisë e Francës (të njohur si E3), Kinës dhe Rusisë, filloi më 29 nëntor pas problemeve pesë mujore me pjesëmarrje indirekte të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Diplomatët po tentonin të ringjallnin Planin e Përbashkët dhe Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA) që filloi të shpërbëhet në vitin 2018 kur ish-presidenti Joe Biden u largua nga marrëveshja dhe rivendosi sanksione duke nxitur Iranin të kalojë limitet në programin bërthamor në vitin pasues. Pasardhësi i Trumpit, Joe Biden tha se SHBA është e gatshme të ri-bashkohet në JCPOA nëse Irani vazhdon të vëzhgojë kushtet e marrëveshjes.

Diplomatët nga E3 lëshuan një deklaratë që përshkruan “zhgënjimin dhe shqetësimin pasi me kujdes e analizuan propozimin e Iranit për ndryshime në tekstin e diskutuar në gjashtë raundet paraprake”, që filluan në prill dhe u ndërprenë në qershor.

“Ndryshime të mëdha janë kërkuar nga Irani”, thanë zyrtarët në një deklaratë më tre dhjetor duke shtuar se disa janë të papërshtatshme me marrëveshjen e vitit 2015.

“Tehrani po ec prapa nga pothuajse të gjitha kompromiset e vështira që u arritën pas disa muajsh pune të vështirë”, shtuan ata.

Diplomatët e E3 thanë tutje se “është e paqartë se si këto boshllëqe do të mbyllen në një kohë realiste”. Diplomatët thanë se delagacionet duhet të rikthehen në kryeqytetet e tyre për të vlerësuar situatën dhe të kërkojnë udhëzime para se të rimblidhen javën e ardhshme për të parë nëse boshllëqet mund të mbyllen apo jo.

“Qeveritë tona qëndrojnë të përkushtuara plotësisht për një rrugë diplomatike përpara. Por koha po na ik”, thanë ata.

Zyrtari i Bashkimit Evropian që e udhëheq këtë mbledhje, Enrique Mora tha më tre dhjetor se bisedimet do të vazhdojnë javën e ardhshme. Më 2 dhjetor, Sekretari i Shtetit në SHBA, Antony Blinken i tha Iranit se ka ende kohë të kthehet në pajtim me marrëveshjen bërthamore me fuqitë botërore, pavarësisht retorikës së fundit.

Marrë nga REL

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota antony blinken enrique mora irani antony blinken enrique mora irani

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve