LIVE UPDATES
Bota

Bjellorusia e etiketon “ekstremist” kanalin e REL-it në Telegram

3 Dhjetor 2021, 20:56 Nga DOSJA
Bjellorusia e etiketon “ekstremist” kanalin e REL-it në

BJELLORUSI- Një gjykatë bjelloruse e ka cilësuar si ekstremist kanalin e Telegramit të shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë. Kjo gjykatë ka cilësuar si të tilla edhe disa llogari të rrjeteve sociale të shërbimit, si vazhdimësi e goditjes së mediave të pavarura dhe shoqërisë civile. Kjo është nxitur nga lideri autoritativ Alyaksandr Lukashenko që pretendon se ka fituar zgjedhjet presidenciale vitin e kaluar, zgjedhje këto që cilësohen nga opozita si të manipuluara.

Vendimi për të etiketuar si ekstremiste llogaritë e REL-it, përfshirë kanalin e Youtube, u bë nga Gjykata e Distriktit Qendror më tre dhjetor bazuar në informacionet e ofruara nga Drejtorati Kryesor për Luftimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit të njohur si GUBOPiK. Në një deklaratë, GUBOPiK tha se çdokush që abonohet në kanalet apo mediat e cilësuara si ekstremiste mund të përfundojë në burg apo të përballet me gjoba.

“REL me këmbëngulje e refuzon këtë etiketim qesharak”, tha presidenti i Radios Evropa e Lirë, Jamie Fly në një përgjigje ndaj këtij vendimi.

“Ne jemi të vendosur që të vazhdojmë të ofrojmë lajme objektive dhe informacione për njerëzit bjellorusë, të cilët kanë nevojë për media të pavarura tani më shumë se kurrë. Regjimi i Lukashenkos vazhdon të bëjë të qartë se nuk vlerësojnë të vërtetën dhe se përpjekjet e tyre për të kufizuar qasjen në informacion të pavarur, nuk njohin kufi”, tha ai.

Autoritetet në Bjellorusi kanë deklaruar se qindra kanale të Telegramit, blogje dhe forume janë etiketuar si ektremiste që kur shteti është përfshirë nga protestat që nga zgjedhjet presidenciale në gusht të vitit 2020, që i dhanë Lukashenkos mandatin e gjashtë.

Si përgjigje ndaj kësaj, qeveria ka goditur fuqishëm lëvizjen pro-demokratike duke arrestuar mijëra persona dhe duke i larguar nga shteti figurat qendrore opozitare. Ka pasur edhe raportime të besueshme për tortura dhe keqtrajtime si dhe disa persona kanë vdekur.

Uebsajti i Radios Evropa e Lirë është bllokuar brenda Bjellorusisë që nga 21 gushti i vitit 2020 ndërsa akreditimi i të gjithë gazetarëve lokalë që punojnë për media të huaja, përfshirë REL-in, u anulua nga autoritetet bjelloruse në tetor të vitit 2020. Lukashenko që ka udhëhequr me shtetin që nga viti 1994 ka mohuar ndonjë mashtrim në zgjedhje dhe refuzon të negociojë me opozitën për tranzicion politik dhe zgjedhje të reja.

Perëndimi ka refuzuar të njohë Lukashenkon si liderin legjitim të Bjellorusisë dhe si përgjigje ka vendosur disa valë sanksionesh kundër qeverisë dhe zyrtarëve të tjerë të akuzuar se kanë ndihmuar dhe përfituar nga goditja.

Më 2 dhjetor, Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë kryesorë perëndimorë shtrënguan më tej sanksionet në përgjigje të një krize në krahun lindor të bllokut që Perëndimi akuzon Lukashenkon se e nxiti duke dërguar mijëra emigrantë kryesisht nga Lindja e Mesme në rajonin kufitar, si kundërpërgjigje ndaj sanksioneve.

Transportuesi kombëtar ajror i Bjellorusisë “Belavia” tha më 3 dhjetor se kishte shkurtuar flotën e saj përafërsisht në gjysmë për shkak të sanksioneve. Linja ajrore është akuzuar për fluturimin e emigrantëve në Minsk. Ministria e Jashtme e Bjellorusisë tha më 3 dhjetor se “presioni i paprecedentë” i ushtruar ndaj saj mund ta shtyjë Minskun të hakmerret.

“Ne kemi thënë në mënyrë të përsëritur se të gjithë hapat jo miqësorë anti-Bjellorusi do të pasohen nga masat e duhura të reagimit. Raundi i ri i sanksioneve nuk bën përjashtim,” tha ministria në një deklaratë.

Izolimi e ka bërë liderin bjellorus më të varur se kurrë nga Rusia, e cila analistët thonë se po përdor pozicionin e tij të dobësuar për të forcuar kontrollin e saj ndaj fqinjit më të vogël.

Marrë nga REL

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Aleksandër Lukashenko Jamie Fly Aleksandër Lukashenko Jamie Fly

Sondazh

Poll

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën