LIVE UPDATES
Ekonomi

Ethet e luftës kapin shqiptarët!Blejnë miell me shumicë, nafta kap ‘pikun’, situata e zymtë

3 Mars 2022, 15:38 Nga DOSJA
Ethet e luftës kapin shqiptarët!Blejnë miell me shumicë,

TIRANË“Shqipëria ka rezervë edhe për 6 ditë bukë,”- kjo shprehje e thënë në mbledhjen e fundit të qeverisë së Stabilitetit nga ish-kryeministri Ylli Bufi. Duket se kjo shprehje u ka mbetur në mendje shqiptarëve që kanë nisur të blejnë me alarm të gjithë ushqimet bazike të shportës; miell; kripë; vaj; sheqer etj. E gjitha për të qenë të përgatitur për luftë.

Vetëm pak ditë luftime në Ukrainë dhe në Shqipëri është ngritur një alarm për bukën si kurrë më parë në vitet e fundit. Për shkak të bllokimit të importeve nga Rusia, vala e rritjes së çmimit të miellit ishte e menjehershme në të gjithë vendin, ndërkohë që lufta, paniku e ankthi bëjnë të veten. Në Elbasan, tregtarët e miellit thotë se janë përballur me kërkesa të papërballlueshme.

Teksa magazinat janë boshatisur thonë se edhe miell po gjejnë me mik. Për shkak të kërkesës së madhe, çmimi i miellit me shumicë nga 6500 ka shkuar në 7000 lekë për kuintal, ndërsa qytetarët nuk ndalen dhe nxitojnë të vendosin rezerva për 3-4 muajt e ardhshëm. Si dihet se ç’ndodh? Deri më tani, bursa- e vetmja njësi matëse e frenezisë në rrjet, çmimet globale të mallrave po shkojnë drejt rritjes më të madhe javore në më shumë se 50 vjet. Që nga nisja e luftës në Ukrainë, çmimi i miellit me shumicë u rrit me 500 lek për kuintal, kjo pasi Shqipëria importon gjysmën e sasisë vjetore të drithërave nga Rusia dhe Ukraina.

Por nuk bëhet fjalë vetëm për drithërat! Edhe çmimet e gazit natyror në Europë kanë shënuar një rekord të ri, pasi është rritur 18 për qind këtë javë, duke shënuar kështu rritjen më të madhe që prej viteve 1970. Në Shqipëri, rritja parashikohet para se të vijë në fakt karburanti nga Lindja e Mesme. Pasi vendi ynë bllokoi importet nga Rusia si pjesë e sanksioneve, do të duhet që ta sigurojmë gjetkë atë që na duhet…

Ndërkohë që në vend burime jo të konfirmuara nga qeveria flasin për rreth 3 muaj rezerva, por duket se shitësit nuk e kanë marrë ende mesazhin. Aktualisht në Shqipëri, benzina shitet me 214 lekë; ndërsa nafta me 209 lekë për litër. Sanksionet perëndimore ndaj Moskës duket se nuk po shkaktojnë dëme vetëm në ekonominë ruse, ndaj ruani xhepat! Çdo e hollë do t’ju duhet…

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi kryesore rritja e cmimit te grurit rritja e cmimit te naftes shqiperia rritja e cmimit te grurit rritja e cmimit te naftes shqiperia

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë