LIVE UPDATES
Politike

27 Dhjetor 2019, 07:55 Nga DOSJA

“Nuk kanë qenë kohë të mira edhe ndoshta vazhdojmë…nuk e di ndonjëherë Zoti të vë në provë jo vetëm mua por të gjithë ata njerëz që e duan atë qytetin tonë.”

Në vijim të intervistës ajo është pyetur nga drejtuesi i emisionit Blendi Fevziu rreth studimeve që ka kryer dhe përse ka vendosur të jetë pjesë e politikës.

“Unë kam mbaruar inxhinieri informatike, kam studiuar violinë…e kam zgjedhur vetë. Kam konkurruar në disa degë, një ndër degët ka qenë edhe…kam konkurruar ekonomi, mjekësi, inxhinieri informatike dhe pastaj edhe disa të tjera…me frikën e madhe të prindërve pasi ishte brezi i madh me konkurs nëse vajza e një familje të tillë do të kishte mundësi apo jo të shkollohej. Kam studiuar edhe violinë dhe ndonjëherë i bie. Nuk është rastësore mendoje unë pasi angazhimi në politikë ka lidhje shumë me artin dhe me shkencën. Mendoj se të jep një vlerë të shtuar në mënyrën sesi ti e mendon,sesi gjykon sesi sillesh…
Në politikë jam angazhuar shumë herët, në të gjithë zinxhirin. Me gjithë vështirësitë dhe konfliktet edhe brenda partisë jam përpjekur të jem e vërtetë dhe të jem çdo ditë,”-është shprehur Ademi.

A është e vështirë të jesh në politikën shqiptare kur je grua? Cila do të ishte këshilla e Ademit për Eliza Hoxhën, e cila është futur rishtaz në politikë?

“Në Shqipëri është e vështirë të jesh femër dhe në politikë…mendoj që është e vështirë kudo. Në Shqipëri është e vështirë për shkak të konfliktualitetin që ne kemi. Po ta lejosh që të të imponohet me të vërtetë që mund të të ndryshojë, gjithçka është që të jesh vetvetja dhe të vazhdosh njësoj. Gjithsecili ka eksperiencën e tij dhe vjen me një background, por unë një gjë kam mësuar gjatë këtyre viteve kundrejt presionit politik që në Shqipëri është shumë i rëndë. Unë mendoj që të qenurit profesional dhe të bërit të gjërave …duke ndjekur rrugëtimin që është më i drejtë i duhuri dhe është profesional është rruga më e mirë për të gjetur rrugëzgjidhje dhe për t’ia dalë. Të paktën kështu ka qenë për mua dhe kështu vazhdon të jetë përditë. Ndonjëherë kur kam çështje dhe konflikte të vështira dhe në Shkodër ka plot të tilla i them mendjes time ‘bëhu profesional”. Nuk është kollaj por mendoj se është e mundshme,”-thotë Ademi.

Marrë nga Opinion.al

J.V/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike kryebashkiakja e shkodrës voltana ademi kryebashkiakja e shkodrës voltana ademi

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave