LIVE UPDATES
Aktualitet

EMRI/ Biznesmeni shqiptar pjesë e organizats kriminale, Europol godet klanin në Kroaci

16 Shkurt 2022, 21:01 Nga DOSJA
EMRI/ Biznesmeni shqiptar pjesë e organizats kriminale, Europol godet

KROACI- Një nga rrjetet më aktive të kontrabandës së kokainës në Evropë, i organizuar nga mafia shqiptare, u shpërbë në një aksion ndërkombëtar nga Eurojust dhe Europol, në të cilin morën pjesë si Uskok ashtu edhe Prokuroria e Qarkut të Zagrebit. Index shkruan se shtatë vende morën pjesë në operacion, ku shumica e operacioneve u zhvilluan në Belgjikë dhe Spanjë. Janë kryer kontrolle në mbi 80 lokacione dhe janë arrestuar 45 të dyshuar. Një sërë aksionesh paralele u zhvilluan në Kroaci, Gjermani, Itali dhe Holandë.

Të dyshuarit dyshohet se importonin kokainë nga Amerika Latine në porte të ndryshme evropiane dhe transportonin drogën me avion, anije, makinë dhe kamion. Droga më pas shitej me shumicë. Paratë u pastruan përmes një sërë kompanish në vende të ndryshme, duke përfshirë Kroacinë dhe Spanjën.

Familja Osmani ka pastruar para në Kroaci?

Mediat kroate bëjmë me dije se është në vazhdim e sipër kërkimi i banesave dhe lokaleve afariste në Kroaci që përdoren nga anëtarët e familjes Osmani, pronarë të hoteleve në qendër të Poreçit. Shqiptari me pasaportë kroate, Bashkim Osmani dhe tre vëllezërit e tij, janë një klan që grumbullojnë pasuri me veprimtari të paligjshme. Ata shkruanin se ishin të përfshirë në trafik droge dhe armësh.

Bashkim Osmani, nga ana tjetër, pohon se pasurinë e ka bërë duke investuar në prona të paluajtshme në Hamburg dhe më pas në Spanjë. Osmani i tha një herë Nacional se pasi u transferua në Hamburg në vitet 1980, familja rriti ndjeshëm pasurinë që kishin tashmë në Shqipëri, përfshirë lidhjet politike në Gjermani. Bashkim bleu një hotel në qendër të Porecit në vitin 2007.

Hetimi zgjati me vite

Operacioni është kulmi i muajve të planifikimit të kujdesshëm midis zbatimit të ligjit dhe gjyqësorit, raportoi Europol. Hetimet në Spanjë nisën në vitin 2018 me arrestimin e një anëtari të lartë të një grupi të organizuar kriminal, i cili aktualisht ndodhet në paraburgim. Përveç kësaj, në Europol është krijuar një Grup Punues Operacional (OTF) për të zhvilluar hetimin në nivel ndërkombëtar.

Në Belgjikë kanë nisur hetimet pas kapjes së drogës dhe sasive të mëdha të kimikateve në shtator të vitit 2020, të përdorura për përpunimin e kokainës. Të dyshuarit kanë qenë të lidhur me sasi të mëdha kokaine të kapur në kërkime të ndryshme në të gjithë Evropën vitet e fundit.

Ky rrjet kriminal i nivelit të lartë ka ngritur një sërë kompanish pastrimi fitimi në vende të ndryshme, duke përfshirë Kroacinë dhe Spanjën. Anëtarët e mafies udhëtonin rregullisht në Dubai, Meksikë dhe Kolumbi për të negociuar marrëveshje dhe komunikuan duke përdorur mjete të kriptimit të të dhënave.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet bashkim osmani eurojust europol bashkim osmani eurojust europol

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive