LIVE UPDATES
Bota

Emigrantët në Britani po vaksinohen në hotele me 4 yje, edhe pse nuk bëjnë pjesë te listat prioritare

13 Shkurt 2021, 10:03 Nga DOSJA
Emigrantët në Britani po vaksinohen në hotele me 4 yje, edhe pse

BRITANI– Emigrantët e paligjshëm po marrin vaksinën e Covid në hotelet luksoze në Heathrow javë përpara familjeve britanike. Në një shkrim të DailyMail. vihet në dukje sesi mijëra emigrant të paligjshën janë strehuar në disa otele luksoze ku duhet të qëndrojnë gjatë periudhës së kanrantinës dhe në të njëjtën kohë do të marrin vaksinën kundër COVID-19.

Në hotelin me katër yje Crowne Plaza me pamje nga lëndinat në periferi të Londrës, Abdul, një 20 vjeçar nga Sudani thotë se është i kënaqur me jetën e tij të re këtu në Britani. Ai tha me krenari: ‘‘Më dhanë vaksinën dje në hotel për të mos më kapur Covidi. Janë 400 emigrantë që jetojnë këtu dhe gati të gjithë e bëmë atë. Askush që e njoh nuk e refuzoi. ”

Duke trokitur në krah për të treguar vendin e injeksionit, ai shton në një anglishte të dobët: ”e rëndësishme është që ne të mos e kapim virusin dhe të sëmuremi.”

Abdul, i cili ka mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar nga Franca shtatë muaj më parë, duket se nuk është i vetëdijshëm se mijëra britanikë më të vjetër se ai, ose në grupe të cënueshme, ende presin vaksinën, dhe mund të mos u ofrohet për disa muaj. As ai nuk e kuptoi se mund të akuzohej për përdorimin e një doze të çmuar që mund të mbronte të tjerët, përfshirë punëtorët kryesorë, më lart në listën e përparësive.

Jashtë hotelit, Daily Mail bisedoi me dhjetë emigrantë të tjerë nga Sudani dhe Eritrea të cilët gjithashtu morën pjesë në atë që ata e përshkruajnë si një operacion ‘vaksinimi masiv’ të enjten këtë javë.

Midis tyre ishin dy miq sudanezë të moshës 27 dhe 35 vjeç. Njeriu më i ri tha se ishte i kënaqur që iu ofrua: ”Vaksinimet na u bënë, pavarësisht nga mosha. Ne nuk duhet të paguanim. Na thanë të vinim në radhë për ta në hotel. Askush nga ne nuk dëshiron të kapë koronavirusin. ”

Një zëdhënës i qeverisë mbrëmë tha se ishte krejtësisht e papranueshme që emigrantët e rinj të shëndetshëm të merrnin goditje në kundërshtim me udhëzimet, dhe se NHS po ndërmerrte veprime për të siguruar që nuk do të ndodhte më.

Crowne Plaza, pranë aeroportit Heathrow, është midis shumë hoteleve në të gjithë Britaninë që strehon emigrantë të cilët janë futur në vend në mënyrë të paligjshme nga kamionë nga Evropa ose në një anije nga Franca Veriore në bregun e Jugut.

Shumë prej tyre janë vendosur në hotel për javë të tëra, ose, si Abdul, madje edhe muaj, pasi presin që të vendosen kërkesat e tyre për azil. Ata thonë se dhomat e gjumit janë të mrekullueshme dhe mëngjesi anglez shumë i mirë.

Emigrantët nuk janë të vetëdijshëm për polemikat që po shfaqen tani në nivelin e Qeverisë për shkeljen e listës prioritare.

(d.a/dosja.al)

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Bota Bota koronavirusi në britaninë e madhe vaksinimi ne britanine e madhe koronavirusi në britaninë e madhe vaksinimi ne britanine e madhe

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos