LIVE UPDATES
Bota

Ekspertët: Imuniteti i tufës nga Covid-i, i pamundur të arrihet

4 Maj 2021, 12:55 Nga DOSJA
Ekspertët: Imuniteti i tufës nga Covid-i, i pamundur të arrihet

SHBA– Tani që më shumë se gjysma e të rriturve në Shtetet e Bashkuara janë vaksinuar me të paktën një dozë të vaksinës Covid-19 dhe një e treta janë vaksinuar plotësisht, në mënyrë paradoksale, po shtohen zërat akademike që përjashtojnë se së shpejti do të jetë e mundur të arrihet ajo që fundvitin e kaluar, dukej një horizont i largët, por absolutisht për t’u pushtuar: imuniteti i tufës. Nuk na intereson më si dikur.

Një paradoks që buron nga fakti se në atë kohë ne as nuk e dinim kur (dhe nëse) një vaksinë do të ishte në dispozicion, por ishim të bindur se herët a vonë kjo do të na jepte “pragun” magjik të imunitetit të tufës (ajo sasi e njerëzve të vaksinuar që ndal qarkullimin e viruseve, duke mbrojtur në mënyrë efektive edhe ata që nuk vaksinohen). Tani që vaksina ekziston, pikërisht në vendet që janë më përpara me fushatën e vaksinimit, gjendja mund të shihet me të dhëna në dorë, dhe është e matshme distanca midis asaj që mund të shpresohet në një të ardhme pak a shumë të largët, dhe çfarë mund të arrihet tani. Shkurtimisht: imuniteti i tufës është ende “një mirazh”, por nuk ka “rëndësi” si më parë, në disa vende kemi një pjesë të mirë të imunitetit të përgjithësuar që na lejon të kthehemi në normalitet dhe të mbrojmë më të dobëtin dhe, ndërsa fushata e vaksinimit vazhdon, “bashkëjetesa” me virusin bëhet e mundur.

Pragu i imunitetit që duhet të arrihet, sa vjen e rritet

Pse imuniteti i tufës është një qëllim i pakapshëm? Para së gjithash, llogaritja e përqindjes së njerëzve që shërbejnë si prag: në fillim u vlerësua në rreth 60-70% të popullsisë. Varianti mbizotërues aktualisht në qarkullim në Shtetet e Bashkuara, Itali dhe një pjesë të madhe të Evropës, varianti anglez (B.1.1.7), është rreth 60% më i transmetueshëm. Si rezultat, ekspertët tani llogarisin që pragu i imunitetit është rritur në të paktën 80%. Nëse zhvillohen edhe më shumë variante ngjitëse, ose nëse zbulohet se njerëzit e vaksinuar do të jenë ende në gjendje të transmetojnë virusin, llogaritja do të duhet të rishikohet përsëri edhe më lart. Variantet në qarkullim janë një nga të panjohurat që kanë ndikimin më të madh në llogaritjen e pragut. Tjetri është se sa do të zgjasë mbrojtja e ofruar nga vaksina ose infeksioni.

Shtresat e pavaksinuara të popullsisë

Fushata e vaksinimit, pikërisht në vendet ku është në fazën e saj më të përparuar, po ngadalësohet: nuk është fjala thjesht për rezistencë ose kundërshtim ndaj vaksinave (që në çdo rast ekziston, në përqindje pak a shumë të mëdha dhe të cilat mund të ndryshojë me kalimin e kohës), por edhe vështirësia për të arritur pjesë të caktuara të popullsisë dhe mungesa e bindjes tek grupet më pak të rrezikuara (më të rinjtë), aq sa në disa vende u janë ofruar stimuj të rinjve. Le të mos harrojmë, pra, se imuniteti i tufës nuk do të jetë kurrë i plotë pa vaksinuar fëmijët: nëse nuk është e mundur t’i vaksinojmë, do të duhen shumë më tepër të rritur, për të arritur kuotën e dobishme për imunitetin e tufës. Mjaft të mendojmë se, në Shtetet e Bashkuara pothuajse 24% e njerëzve janë nën moshën 18 vjeç. Kompanitë farmaceutike janë duke përgatitur prova klinike, por do të nevojiten kohë dhe fushata ad hoc informacioni.

Fëmijët duhet të imunizohen

“Në çdo rast, do të jetë e pamundur të arrihet imuniteti i tufës të paktën në të ardhmen e afërt, pa vaksinuar të miturit, duke marrë parasysh që edhe një numër i të rriturve nuk do të dëshirojnë ose nuk do të jenë në gjendje të vaksinohen,” thotë imunologia Antonella Viola, profesore e Patologjisë në Universitetin e Padovës. “Shumë do të varet gjithashtu nga mënyra se si virusi ndryshon dhe si reagon sistemi ynë imunitar: nëse imuniteti i pjesshëm i fituar është i mjaftueshëm për të bllokuar efektet më serioze të virusit, ka të ngjarë që Covid-19 të fillojë t’i ngjajë një gripi, për shkak të të cilëve ne numërojmë disa viktima çdo vit, por që përgjithësisht nuk shkakton sëmundje serioze. Nëse, nga ana tjetër, virusi fillon të shmangë përgjigjen imune të shkaktuar nga vaksinat, edhe për shkak të shfaqjes së varianteve, do të duhet më shumë kohë për ta bërë atë të sillet si një grip stinor”.

Pabarazitë kombëtare

Konsiderata e fundit: vaksina nuk do të shkojë kudo. Ekzistojnë ndryshime të mëdha mbi efikasitetin e shpërndarjes së vaksinave midis vendeve (edhe brenda tyre), por në një botë të globalizuar me një pandemi të përhapur do të jetë e vështirë (siç ishte në fillim) të ndalosh virusin në kufijtë kombëtarë. Në disa zona të të njëjtit shtet mund të ketë xhepa të rezistencës ndaj vaksinave ku zhvillohen shpërthime të sëmundjeve. Nëse mbulimi është 95 përqind mesatarisht në një vend, por 70 përqind në ndonjë qytet të vogël, virusi mund të çajë rrugën përreth këtij qyteti. Rasti i Indisë, ku pandemia është jashtë kontrollit, na kthen përsëri në temën e botës së globalizuar dhe pse kemi arritur një pandemi: shkëmbimet janë të vazhdueshme dhe virusi nuk njeh kufij.

Infeksionet gjithsesi zvogëlohen

Zbulimi se imuniteti i tufës nuk mund të arrihet kurrë, nuk lë hapësirë ​​për zhgënjim, pasi shumë shkencëtarë dhe udhëheqës po vijnë në përfundim se virusi ka shumë të ngjarë të bëhet një kërcënim i menaxhueshëm. Nju Jork Tajms, në një artikull të fundit mbi imunitetin e tufës kujton që Dr. Anthony Fauci, këshilltari kryesor i administratës Biden për Covid-19, e pranoi këtë ndryshim në perspektivë: “Njerëzit menduan se kurrë nuk do të ishim në gjendje të zvogëlonim infeksionet derisa ta arrijmë këtë” nivel mistik “të imunitetit të tufës, pavarësisht nga numri i tufave. Kjo është arsyeja pse ne e kemi ndaluar përdorimin e imunitetit të tufave në kuptimin klasik. Le ta harrojmë për një sekondë. Nëse vaksinojmë mjaftueshëm njerëz, infeksionet do të ulen,” tha Fauci.

Qëllimi është ta bëjmë koronavirusin e ri më të ngjashëm me kushërinjtë e tij që shkaktojnë ftohjen e zakonshme. Për t’u kthyer në jetën normale dhe për të mbrojtur më të dobëtin, pragu nuk është aq i lartë: të dhënat e vendeve që janë përpara me vaksinat tregojnë se infeksionet po bien, ashtu si dhe shtrimet në spitale dhe vdekjet. Virusi po qarkullon tani për tani, por me testet dhe masat e tjera të kontrollit që i dimë mirë, mund ta mbajmë nën kontroll. / Bota.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota imuniteti i tufës vaksinimi ne bote imuniteti i tufës vaksinimi ne bote

Sondazh

Poll
Bota 4 Maj 2021, 12:07

Dubai, vendi ku as qielli nuk është limiti

DUBAI– Nga kati i 77-të, me një madhësi 2 herë më të madhe sesa ajo olimpike është hapur pishina e resortit Address Beach Resort, ne Dubai.Ajo është cilësuar pi...

Bota 4 Maj 2021, 11:22

KOSOVË– Ish-kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe ish-kryeparlamentari, Kadri Veseli, po qëndron në Kosovë, pasi është liruar për vizitë nga Gjykat...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë