LIVE UPDATES
Ekonomi

TURIZMI/ Kryetari i Unionit: Nordikët priten në fund të majit, lufta frenon rezervimet

21 Maj 2022, 07:06 Nga DOSJA
TURIZMI/ Kryetari i Unionit: Nordikët priten në fund të majit,
Turizem

Flet Rrahman Kasa, Kryetar i Unionit Turistik Shqiptar

Më 11 maj, sipas kontratave, pritej të vinin turistët e parë nordikë pas një mungese dyvjeçare në vendin tonë.

Rrahman Kasa, nga Unioni Turistik Shqiptar, shprehet se gjithsesi pala shqiptare po nxiti tur-operatorët e huaj të shtynin ardhjen, me shpresën se do të ketë rritje të numrit të rezervimeve, si dhe do të përfundojë rruga dytësore e Golemit, në të cilën aktualisht po kryhen punime.

Sipas Kasës, situata në Ukrainë ka dhënë një lloj frenimi te rezervimet dhe agjencitë partnere të huaja po shesin me ritme më të ulëta.

Pak kohë më parë, ju kërkuat nga qeveria që të shihte një mënyrë për të ndihmuar industrinë e turizmit, në kushtet kur çmimet në disa segmente, si energjia apo ushqimet, janë rritur ndjeshëm dhe paketat janë shitur në një moment kur çmimet kanë qenë shumë më të ulëta. A ka pasur ndonjë reagim?

Për të qenë të sinqertë, nuk ka pasur asnjë lloj reagimi për atë që kemi kërkuar. Jemi në prag të sezonit turistik veror dhe bizneset e turizmit po përballen me probleme të shumta, për shkak të rritjes së kostove, të cilat janë bërë të papërballueshme.

Po hyjmë në një sezon që nuk e dimë sesi do të përfundojë, strukturat akomoduese dhe tur-operatorët janë të shqetësuar pasi nuk janë të sigurt për atë çka ofron ky sezon dhe sesi do ta përballojnë. Shumica e atyre që kanë shitur kontrata me garanci nuk dinë nëse do të jenë me humbje në këtë sezon, apo do të dalin aty-aty, pa asnjë fitim.

Sipas kontratave që keni nënshkruar, cilët janë të parët që do të vijnë këtë vit në sezonin veror në vendin tonë, me turizëm të organizuar?

Nordikët janë të parët që parashikojmë të vijnë në Shqipëri për sezonin veror, me turizëm të organizuar. Bashkëpunëtorët tanë fillimisht nisën shumë mirë me shitjet dhe interesin për Shqipërinë, por për shkak të konfliktit në Ukrainë, ritmi nuk është më i njëjtë.

Në një kohë si kjo, ka një lloj perceptimi risku te qytetari dhe automatikisht është frenuar. Kufizimet ligjore që së fundmi u hoqën nga Komiteti Teknik shpresojmë të jenë një lloj stimuli për më shumë interes për Shqipërinë.

Kur është data paraprake që keni rënë dakord për ardhjen e nordikëve?

Data zyrtare me dokumente që ne kemi ishte 11 maji, por kjo u shty pak. Edhe ne vetë, në fakt, i nxitëm që ta shtynin për dy arsye.

Së pari, që të rigjallërohen disi shitjet, pasi në këtë kohë, edhe ata kanë pak shitje. Me marrëveshje e kemi që të vijnë 4 chartera në javë dhe gjysma e tyre janë të plotësuar, për shkak të atij frenimi që fola.

Së dyti, i nxisim ta shtyjnë pak ardhjen, pasi shohim që në Golem, të paktën aty ku do qëndrojnë turistët, po kryhen punime në rrugën dytësore. Gjendja e kësaj rruge është e keqe dhe mendoj se do të mbarojë nga gjysma e qershorit. Ndërkohë turistët do të vijnë një muaj më parë, sipas marrëveshjeve.

Autobusët e turistëve do të detyrohen të kalojnë në këtë rrugë ku po kryhen punime, me gropa dhe pluhur. Do të krijohet trafik dhe mjetet do të presin në radhë për të hyrë, pasi njëra anë është e mbyllur. Sado ironike të duket kjo, është një problem i madh, pasi grupet e para të turistëve janë shumë të rëndësishëm për ne.

Ata janë “ambasadorët” e parë që kthehen në vendin e tyre dhe nxisin të njohurit e tyre për të ardhur ose jo në Shqipëri. Për të mos folur pastaj për efektin që kanë rrjetet sociale. Turistët janë të ndjeshëm ndaj problematikave dhe kanë tendencën t’i postojnë duke krijuar një imazh që jep efektin e kundërt të asaj që duam të kemi.

Polakët mbeten një grup tjetër i rëndësishëm për turizmin e organizuar. Si duket situata, duke qenë se janë një vend kufitar me Ukrainën?

Polakët gjithashtu kanë ndalur rezervimet dhe kjo lidhet drejtpërdrejt me faktin që siç e thatë dhe ju, janë vend kufitar i afërt. Është një efekt i pritshëm dhe mbetet për t’u parë sesi do të vijojë situata.

Po turet kulturore, si paraqiten këtë vit, a ka pasur interes?

Po, ture kulturore ka, por nuk janë masive. Gjermanët kanë interes për ture kulturore, ndërkohë që një trend ishte vendosur dhe me izraelitët, por ai ndali.

Arsyeja, sikurse e komunikuam më herët në një deklaratë tonën si Union, ishte se linja ajrore që i sillte vendosi të largohej. Isiair-it iu ofruan subvencione nga Beogradi dhe Mali i Zi dhe kështu hoqi dorë nga Shqipëria për të çuar fluturimet që funksiononin si charter në këto dy vende.

Nga statistikat e tre muajve të parë të këtij viti vihet re një rënie e numrit të vizitorëve nga Kosova. Cilat janë arsyet, sipas jush, dhe si e parashikoni turizmin patriotik këtë vit, duke pasur parasysh që në pandemi ishte mbështetja kryesore?

Mendoj se së pari ka ndikuar rritja e çmimeve. Është shtrenjtuar kostoja e jetesës, por janë rritur edhe çmimet për rezervimet. Pastaj ka dhe faktorë të tjerë që mund të kenë ndikuar në këtë rënie, si moti i keq, muaji i Ramazanit, kufizimet për shkak të pandemisë që ishin në fuqi.

Si e shihni Shqipërinë në raport me vendet fqinje sa i takon konkurrencës?

Po me Malin e Zi mendoj se do të jemi konkurrues, pra kemi mundësi ta konkurrojmë. Kurse Greqia është një vend me industri të konsoliduar dhe nuk mendoj se mund ta konkurrojmë.

E rëndësishme është që të ketë një lloj qetësimi të situatës së përgjithshme që ka shkaktuar lufta në Ukrainë, gjë që do të na garantonte padyshim më shumë rezervime./MONITOR

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin