LIVE UPDATES
Ekonomi

Si krijohen detyrimet e prapambetura, thesari i shleu 855 mijë euro për zjarret e fikura më 2017

Shoqëria “Aquila dhe Victory Invest shpk” ishte kontraktuar nga emergjencat civile në atë kohë për fikjen e zjarreve. Për shkak të ristrukturimit, që pësoi kjo strukturë duke u shndërruar në Agjenci Kombëtare të Mbrojtjes Civile, pagesat nuk u kryen me arsyetimin se nuk kishte fonde. Të gjendura në këtë situatë kompanitë i janë drejtuar gjykatës. Procesi ka kaluar një sagë gati dy vjeçare duke përfshirë edhe Gjykatën e Lartë që i ka dhënë të drejtë kompanive.

30 Janar 2023, 10:43 Nga DOSJA
Si krijohen detyrimet e prapambetura, thesari i shleu 855 mijë euro
Foto Ilustruese

TIRANË- Me datë 25 janar 2022 dega e thesarit në Ministrinë e Financave i pagoi 100 milionë lekë (855 mijë euro) Shoqërisë Aquila dhe Victory Invest shpk si detyrime të prapambetura të krijuara qysh në vitin 2017, që në total janë më shumë se 168 milionë lekë ( 1,4 milionë euro). Kjo ishte pagesa e katërt më e madhja për vlerën e lartë në pagesat buxhetore të 25 janarit. Sipas të dhënave zyrtare detyrimet ishin krijuar nga rreth 50 fatura tatimore që nuk ishin paguar në kohë nga Emergjencat Civile për fikjen e zjarreve të rëna gjatë atij viti.

Shoqëria “Aquila dhe Victory Invest shpk” ishte kontraktuar nga emergjencat civile në atë kohë për fikjen e zjarreve. Për shkak të ristrukturimit, që pësoi kjo strukturë duke u shndërruar në Agjenci Kombëtare të Mbrojtjes Civile, pagesat nuk u kryen me arsyetimin se nuk kishte fonde. Të gjendura në këtë situatë kompanitë i janë drejtuar gjykatës. Procesi ka kaluar një sagë gati dy vjeçare duke përfshirë edhe Gjykatën e Lartë që i ka dhënë të drejtë kompanive.

Gjykatat i autorizojnë Emergjencat Civile të paguajnë 50 faturat tatimore bashke me penalitetet përkatëse. Dje buxheti i shtetit shleu faturat ndaj kompanive të cilat kanë vlerën e 100 milionë lekëve 855 mijë euro. Por duket se Ministria e Financave ka paguar vetëm 60 për qind të borxhit ndaj kompanive, pasi detyrimi që rrjedh nga 50 faturat e pashlyera është mbi 168 milionë lekë ose 1,4 milionë euro. Mosshlyerja në kohë e faturave për mallra dhe shërbime nga entet publike ndaj operatorëve privat po kthehet në një problematikë të mprehtë.

Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave në nëntor të vitit 2022 detyrimet e prapambetura arritën 19,8 miliardë lekë (163 milionë euro). Në raport me tetorin 2022 stoku i detyrimeve u zgjerua me 10 për qind, dhe në raport me nëntorin 2021 janë zgjeruar me 20%. https://www.monitor.al/detyrimet-e-prapambetura-arrijne-163-mln-euro-ne-nentor-2022-rritje-vjetore-me-20/

Detyrimet në sektorin e infrastrukturës janë rritur gjithashtu. Në fund të nëntorit 2022 ato arritën 8,9 miliardë lekë, me rritje mujore 5 për qind dhe në krahasim me vitin e kaluar pësuan 43 për qind rritje. Ky borxh përfaqëson detyrimet e papaguara në kohë të Ministrisë së infrastrukturës ndaj kompanive private të kontraktura për pune dhe shërbime. Në krahasim me një vit më parë ky borxh u dyfishua edhe pse qeveria ka arritur të harxhoje deri në nëntor vetëm 50 për qind e programit të investimeve të miratuar në fillim të vitit.

Rritje të shpejtë kanë pësuar edhe detyrimet në zëra të tjerë të tillë si, ato të pushtetit lokal, vendimet e gjykatave etj. Në nëntor 2022 detyrimet në këtë zë arritën në 10 miliardë lekë me një rritje 10 për qind në krahasim me tetorin 2022 dhe 8.7%.

Marrë nga Monitor

ministria e financave

Sondazh

Poll
Ekonomi 29 Janar 2023, 07:41 I.A

Kthimi i baticës

Foto Ilustruese TIRANË- Rritja e normave të interesit dhe inflacioni kanë penguar investimet. Jo të gjitha asetet janë prekur n&eu...

Ekonomi 29 Janar 2023, 07:20 I.A

Pse erdhi mbiprodhimi në vitin 2022?

Ulliri TIRANË- Deri në vitin 2021, sipas të dhënave të INSTAT, në Shqipëri janë mbjellë 10,7 mln rrënj&eu...

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it