LIVE UPDATES
Ekonomi

Gazifikimi, Balluku: Projekti në Vlorë interes rajonal, mund t’u shërbejë 17 milionë qytetarëve

Një memorandum bashkëpunimi mes kompanisë publike të gazit Albgaz dhe asaj Bullgare Overgas si dhe kompaninë amerikane Linden Energy nënshkruar në Tiranë

16 Maj 2022, 11:10 Nga DOSJA

 

Gazifikimi, Balluku: Projekti në Vlorë interes rajonal, mund t’u
Foto ilustruese

Gazifikimi dhe pozita e re e Shqipërisë nën dritën e zhvillimeve të fundit gjeopolitike ishte në qendër të vëmendjes këtë të hënë.Një memorandum bashkëpunimi mes kompanisë publike të gazit Albgaz dhe asaj Bullgare Overgas si dhe kompaninë amerikane Linden Energy nënshkruar në Tiranë vuri theksin tek rëndësia që ka projekti që po zhvillohet në Vlorë me mbështetjen e SHBA-ve.

Gjatë fjalës së saj Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku tha se çdo ditë më shumë po marrin rëndësi të veçantë pjesa e projektit të termocentralit të Vlorës si dhe të pjesës gazfikuese të portit lundrues që do të ndërtohet në Vlorë që synimi tani është të kthehen në projeke rajonalë.

“Ne kemi pasur një shprehje dëshire për bashkëpunim nga  Maqedonia e Veriut dhe Kosova. Dua të theksoj se projektit tonë i afrohen dhe partner të tjerë në SHBA siç është Linden Energy dhe sot ndjehemi të nderuar që kemi interesin bashkëpunim   dhe për të firmosur një memorandum për bashkëpunimin për ta zhvilluar këtë projekt dhe më tej asaj çfarë kemi në biznes planin aktual. Kemi nisur një punë paraprake  gjatë një takimi që kemi pasur në Huston.

Albagaz është angazhuar duke i dhënë një hap më tej këtij bashkëpunimi duke finalizuar këtë memorandum. Fakti që sekretari Pompeo  është këtu sot për të dëshmuar se ky do të jetë një bashkëpunim serioz. Në të ardhmen mund të kthehet në një bashkëpunim  real që do të shërbejë jo vetëm në shtetet që unë përmenda por  sigurisht edhe më tej siç është rasti i Overgaz-it bullgar i cili sot për shkak të gjithë gjeopolitikës dhe zhvillime që po ndodhin po has vështirësi që në të ardhmen do të mitigohen dhe do të zgjidhen përmes këtyre projekteve rajonale ku Shqipëria luan një rol të rëndësishëm.

Kur kemi nisur këtë projekt  kemi qenë disi skeptikë  sesi një vend i vogël si Shqipëria do të tërhiqte investitorë si Exxon Mobil apo Exelerate e Linden por situata ka ndryshuar. Të gjitha zhvillimet gjeopolitike e kanë vënë Shqipërinë në një pozicion më të fortë për shkak të gjeografisë që ka por edhe prej aderimit në NATO dhe gjithë marrëdhënies strategjike që ne kemi prej vitesh me SHBA.

Kështu që ai hap që hodhëm me skepticizëm sot po kthehet në një hap të rëndësishëm për të gjithë Ballkanin. Ai tregu i vogël që ne shihnim me skepticizëm tashmë shihet si një treg me 17 milionë qytetarë që mund t’i drejtohen shërbimeve që janë të lidhura me gazin në mënyrë të drejtpërdrejtë”, tha Balluku.

Marrë nga Monitor

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE