LIVE UPDATES
Ekonomi

Shërbimet online, të huajt janë të përjashtuar, rrezikojnë gjoba

Të njëjtën gjë në mbledhje me sektorin bankar edhe vetë qeveria pranoi se e vetja pikë korrespodencë do të jetë AKSHI, e cila duhet të prodhojë zgjidhje jo vetëm teknike por edhe ndërlidhëse me institucionet, shtoi kontabilisti.

16 Maj 2022, 07:13 Nga DOSJA
Shërbimet online, të huajt janë të përjashtuar,
Laptop

Nga data 1 maj kur qeveria zhvendosi ofrimin e shërbimeve publike online të huajt që jetojnë në vendin tonë nuk mund të askesojnë shërbimet.

Kontabilisti Ahmet Gjenishi tha se, qindra kompani që kanë aksionerë dhe administratorë të huaj nuk po marrin dot shërbim që nga fillimi i muajit, ndërkohë që institucionet që menaxhojnë sistemet online i kanë lënë pa përgjigje.

Gjinishi tha se kompanitë e huaja nuk mund të dorëzojnë as bilancet, duke rrezikuar edhe gjobën 60,000 lekë.

QKB prej më shumë se 1 viti kishin instruktuar të gjithë aplikantët drejt e-albania-s. Vetëm për ato shërbime të cilat akoma nuk mund të ofroheshin në këtë platforme jepeshin në sportele. Një nga këto shërbime ishte dhe shërbimet ndaj subjekteve me pronar apo administrator te huaj si dhe personat fizik. Arsyeja ishte se këto persona duke mos qenë shqiptarë nuk mund të aksesonin portalin e e-albania dhe gjeneralitet e tyre nuk mund të përcilleshin nga institucionet e ndërlidhura (Gjendja Civile, etj).

Me urdhrin për mbylljen e sporteleve, nga 1 Maji këto shërbime nuk mund të jepen me nga zyrat e QKB-së por vetëm nga portali i e-albania, i cili manaxhohet nga AKSHI. Zoti Gjinishi tha se, kjo e fundit po bëhet edhe pika e shfryrjes se problematikave që kanë të gjitha institucionet, ku për çdo gjë, qoftë edhe për një suport të vogël për `manualin e përdorimit` se si te gjenerojmë shërbimin e ofruar na kthehet përgjigje: Drejtojuni AKSHIT.

Të njëjtën gjë në mbledhje me sektorin bankar edhe vetë qeveria pranoi se e vetja pikë korrespodencë do të jetë AKSHI, e cila duhet të prodhojë zgjidhje jo vetëm teknike por edhe ndërlidhëse me institucionet, shtoi kontabilisti.

“Sot një i huaj nuk merr shërbim nga QKB sepse portali i e-albania nuk është akoma gati të ofroje këtë shërbim pa mbështetjen e një operatori i cili të hedhë të dhënat për regjistrimin fillestar apo qoftë edhe për përditësim të dhënash.

E njëjta situatë është edhe për ato shoqëri Shqiptare por të cilat manaxhohen nga administratore të huaj apo që kanë ortakë të huaj. Janë shumë shërbime të cilat nuk mund të jepen nga portali, ose më mirë portali të lejon mundësi të plotësosh informacionin, por nuk e përpunon dhe nuk të lejon ta përfundosh aplikimin.

Një pjesë e mirë e përditësimeve që shoqëritë duan të bëjnë lidhen me ndryshimin e adresave sekondare, ndryshimin e selisë, ndryshimin e afateve apo emërimin e administratorit të ri, regjistrimin e të dhënave të për regjistrim fillestar ku sistemi nuk të jep mundësinë të hapesh subjekt të ri SHPK pa TVSH e të tjera problematika”.

Të gjitha subjektet të cilat kanë venë në dukje vështirësitë që po hasin, pamundësinë e të bërit biznes, kërkojnë medoemos një zgjidhje të shpejtë. Gjinishi kërkon që AKSHI duhet të ishte gati në 1 Maj ose të paktën pas 2 javëve që ka kaluar duhet t’i kishte zgjidhur problematikat, ose qeveria të paktën të hapë 1 sportel emergjencë ku ti jepet shërbim atyre subjekteve të cilat sot janë penalizuar nga kjo vendimmarrje politike duke i paraprirë në kohë edhe vetë teknologjisë./MONITOR

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave