LIVE UPDATES
Editorial

Nuk ka paqe, vetëm armëpushim për opozitën

Vetë ftesa e Berishës, nuk është një ofertë bujare për karrierën e Bardhit, por një ofertë publike për grupin që ai përfaqëson, që të marrin kreytarin nëse e njohin legjitimitetin e liderit të Rithemelimit.

8 Shtator 2023, 15:12 Nga Enton Abilekaj
Nuk ka paqe, vetëm armëpushim për opozitën
Enton Abilekaj

Sali Berisha e ftoi sot Gazmend Bardhin të kandidojë për kryetar të grupit parlamentar të Rithemelimit duke i siguruar mbështetjen e tij. Pas takimit të së martës, kjo do të dukej si një lëvizje përpara drejt bashkimit, nëse nuk do të ishin në mes, vulat, logot dhe non gratat. Dje në Euronews, në emisioni Now të Erla Mëhillit, Gazmend Bardhi tha se nuk do të jetë më deputet i PD-së, nëse duhet të futet në listën e Berishës. Vazhdon të mos e pranojë Berishën si kryetar të partisë së tij, ashtu si nuk pranon as Bashën.

Vetë ftesa e Berishës, nuk është një ofertë bujare për karrierën e Bardhit, por një ofertë publike për grupin që ai përfaqëson, që të marrin kreytarin nëse e njohin legjitimitetin e liderit të Rithemelimit. Ndërsa grupi i Bardhit e njeh legjitimitetin moral dhe politik të Berishës si lider i PD-së, por nuk do ta pranojë kurrë legjitimitetin institucional.

Nëse takimi i së martës kishte si qëllim të sheshonte këto mosmarrëveshje, vetëm sa i ka mbulurar me flamurin e paqes, Federata Parlamentare nuk është akoma projekt pajtimi, thjesht armëpushim për tu dhënë kohën palëve për marrëveshje. Megjithatë, asnjë nga palët nuk po tenton të arrijë marrëveshje, por imponim, asnjëra nuk po e lë pas të shkuarën 2- vjeçare në funksion të një strukture të re, të gjithëpranuar, por kërkojnë nënshtrimin e palës tjetër, në këmbim të favoreve. Nuk po bëjnë projekt, po tentojnë të bëjnë pazar. Berisha ofron kryetarin e grupit, në këmbim të njohjes nga më shumë se 20 deputetët që mbështesin Bardhin, Bardhi ofron legjitimimin parlamentar të grupit të PD-së dhe unifikimin, në këmbim të një procesi të ri, pa Berishën.

Ajo që ndodhi dje në Komisionin e Anskesave dhe Sanksioneve (KAS) të KQZ, e pengon edhe pazarin mesa dy palëve të mëdha. Grupi i Bashës, arritit të fitonte votën e KAS, pavarësishst se një nga anëtarët e opozitës mbështeste pretentimet ligjore te Gazmend Bardhit. Ishte shenja se Rama është i vendosur t'ja japë grupit më të vogël vulën dhe logon e PD-së. Vullneti i kryeministrit dhe maxhorancës, ia heq Bardhit edhe legjitimitetin e grupit parlamentar duke e bërë ofertën e tij të paplotë.

Në këto kushte mbetet që opozita të zgjedhe mes luftës për vulën dhe pazareve me legjitimitetin e Ramës dhe një projekti që i bën nul të gjitha, ndoshta edhe vetë emrin e Partisë Demokratike, në funksion të një opozite parlamentare të fortë. Duhet të vendosë nëse, nga armëpushimi do të dalë një projekt i ri, një bërthamë përfaqësuese që të iniciojë një proces rindërtimi të opozitës me garanci demokratike për të gjitha palët, në mënyrë që 2 vitet që kanë mbetur të mos shkojnë dëm duke e lënë vendin pa opozitë dhe në 2025 të mos hyjë në garë si garnizon i shthurur që nuk bind askënd.

Nëse, në vend të projektit të ri, do të vazhdojë sherret e logos dhe gjyqet e vulës, atëherë në vend të opozitës do të kemi biznese politike që kërkojnë licencën e Kryeministrit për të qene ekskluzivë. Në vend të shpresës do të prodhojnë para dhe interesa të paligjshme, në vend të fitores në zgjedhje, fitime për biznesin politik të humbjes.

enton abilekaj editorial nga enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 5 Shtator 2023, 16:22 Meri Lika

Lloji i MakeUp-it alias Tualetit!

  Meri Lika Kam lexuar se ka disa lloje makeup-i (ose thënë shqip lloje tualeti), profesional, social, dite, nate, për nuse, për ...

Editorial 20 Gusht 2023, 13:02 Enton Abilekaj

A duhet të shkonte Begaj në Athinë?

Ftesa provokuese e Mitsotakis për Presidentin Begaj, ia arriti qëllimit. Do t'ja arrinte edhe në rast se Begaj do të shkonte atje, pë...

Editorial 18 Gusht 2023, 07:11 Klodian Tomorri

Një hetim që ngre pikëpyetje mbi SPAK

Kur mediat publikuan lajmin se gjykata i ka kërkuar prokurorisë të hetojë ish ministrat Beqja dhe Cani për rolin e tyre në koncesi...

Editorial 13 Gusht 2023, 20:45 Dosja.al

Kë kërcënuan tubimet e Albin Kurtit

Albin Kurti "Kam ardhur si kryeministër i Kosovës në një shtet me të cilin kemi marrëdhënie vëllazërore,"- th...

Editorial 11 Gusht 2023, 13:56 Shaban Murati

Lehësit e së keqes

Shaban Murati Është e pashpjegueshme, pse shumë komunistë fanatikë të regjimit diktatorial enverist pas ardhjes së demok...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN