LIVE UPDATES
Politike

Vizita e Ramës në Vlorë, PD: Sallat e operacionit nuk kanë drita, aty s’ka as mjekë, mos bëj show (VD)

31 Janar 2020, 19:50 Nga DOSJA
Vizita e Ramës në Vlorë, PD: Sallat e operacionit nuk kanë

TIRANË– Partia Demokratike ka reaguar pas vizitës së kryeministrit në Vlorë. Në një status në rrjetet sociale, ish-deputetja e PD-së Nada Meçorapaj, shkruan se e gjitha ishte një shoë, pasi sipas saj spitali i Vlorës nuk ka mjekë specialist, mjekë laboratory dhe madje nuk ka as mjek infeksionistë. Ish-deputetja shkruan se mjekët obstetër gjinekologë janë pothuajse të gjithë pensionistë dhe nuk mbulojnë urgjencat në spitale. Sipas Meçorapajt, në salalt e operacionit mugnon edhe ndriçimi i mirë.

“Show i Ramës në Vlorë, reagon ish-deputetja Nada Meçorapaj: Çfare thote Kryeministri per Spitalin e Vlores dhe çfare thone ata qe punojne aty…Me poshte keni ‘Mrekulline e Tete te Vlores’ sipas Rames, por edhe pamjen reale te Shendetesise ne qytetin tone, sipas nje mjeku vlonjat. Krahasojini dhe jepini te drejte Deputetit te Pare ose Mjekut. Jo sipas simpative politike, por asaj qe keni pare vete (nese jeni nga Vlora). Vlora perballet me mungese te theksuar ne mjeke specialiste: nuk ka mjek laboratori, nuk ka mjek hematollog, nuk ka mjek toksikollog, nuk ka mjek infeksioniste, ka vetem nje mjek neurollog te vetem per gjithe qytetin, mjeket obseter gjinekolloge jane pothuajse te gjithe pensioniste dhe mjeket e ardhur te emeruar nga ministrja nuk mbulojne urgjencat ne spitale sepse vijne ne oren 9 dhe ikin ne oren 12. U konstruktua Poliklinika dhe nuk u ble asnje aparature e re, grafija eshte e vjeter e dhuruar nga nje mjek i ikur ne Gjermani, ECHO kardiake ne poliklinike nuk ka, laboratori i poliklinikes i gjithi me paisje te vjetra. Ne spitale nuk ka asnje investim ne aparature vetem suva, dyer dhe lyerje me boje. Ne reanimacion mungojne monitoret, ne sallat e operacionit veglat e SANISERVIS jane të nje cilesie shume te ulet, nuk ka mjete per larjen e duarve te kirurgeve, nuk ka krevate operatore, mungon ndricimi i sallave te operacionit, mungojne aparaturat radiollogjike ne spitale dhe ne sallat operatore…,”– shkruan ish-deputetja në Facebook.

Kryeministri Edi Rama ishte sot në qytetin e Vlorës ku foli rreth prijektit për kampuin e ri. Rama, madje kritikoi edhe kryebashkiakun Dritan Leli.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama nada meçorapaj partia demokratike rama ne vlore edi rama nada meçorapaj partia demokratike rama ne vlore

Sondazh

Poll
Politike 31 Janar 2020, 18:30

TIRANË– I ftuar ditën e sotme në studion e emisionit “Top Talk” ishte deputeti Lefter Maliqi. Pikërisht deputeti së bashku me opozitën parlamentare k...

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme