LIVE UPDATES
Aktualitet

Edhe sot i pazbuluar/ Vrasja e tmerrshme që ndodhi në 2006, si u masakrua me sharrë e reja, hetimi që solli Shqipëri 3 agje

9 Korrik 2020, 15:20 Nga DOSJA
Edhe sot i pazbuluar/ Vrasja e tmerrshme që ndodhi në 2006, si u

Tragjedia në familjen Josifi nuk është më e rënda që ka ndodhur në këtë vend. Një prej atyre ngjarjeve që padyshim do të mbeten gjatë në kujtesën e gazetarëve të kronikës, padyshim që do të jetë edhe kjo, por për fat të keq Shqipëria shënon përherë krime të rënda, shpesh për motive kriminale.

Por, dy viktimat Anisa dhe Zhaneta Josifi e kanë humbur jetën për një motiv që vështirë të zbardhet e për të cilën hetuesit do e kenë shumë të vështirë të shkojnë deri në fund.

Kjo, për shkak të kompleksitetit të çështjes, mungesës së të dhënave, apo edhe tërësia e provave që u gjetën dhe mungojnë në vendngjarje.

Por në harkun kohor të 3 dekadave të fundit, përjashtuar tragjeditë me numër të lartë viktimash, siç ato detare, kryesisht vendi ynë ka shënuar krime monstruoze.

Ekspertë të krimit kanë shënuar 50 raste të krimeve tejet të rënda për nga mënyra sesi kanë ndodhur, vështirësia në identifikimin e kufomave, apo edhe identifikimi i autorëve.

Disa prej rasteve të krimeve më monstruoze janë të njohura, si vrasja dhe shëtitja me kokën e prerë të një personi në Lushnjë nga Aldo Bare, ekzekutimi i Mirjan Bubsit, pedagogut të Inxhinierisë që u gjet në Dajt, të cilin autorët e kishin mbytur me peshqir e më pas djegur kufomën.

Por, edhe më vonë ka pasur krime të rënda si vrasja e Kozeta Hysenit, Erieta Avdylit, apo rasti kur një punonjës i SHIK vrau nënë e bijë në mes të Tiranës, apo edhe vrasja e një prifti italian në Durrës, kufoma e të cilit u zhduk nga autorët.

Por, ngjarja që ka bërë edhe më shumë bujë, të paktën pas viteve 2005, kur rendi dhe qetësia filluan të vendosen pas kaosit të vitit 1997, është masakrimi i trupit të një 25-vjeçare, që u gjet në rezervuarin e Zall Herrit.

Në atë kohë ky krim u konsiderua i një lloji krejt të veçantë, për motivet, mënyrën e kryerjes e për të cilin për herë të parë në Shqipëri mbërritën ekspertë të FBI, për hetimin e këtij krimi.

Dyshimet ishin për një vrasës maniak, por as sot e kësaj dite kufoma nuk është identifikuar dhe sigurisht as autori, pavarësisht dyshimeve se ai mund të ishte nga Mali i Zi.

“Një krim i kryer me një “pasion” në kufijtë e çmendurisë”. Ky ishte mendimi i ekspertëve të Kriminalistikës për kufomën e gjetur në tetorin e vitit 2006. Vrasësi sipas tyre ka qenë një përbindësh i vërtetë, ndërsa veprimet, ngjajnë si të shkëputur nga skenari i një filmi horror. E ka qëlluar me sëpatë pas koke, goditje që edhe dyshohet të ketë shkaktuar vdekjen e viktimës.

E ka zhveshur, pastaj me thikë i ka prerë buzët, gjuhën, organin gjenital. Por çmenduria e vrasësit nuk është ndaluar as me kaq. I ka prerë kokën, pastaj trupin, në pjesën e legenit dhe gjymtyrët. Hetuesit arritën në konkluzionin se prerja është kryer me sharrë.

Ishin të gjithë këto elementë të krimit, që ngritën në atë kohë dyshimin e tmerrshëm se vrasësi mund të ishte një maniak i vërtetë, i shtyrë edhe nga pasione të pakontrolluar seksuale.

Dhe kjo gjë ka shkaktuar dhe frikën e policisë se ngjarja mund të përsëritet me tjetër viktimë, ndaj dhe fshatarët e zonës në atë kohë u këshilluan të kenë kujdes në punët e tyre të përditshme. Mond Rizaj, një prej ish- drejtuesve të Policisë në atë kohë, teksa i rikthehet këtij krimi, thotë se për herë të parë e të vetme u ftuan në Tiranë 3 ekspertë të FBI, njëri prej të cilëve i specializuar për “profilin e autorit”…

Gjithashtu kufoma u dërgua dhe ekzaminua në një prej laboratorëve më në zë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe si rezultat i konkluzioneve, ajo ngjarje u lidh me disa ngjarje të ngjashme, në SHBA dhe Europë.

Për ato vrasje dyshohej një shqiptar i një Malit të Zi, dhe agjentët e FBI arrestuan një të dyshuar, por për fatin e keq e paidentifikuar edhe sot, nuk u arrit të zbulohet lidhja e viktimës me të dyshuarin.

Madje, kufoma u dërgua për ekzaminim jashtë Shqipërisë dhe u përdorën sistemet e inteligjencës kriminale, si pasojë e të cilës pati një të dyshuar, i cili kishte akuza të provuara për 6 vrasje me të njëjtin “modus operandi”…, disa prej të cilave unike edhe sot.

Marrë nga Shqip

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet agjentet e fbi ne shqiperi vrasja e vitit 2006 agjentet e fbi ne shqiperi vrasja e vitit 2006

Sondazh

Poll
Aktualitet 9 Korrik 2020, 12:53

TIRANË–  Petrit Bylykbashi një pacient i infektuar për të dytën herë rradhazi  nga koronavirusi ka folur rreth kësaj përvojë të vështirë që i është dashur ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni