LIVE UPDATES
Aktualitet

E PLOTË! Grekët nxjerrin DOSJEN dhe ngrenë pretendimin: Katsifas nuk u vetëvra!

16 Tetor 2021, 13:43 Nga DOSJA

GREQI– “Protothema” ka nxjerrë një raport lidhur me vdekjen e Konstandinos Kaçifas. “THEMA” zbulon detaje të raportit të prokurorit, i cili bën thirrje për të ndaluar hetimet, duke i atribuar “vetëvrasjes” vdekjen e 35-vjeçarit në vitin 2018.

SHKRIMI I PLOTË:

Tirana po përpiqet ta shesë ngjarjen si vetëvrasje çështjen në mënyrë që të vendosë në sirtar rastin që është “gjemb” në marrëdhëniet me Athinën. Përpjekja për të mbuluar ngjarjen duket se ngec, të paktën për momentin, në reagimet e palës greke dhe selinë e Gjykatës së Gjirokastrës, e cila ktheu dosjen duke kërkuar vazhdimin e hetimit.

Shefi i Prokurorisë së Gjirokastrës dhe Prokurori i çështjes janë përfshirë herë pas here në raste korrupsioni, pasi kanë “kryer vetëvrasje. Sidoqoftë, përpjekja për të mbuluar ngjarja është aq e dukshme, saqë kohët e fundit provokoi një reagim të fortë nga kryetarja e Gjykatës së Shkallës së Parë të, Suela Daçi, e cila urdhëroi vazhdimin e hetimit.

Raporti i prokurorit është tronditës dhe kontradiktor, që të kujton epokën e trazuar të diktaturës së Enver Hoxhës, kur vrasja e kryeministrit Mehmet Sehu (1981) – e përshkruar më parë nga regjimi komunist si “tradhtar dhe armik i vendit”, u vendos të ishte vetëvrasje.

Prokurorët citojnë raportet e Institutit të Mjekësisë Ligjore në Tiranë që nuk bien dakord me njëri -tjetrin për mënyrën e “vetëvrasjes”.

Raporti i parë thotë: “të shtëna që kanë një drejtim nga përpara dhe janë pothuajse horizontale”.

Raporti i dyti thotë: “pak nga poshtë lart dhe pak nga e djathta në të majtë”. 

Goditjet drejtohen nga para në prapa dhe janë pothuajse horizontale. Plaga e parë është bërë me tytën e armës të mbështetur plotësisht në trup. Ekzaminimi mjeko -ligjor zbuloi dëmtimin e shkaktuar në zemër dhe gjetkë brenda trupit. Arsyeja e vdekjes së Konstantinos Katsifas ishte arresti kardiak për shkak të këputjes së barkushes së djathtë të zemrës nga një plumb. 

Çfarë pohojnë ekzaminuesit mjekësorë shqiptarë. Çfarë thotë kolegu i tyre grek që pa trupin e Katsifas?

“Dy plagë gjoksi depërtuese u gjetën në trupin e viktimës. Vrimat e hyrjes së predhës janë të vendosura në pjesën e përparme të anës së majtë të gjoksit, ndërsa vrimat e daljes janë në anën e pasme të majtë të gjoksit. Plaga e parë është në mes të gjoksit pak në të majtë. Plagët në shpinë nuk shkaktuan lëndime. Në fakt, në raportin e dytë kriminalistik, vërehet se nuk mund të thuhet saktësisht nëse dëmtimet lidhen me armën e Kaçifasit.

Në dokumentin e saj, RENEA pretendon se efektivët kishin formuar një gardh rrethues rreth Kaçifasit, 100-200 m larg tij. Nga dokumenti rezulton se nuk është bërë asnjë ekzaminim balistik i armëve të përdorura nga RENEA-t. Fillimisht mediat shqiptare folën për arrestimin e “grekut ekstremist”, duke thënë se gjatë arrestimit ai bërtiti: “Rroftë Greqia. Rroftë helenizmi ”. Gjysmë ore më vonë – në të njëjtën kohë – titujt ndryshuan në: Ekstremisti grek ka vdekur!. Ndërkohë sot flasin për vetëvrasje.

Ministria e Punëve të Jashtme po monitoron nga afër rastin, ndërsa familja e Kaçifasit deklaron se do të çojnë rastin edhe në Gjykatën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Nëna e tij, foli për “Protothema” Vasiliki Kaçifas tha: Le të dalë e vërteta. Ata “vetëvrasin” fëmijën tim sepse nuk mund të na shpjegojnë bindshëm pse e vranë. Lufta jonë vazhdon.

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet gjirokaster konstandinos kaçifas vdekja e konstandinos kaçifas gjirokaster konstandinos kaçifas vdekja e konstandinos kaçifas

Sondazh

Poll
Aktualitet 16 Tetor 2021, 11:31

Goditi policin, në pranga 43-vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur në krye të detyrës një punonjës policie.“Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Po...

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...