LIVE UPDATES
Aktualitet

“Duhet të jenë 12 veta për të hapur flakonin”/ Qendrat e vaksinimit në Tiranë vendosin kushte për qytetarët

8 Gusht 2021, 13:20 Nga DOSJA
“Duhet të jenë 12 veta për të hapur flakonin”/

“Dua të bëj vaksinën shpejt por më thanë që duhet të bëhen 12 veta për t’u hapur flakoni,” tani duhet të pres,”- tregon Selma.I., një 30 vjeçare që qëndron përreth tek stenda e vaksinimit në Sheshin “Skënderbe” dhe ka kërkuar të bëjë vaksinën AstraZeneca.
E reja shpjegon se në Qendrën Shëndetësore në lagjen e saj e kishin drejtuar për qendrat e mëdha të vaksinimit dhe këtu po i nxjerrin justifikime për të pritur.

Të njejtën gjë konfirmon edhe një tjetër qytetare e cila do të bëjë të njëjtën vaksinë.
Albana S. tregon për Gazetasi.al se vaksinatoret brenda i kishin thënë që të vinte herët në mëngjes ose të vinte pasdite pas orës 7:00 që të bënte dozën e dytë.

“Nuk do vi 100 herë të bëj një vaksinë se nuk kam kohë,”-shton më tej qytetarja.

Kjo situatë është konstatuar edhe gjatë muajit të shkuar nga Gazetasi.al kur qytetarëve iu thuhej se qendrat e vaksinimit masiv hapeshin në orën 5:00 pasdite, por njëjtë si atëherë Gazetasi.al nuk mori në shpjegim nga autoritetet shëndetësore pse qytetarët hasin këto probleme kur shkojnë të vaksinohen.

Qysh prej fillimit të muajit Gusht, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu tha se muaji do të ishte i hapur për personat +18 vjeç që të kryenin vaksinën, kur të donin. Gjithashtu, autoritetet shëndetësore theksojnë çdo ditë se sa i rëndësishëm është vaksinimi dhe i bëjnë thirrje qytetarëve të vakainohen.

Ndërkaq nga ana tjetër kur ata shkojnë për t’u vaksinuar përballen me të tilla justifikime dhe kthehen nga kanë ardhur të lodhur nga dielli dhe pa vaksinë.

“Do detyrohem të vi përësri dhe ishallah ka më shumë njerëz. Më duhet ta bëj vaksinën se punoj në fasoneri dhe virusi tjetër është vërdallë,”-shton më tej Selma.I.

Në një nga deklaratat e saj Ministrja Manstirliu tha se përgjatë periudhës së verës do të jemi derë më derë, për të vaksinuar qytetarët me njësitë e lëvizshme, edhe në ato zona ku aksesi ka qenë i pamundur deri tani.Gjatë ditës së djeshme janë kryer rreth 8000 vaksinime ndërkohë që mbulesa vaksinale në vend është ende shumë e ulët. Prej disa ditësh tashmë shifrat e infektimeve në vend janë rritur dhe duket që Delta ka dhënë impaktin e saj. Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik në vend kanë shpjeguar për Gazetasi.al se përveç ruajtjes së masave frenuese të infeksionit i rëndësishëm është dhe vaksinimi me dy doza.

Por duke nisur nga këshillat e vlefshme, autoritetet duhet të shpjegojnë pse qytetarët përballen me të tilla justifikime edhe kur duan të vaksinohen?

Marrë nga Gazeta “Si”

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Aktualitet Aktualitet vaksinimi anti-covid ne shqiperi vaksinimi anti-covid ne shqiperi

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng