LIVE UPDATES
Art&Argëtim

E pa gjithë bota! Monologu tronditës i gazetares palestinese Rula Jebreal: Mami vrau veten… Dikur i quante italianët ‘rac

5 Shkurt 2020, 08:26 Nga DOSJA
E pa gjithë bota! Monologu tronditës i gazetares palestinese Rula

ITALI Pas polemikave për pjesëmarrjen e Rula Jebreal në festivalin e Sanremo-s, pati një kundërshtim nga italianët për të mos e bërë pjesë të këtij festivali të madh. Rai i mbylli dyert gazetares me origjinë palestineze, i cila për The Guardian i kishte quajtur italianët “racist”.

Jo në Sanremo për Rula Jebreal, ishte një përgjigje e prerë duke hedhur poshtë propozimin e dirigjentit Amadeus, i cili kishte kërkuar të përfshinte në listën e prezantueseve të festivalit të këngës italiane edhe gazetaren, Rula Jebreal.

Vendimi do të ishte marrë në vazhdën e polemikës që shpërtheu në mediat sociale. Ndër të parët që ngritën disa dyshime në lidhje me pjesëmarrjen e Jebreal në ngjarjen muzikore, disa javë më parë, ishte drejtori Giampaolo Rossi. Figura e tij është e njohur për pozicionet e tij “radikale, pro-islamiste dhe hapur anti-izraelite”.

Pjesmarrja e Rula Jebreal ishte sipas Rossi-t e gabuar, dhe rrezikonte ta shndërronte festivalin në një forum të mundshëm politik me njerëz që nuk kanë asnjë lidhje me muzikën dhe argëtimin.

Dy arsyet pse pati polemika për pjesmarrjen e Rula Jebreal në Sanremo:

Amadeus u përgjigj menjëherë pas këtyre polemikave: “Nuk do të jetë një ndërhyrje politike, ata që vijnë në Sanremo nuk do të bëjnë politikë”. Por, edhe pas deklaratës së dirigjentit, një pjesë e italianëve ishin të bindur për mospjesmarrjen e saj dhe kërkonin një bojkot të ngjarjes. Rula Jebreal në një artikull të Britanikëve The Guardian e përkufizoi Italinë si një “vend fashist” të populluar nga “racistët”.

Rula Jebreal gjithashtu ishte në qendër të polemikave edhe për një foto që qarkulloi gjatë në medie, ku ajo shfaqej përkrah producentit Harvey Weinstein, e vitit 2010. Harvey Weinstein është akuzuar gjatë për abuzimin dhe dhunën seksuale ndaj grave.

Pas polemikave të nxitura nga pjesëmarrja e mundshme e prezantueses italo-palestineze, drejtuesit e Rai-t njoftuan se ata do të ishin në gjendje të merrnin në skenë, por “vetëm për një fjalim mbi dhunën e grave”. Por fjalimi që ai do të bëjë, shkruan Gian Paolo Serino në blogun e Nicola Porro, duket së paku kontradiktor. Gjithashtu për shkak se producenti i Hollivudit është në gjyq këto ditë për përdhunim dhe dhunë me aktorët kryesorë të filmave të tij.

Mbrëmjen e djeshme, gazetarja dhe analistja Rula Jebreal mori pjesë në festivalin Sanremo, duke plotësuar kështu dhe kriteret e televizionit Rai, për të mbajtur një monolog për dhunën ndaj grave.

Në një intervistë për Vanity Fair, gazetarja me origjinë palestineze, rrëfeu dhe episodin e dhimbshëm të vetvrasjes të së ëmës, si pasojë e dhunës në familje.

Nga monologu kundër dhunës ndaj grave, i cili e shfaq atë në skenën Sanremo 2020, deri te tregimi dramatik i dhunës që pësoi nëna e saj, e cila kreu vetëvrasje kur ishte akoma fëmijë, ishin temat kryesore që u trajtuan gjatë intervistës për prestigjozen Vanity Fair.

Shkrimtarja, gazetarja, profesore e Fakultetit të Shkencave Politike në Universitetin e Miami, 46-vjeçarja italo-izraelite Rula Jebreal aktualisht jeton midis New York dhe Florida. Rula Jebreal tregoi historinë e Izraelit mes së djeshmes dhe të sotshmës në gazetën prestigjioze amerikane, duke bërë zëdhënësen e gjendjes së grave në vendet ku abuzimi dhe dhuna janë kryer me vite dhe ku, shpesh, krimet mbeten të injoruara dhe të pandëshkuara.

“Unë flas për fakte që njoh tani. Shtë një betejë që duhet të luftohet edhe nga njerëzit. Për mua është thelbësore, të mos luftosh do të thotë që asgjë nuk ka ndryshuar pasi nëna ime kreu vetëvrasje. Dhe ia kam borxh vajzës sime, “- tha ajo në intervistën për Vanity Fair.

Sanremo 2020 ka startuar mbrëmjen e djeshme, dhe pritet të zgjasë për katër net me radhë. Në datën gjashtë shkurt, natën e tretë të festivalit të këngës italiane, e pranishme për të prezantuar do të jetë dhe gazetarja shqiptare, Alketa Vejsiu.

Burimi: Vanity Fair, il Giornale.it

R.L/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

kulture kulture festivali i kenges italiane gazetarja palestineze rula jebreal sanremo sanremo2020 festivali i kenges italiane gazetarja palestineze rula jebreal sanremo sanremo2020

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE