Politike

Rexhep Qosja: Atë që po i bëjnë disa media në Prishtinë Shqipërisë shtetërore, as Sllobodan Millosheviçi s’ia ka bërë, po tentojnë të zhbëjnë shtetin shqiptar

 • Media kosovare i përgjigjet Rexhep Qoses: E nisi me Titon dhe vazhdoi me elozhe-të për Thaçin
 • Rama publikon mesazhin e Qoses: Kjo urrejtje shoviniste po dëmton vetë Kosovën
 • Qosja ka shkruar sot se mediet kosovare, si T7 dhe gazeta “Express” e disa portale të tjera janë duke propaganduar botërisht urrejtje shoviniste kundër Shqipërisë, më shumë sesa ç’kanë bërë dikur zyrtarë të Serbisë.
  Featured image of article: Rexhep Qosja: Atë që po i bëjnë disa media në Prishtinë Shqipërisë shtetërore, as Sllobodan Millosheviçi s’ia ka bërë, po tentojnë të zhbëjnë shtetin shqiptar Rexhep Qose
  Përditësuar:

  KOSOVË- Akademiku Rexhep Qosja ka shkruar sot se mediet kosovare, si T7 dhe gazeta “Express” e disa portale të tjera janë duke propaganduar botërisht urrejtje shoviniste kundër Shqipërisë, më shumë sesa ç’kanë bërë dikur zyrtarë të Serbisë. Përmes një postimi në Facebook, Qosja shkruan se: “Kjo urrejtje ndaj Shqipërisë shtetërore nuk është urrejtje as e çastit e as e rastit. Jo. Kjo është urrejtje me motive jo vetëm politike më gjatë e menduar dhe më gjerësisht e organizuar dhe e strukturuar!” Ndër të tjera Qosja thekson se institucionet e larta në Kosovë, duhet të marrin masa, pasi sipas tij kjo mund të sjellë pasoja të rënda mes Tiranës e Prishtinës.

  POSTIMI I PLOTË I REXHEP QOSES:

  URREJTJE ME PASOJA TË MËDHA

  As kryeministri i Serbisë mbretërore, Nikolla Pashiqi, as ministri i Sigurimit të Brendshëm Shtetëror – UDB-së së Serbisë dhe Jugosllavisë Komuniste, Aleksandër Rankoviqi e as kryetari i Serbisë pseudodemokratiko-fashiste, Sllobodan Millosheviqi, që aq shumë e kanë dëshiruar zhbërjen e shtetit shqiptar, nuk kanë propaganduar kaq haptas, kaq botërisht, aq urrejtje shoviniste kundër Shqipërisë sa e si po propagandon Masmedia e Prishtinës me disa radio, televizione e portale, e sidomos me televizionin T7 dhe me gazetën portal “Express”.

  Kjo urrejtje ndaj Shqipërisë shtetërore nuk është urrejtje as e çastit e as e rastit. Jo. Kjo është urrejtje me motive jo vetëm politike më gjatë e menduar dhe më gjerësisht e organizuar dhe e strukturuar!

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Kësaj urrejtjeje të organizuar shoviniste brendakombëtare kundër Shqipërisë, me të punësuar e bashkëpunëtorë, me ide, me mendime, me projekte, me propozime po i kontribuojnë edhe ndonjë institucion e edhe individë të tjerë të këtushëm.

  Është naivitet të besohet se këtë urrejtje shoviniste brendakombëtare ndaj shtetit shqiptar, Shqipërisë, nuk e nxisin edhe mjete financiare të brendshme e të jashtme!

  Dhe, është e palejueshme të presim gojëmbyllur e të shohim se çfarë pasojash, dhembjesh e plagësh po i sjell kjo urrejtje e propaganduar aq gjatë e aq vendosmërisht njësisë së Kombit shqiptar dhe marrëdhënieve të Dy shteteve shqiptare!

  Në qoftë se nuk janë mirëkuptues të kësaj urrejtjeje të propaganduar haptas, botërisht e pa ndërprerje tani e sa kohë kundër Shqipërisë, institucionet e larta politike e shtetërore të Kosovës do të duhej të marrin qëndrim ndaj bartësve të saj siç po marrin shtetet e mëdha të Bashkimit Evropian ndaj propaganduesve të organizuar të fashizmit dhe të nazizmit në jetën e tyre politike, shoqërore e shtetërore. Heshtja e tyre ndaj saj s’mund të kuptohet ndryshe përpos si pajtim me të!

  (a.m/dosja.al)

  Shto Koment