LIVE UPDATES
Bota

BREXIT/ Mbretëria e Bashkuar zyrtarisht jashtë BE-së, kryeministri: S’është fundi, por një fillim i ri. Protesta nga ‘

1 Shkurt 2020, 07:03 Nga DOSJA
BREXIT/ Mbretëria e Bashkuar zyrtarisht jashtë BE-së,

BRITANI E MADHE- Mbretëria e Bashkuar është gdhirë sot jashtë Bashkimit Europian. Mbëmjen e djeshme në orën 11:00, vendi mbretëror u largua zyrtarisht nga Bashkimi Evropian pas 47 vitesh anëtare, dhe më shumë se 3 vite pasi votoi referendumin për të dalë.

Momenti historik u shënua me festime nga ata që kishin votuar për daljen dhe me protesta nga ata që ishin kundër.

Kryeministri i vendit, Boris Johnson, në një mesazh në rrjetet e tij sociale pak çaste pas Brexit, u zotua se do ta çonte vendin para edhe pa ndihmën e vendeve të tjera.

“Për shumë njerëz ky është një moment i mrekullueshëm shprese, një moment që ata se mendonin se do të vinte kurrë. Dhe ka shumë natyrisht që ndiejnë një ndjenjë ankthi dhe humbjeje. Dhe, natyrisht, ekziston një grup i tretë – mbase më i madhi – i cili kishte filluar të shqetësohej se i gjithë grindja politike nuk do të merrte fund kurrë. Unë i kuptoj të gjitha ato ndjenja dhe puna jonë pasi qeveria – puna ime – është ta mbledh këtë vend tani dhe ta çoj përpara. Gjëja më e rëndësishme për të thënë sonte është se ky nuk është një fund por një fillim i ri ,”-shkruan Johnson.

Qindra njerëz u mblodhën në Sheshin e Parlamentit për të festuar Brexitin, duke kënduar këngë patriotike dhe duke dëgjuar fjalime nga fanatikët. Ndërsa skeptikët, organizuan një marshim në Whitehall për të ofruar një “lamtumirë të dashur” BE-së.

Mbretëria e Bashkuar fillimisht kërkoi të dilte nga BE në 29 mars të 2019, megjithatë, data u shty disa herë pasi deputetët britanikë nuk ranë dakord për kushtet e largimit. Theresa May, ish-kryeministrja britanike, duhej të jepte dorëheqjen përballë këtij bllokimi të pathyeshëm, ndërsa pasardhësi i saj Boris Johnson arriti të fitojë përkrahjen e zyrtarëve të tjerë. Për ta arritur këtë, ai çoi vendin në zgjedhje të parakohshme parlamentare në dhjetor dhe siguroi një shumicë të thellë votash e cila praktikisht i dha të gjitha mundësitë për hapat e tjerë të Brexit-it.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota boris johnson brexit mbreteria e bashkuar boris johnson brexit mbreteria e bashkuar

Sondazh

Poll
Bota 31 Janar 2020, 07:24

KINË– Autoritetet kineze kanë raportuar se vetëm brenda natës së djeshme kanë humbur jetën 40 persona në të gjithë Hubein, provinca në qendër të Whanit ku ...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh