Bota

“Nuk marr dot frymë”, Protesta masive në SHBA pas aktit diskriminues të policit që vrau 46-vjeçarin me ngjyrë

Në protestat e ngritura pas vdekjes së tij shihen pankarta në të cilat shkruhej fjala e fundit e 46-vjeçarit të ndjerë,"Nuk marrë dot frymë.”

SHBA– Në SHBA kanë shpërthyer protestat masive pas gjestit diskriminues që bëri polici me njeriun me ngjyrë ditën e djeshme.

Videoja që dje bëri xhiron e rrjetit ku shfaqte policin amerikan i cili i vendosi  këmbën në fyt një qytetari, i cili për fatin e keq ka mbetur i vdekur ka bërë që vendi të ngrihet në protesta.  Polici i cili i vendosi këmbën në fyt, quhej Derek Chauvin, dhe po mundohej të  arrestonte  46-vjeçarin pas dyshimeve për mashtrim.

Dje u raportua në mediat e huaja se në momentin para se të ndërronte jetë, 46-vjeçari George Floyd kishte thënë: Nuk marr dot frymë.

Për këtë arsye në protestat e ngritura pas vdekjes së tij shihen pankarta në të cilat shkruhej fjala e fundit e 46-vjeçarit të ndjerë, “Nuk marrë dot frymë.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë  policia e Minneapolis në SHBA është detyruar  të përdorë gaz lotsjellës dhe plumba gome për të shpërndarë mijëra protestues që dolën në rrugë duke kërkuar drejtësi për George Floyd.

Burimi: 7news

A.C/Dosja.al

Shto Koment