LIVE UPDATES
Aktualitet

VD-Doli blof me montazh! Rama ‘preu’ ofendimet e Maznikut, përzë banorët nga Kuvendi

10 Shkurt 2022, 14:33 Nga DOSJA
VD-Doli blof me montazh! Rama ‘preu’ ofendimet e Maznikut,

TIRANË– Kryeministri Edi Rama doli blof! Me banorët e lagjes “5 maji” nuk ka arritur asnjë lloj marrëveshjeje dhe këtë gjë e ka dokumentuar me videon e publikuar nga vetë ai në profilin e tij në Facebook, ndryshe nga çfarë deklaroi para mediave në oborrin e Kuvendit se ‘ishte marrë vesh’, tonet e larta dhe humbja e durimit që tregohet në pamje, shfaq krejt të kundërtën. Kreu i qeverisë është treguar mjaft i ashpër dhe tha se asnjë nga shtëpitë e tyre nuk do të legalizoheshin, pasi janë të palegalizueshme, por që sipas tij, banorët nuk do të përfundojnë në rrugë.

E vetmja gjë që mund tu ofrohet sipas Ramës është një bonus qiraje dhe një shtëpi tek pallatet që po ndërtohen për të prekurit nga tërmetit tragjik i 26 nëntorit. Në formën e një ultimatumi, ai shtoi se nëse nuk u pëlqente kjo gjë, mund të dilnin në rrugë e të bërtisnin, por sërish nuk do të arrinin asgjë. Liza Marki, Lorena Nikolla dhe një tjetër banore e përballën me premtimet e bëra në vitin 2013, kohë kur Rama si kryetar bashkie premtonte se nuk do të shembte asnjë banesë të ndërtuar pa leje. Sot, pas nëntë vitesh, kreu i qeverisë tha se është dakort me atë që ka thënë, por në momentin që shtëpitë e tyre pengojnë zhvillimin e qytetit, nuk mund të lihen pa shembur.


“A ka mundësi”, “Do të më dëgjosh”, “Po deshe pusho pak”, ishin fjalët e njëpasnjëshme që përsëriteshin nga kryeministri kundrejt banoreve që kërkonin drejtësi për shtëpitë e tyre. Kulmi i tensioneve ishte momenti kur flet dhe nënkryetari i Bashkisë Tiranë, Arbjan Mazniku. Banorja Lorena Nikolla tha më herët se Mazniku e kishte quajtur mashtruese dhe ishte përplasur me truprojat në momentin që kishte dashur ta filmonte vetë takimin. Pikërisht sekondat nga momenti që nisë të filmojë Nikolla, deri kur ngrihen të gjithë në këmbë, mungojnë në videon e Ramës. Por, edhe montazhi s’e ka shpëtuar! Kërkesat e banorëve ia kanë sosur durimin saqë në fund u detyrua që praktikisht t’i përzërë….

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

ULËRIMA! Rama e Mazniku ngrenë tonet me banorët: A ka mundësi, po deshe

Ultimatumi i Ramës për banorët: Kaq ju ofrojmë, merreni ose dilni bërtisni në rrugë

I thirri në zyrë, Rama kapet me banoret e ‘5 majit’: Si qenke ti, për deputete…

Rama nxjerr video-debatin me nënë Lizën: S’jetohet si kafshë me plehra!

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet edi rama kuvendi i shqiperise protesta 10 shkurt 2022 edi rama kuvendi i shqiperise protesta 10 shkurt 2022

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim