LIVE UPDATES
Aktualitet

“Ishte djali i oficerit”/Policia fsheh aksidentin, reagon pas denoncimit në Dosja.al

23 Janar 2022, 16:33 Nga DOSJA
“Ishte djali i oficerit”/Policia fsheh aksidentin, reagon pas

TIRANË– Dy ditë më parë në qytetin e Gjirokastrës ndodhi një aksident, i pa raportuar deri më sot. U desh denoncimi i mbërritur në redaksinë e Dosja.al, kërkesa për sqarim nga ana jonë që të dilte në dritë se në datë 20 Janar, rreth orës 21:40, në lagjen ‘Punëtori’ në Gjirokastër një mjet rrëzoi shtyllën e ndriçimit publik.

Sipas denoncimit që mbërriti ditën e sotme në redaksi, në mjetin i cili u përplas me shtyllën, ishte drejtues djali i oficerit të policisë së Gjirokastrës, Dhurim Çenko. Jo vetëm kaq, thuhej se adoleshenti i cili ishte pa leje drejtimi lajmëroi të atin pas përfshirjes në aksident duke mbyllur këtë ngjarje pa asnjë procedurë dhe masë konkrete. Sipas denoncuesit, në mjetin e Çenkos u gjet lënda narkotike e dyshuar si kanabis. Policia zgjodhi që të mos raportonte asgjë për këtë incident që fatmirësisht nuk la pas viktima apo të lënduar.

DENONCIMI:

Djali i nje oficeri policie ne Gjirokaster shkakton aksident duke rrezuar shtyllen e ndriçimit publik, policia hesht nderkohe qe babai polic fsheh ngjarjen. Ngjarja ka ndodhur dy dite me pare ne lagjen PUNËTORI ne qytetin e Gjirokastres ku tre te rinj qarkullonin me nje automjet pa dokumentacion dhe aq me keq drejtuesi i mjetit i biri i oficerit te policise se Gjirokastres Dhurim Çenko, rezulton pa leje drejtimi. Ngjarja shokoi njerezit dhe rrezikoi jeten e kalimtareve teksa mjeti ndermorri inkursione te rrezikshme deri sa perfundoi vrullin tek shtulla e ndricimit publik duke e rrezuar ate. Shoferi ne kete rast biri adoleshent i Dhurim Çenkos ka lajmeruar babane e tij i cili ka ardhur menjehere ne vendngjarje duke e mbyllur kete ngjarje pa procedure dhe pa mase konkrete ne drejtim te te birit te tij. Deshmitare ne vendngjarje spegojne se Dhurim Çenko ka gjetur ne kroskotin e mjetit nje sasi kanabisi qe u zhduk si me magji sapo ai vuri dore dhe fshehur keshtu gjurmet ne vendngjarje. Per kete ngjarje Policia e Gjirokastres ka heshtur dukr mos dale me nje komunikate nderkohe qe nese kjo ngjarje do ti kish ndodhur dikujt tjeter, personi do te ishte ne burg.

Dosja.al pa dashur që të publikojë denoncimin që dhe mund të ishte i pavërtetë kontaktoi me policinë e Gjirokastrës. Pasi kërkesës zyrtare përmes email-it, nëse ngjarja ishte e vërtetë e nëse i përfshiri në ngjarje ishte djali i oficerit, policia vetëm pohoi se në atë vend kishte ndodhur aksident. Duke mos pohuar dhe as mohuar se në ngjarje ka qënë i përfshirë djali i Çenkos, policia sqaron se:

Automjeti tip ‘Nissan’ me drejtues personin me inicialet A.M, që sipas tyre kishte leje drejtimi, ka goditur një shtyllë elektrike e për këtë është ndëshkuar me masën administrative me vlerë 2.000 lekë. Ndër të tjera, policia shton se mjeti i përfshirë në aksident është në pronësi të shtetases V. Ç.

SQARIMI I POLICISË:

DVP Gjirokastër/Sqarim Në lidhje me një lajm të publikuar në rrjetet sociale, që bëhet fjalë për një aksident në lagjen “Puntore”, Gjirokastër dhe thuhet se Policia Gjirokastër ka fshehur ngjarjen, ju bëjmë me dije se: Në datë 20.01.2022, rreth orës 21:40, është marrë njoftim nga shërbimet e policisë se në lagjen “Puntore”, në Gjirokastër, një automjet ka goditur një shtyllë elektrike.Në vendin e ngjarjes kanë shkuar shërbimet e policisë rrugore të planizuar në këtë zonë, të cilët kanë konstatuar se automjeti tip “Nissan”, me drejtues shtetasin A. M., i pajisur me leje drejtimi, i cili pasi kishte humbur kontrollin e automjetit kishte dalë nga rruga dhe ishte përplasur me një shtyllë elektrike, me pasojë vetëm dëme materiale. Automjeti është në pronësi të shtetases V. Ç.Nga shërbimi i policisë rrugore është kryer procedura administrative sipas procedurave standarte të shërbimit të policisë rrugore, ku u krye testi për përdorim të pijeve alkoolike me aparat Drager, ku rezultoi në masen 0.00 Mg/Liter.Në fund të veprimeve të kryera u vendos masa administrartive me vlerë 2.000 lekë për shkelje të nenit 139 “Shpejtësia”, (pika 2 “Drejtuesi i mjetit duhet të ruajë gjithmonë kontrollin e mjetit dhe të jetë në gjendjetë kryejë të gjitha manovrat e nevojshme në kushte të sigurta, veçanërisht frenimin emenjëhershëm të mjetit brenda kufijve të fushëpamjes dhe përpara çdo pengese të mundshme” dhe pika 10 “Cilido që shkel dispozitat e tjera të këtij neni, ndëshkohet me masë administrativeme gjobë nga pesëqind deri në dy mijë lekë”), të Kodit Rrugor.Policia e Gjirokastrës fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 dhe në Komisariatin Dixhital çdo paligjshmëri duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm dhe të paanshëm.

Aksidenti në fjalë për të cilin sqarohet policia e Gjirokastrës nuk u raportua dy ditë më parë, procedurë që ndiqet për çdo ngjarje që ndodh. Nëse Dosja.al nuk do kërkonte sqarim për ngjarjen, përse policia nuk zgjodhi që ta raportonte aksidentin por ta mbante të fshehtë??

(A.B)/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet aksident në gjirokastër dhurim cenko gjirokaster aksident në gjirokastër dhurim cenko gjirokaster

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni