LIVE UPDATES
Bota

Një në 3 persona të infektuar me Covid me probleme të shëndetit mendor, ankth, depresion dhe luhatje humori

7 Prill 2021, 08:59 Nga DOSJA
Një në 3 persona të infektuar me Covid me probleme të

SHBA– 6 muaj pasi u diagnostikuan me Covid-19, 1 në 3 pacientë kishin përjetuar një sëmundje psikiatrike ose neurologjike, kryesisht çrregullime të humorit, por edhe goditje ose çmenduri, tregon një studim i ri i ri.

Sipas statnews, rreth 1 në 8 të pacientëve (12.8%) u diagnostikuan për herë të parë me një sëmundje të tillë, më së shpeshti ankth ose depresion. Krahasuar me grupet e kontrollit të njerëzve që kishin grip ose infeksione të tjera të frymëmarrjes jo-kovide, diagnozat neuropsikiatrike për herë të parë ishin pothuajse dy herë më të larta.

Studimi, i publikuar të martën në The Lancet, ka përdorur të dhënat shëndetësore të botës reale në miliona njerëz për të vlerësuar të dhënat e 13 çrregullimeve të trurit. Ankthi, gjendja shpirtërore dhe çrregullimet e përdorimit të substancave ishin më të zakonshmet, por studiuesit gjithashtu gjetën shqetësime, edhe pse ishin më të ulta, të komplikimeve serioze neurologjike, veçanërisht në pacientët që kishin qenë rëndë të sëmurë me Covid-19. Në të gjithë pacientët Covid-19, 0.6% zhvilluan një hemorragji të trurit, 2.1% një goditje ishemike dhe 0.7% çmenduri.

“Ne kemi nevojë për kërkime urgjente për të kuptuar më mirë se si dhe pse ndodh kjo tek pacientët me Covid-19 dhe si ata mund të trajtohen dhe [si] mund ta parandalojnë atë,” Max Taquet, një shok klinik në psikiatri në Universitetin e Oksfordit dhe një bashkëautor i studimit, tha në një telefonatë me gazetarët të martën. “Por ne mendojmë se pavarësisht nga shpjegimi, shërbimet shëndetësore duhet të jenë të përgatitur për kërkesën e rritur që po tregojnë këto të dhëna.” 

Studiuesit analizuan të dhënat elektronike shëndetësore të 81 milion pacientëve amerikanë (të siguruar dhe të pasiguruar), duke gjetur 236,379 njerëz që ishin diagnostikuar me Covid-19 dhe duke i krahasuar ata me tre grupe njerëzish të ngjashëm: një grup kishte grip, një tjetër kishte një sëmundje të frymëmarrjes të tilla si sinositi ose pneumonia, dhe një grup përfshinte njerëz që u shtruan në spital për kushte të palidhura si frakturat e kockave ose gurët në tëmth. Studiuesit shpresuan që krahasimi i grupit Covid me të tjerët do të ndihmonte në izolimin e Covid-19 si shkak dhe ngacmimin e efekteve të tij në tru.

Pas llogaritjes së moshës, seksit, përkatësisë etnike dhe kushteve ekzistuese shëndetësore të pacientëve, pacientët në përgjithësi kishin një rrezik 44% më të lartë të diagnozave neurologjike dhe shëndetit mendor pas Covid-19 sesa pas gripit, dhe një rrezik 16% më të lartë pas Covid-19 sesa pas infeksione të tjera të traktit respirator.

Studimi i ri përforcon kërkimet e mëparshme që treguan disa çrregullime të trurit të rritura me ashpërsinë e sëmundjes, duke u rritur te njerëzit që kishin nevojë të shtroheshin në spital dhe duke u rritur më tej tek njerëzit që kishin nevojë për kujdes intensiv. Ndërsa 33.6% e njerëzve zhvilluan një sëmundje neuropsikiatrike në përgjithësi, ky rrezik u rrit në 46.4% midis pacientëve Covid të trajtuar në një ICU.

E reja është dallimi midis ndërlikimeve neurologjike dhe psikiatrike. Njerëzit me shumë të rëndë Covid-19 kishin një rrezik më të lartë të komplikimeve si goditje në tru ose çmenduri, por njerëzit që zhvilluan ankth ose depresion përfshinin spektrin e ashpërsisë së sëmundjes.

Ndërsa studimi nuk ekzaminoi mekanizmat që mund të shpjegojnë çrregullimet neuropsikiatrike të lidhura me virusin, autorët spekuluan në thirrjen me gazetarët se nëse pacientët e dinë që kanë Covid-19, dhe stresuesit e tjerë mund të kontribuojnë në një sëmundje psikiatrike.

“Mund të jenë faktorë psikologjikë dhe faktorë biologjikë dhe faktorë psikosocialë, siç janë, për shembull, nevoja për të izoluar dhe humbja e të ardhurave si rezultat i kësaj,” tha Taquet.

Është më lehtë të lidhësh çrregullimet neurologjike me efektet e virusit në tru. Shkencëtarët besojnë se virusi mund të hyjë në tru përmes llambës së nuhatjes, ku dekodohet shija dhe aroma. Inflamacioni në të gjithë trupin gjithashtu dëmton enët e gjakut në tru dhe mund të çojë në mpiksje të gjakut që shkaktojnë goditje në tru, jerm ose çmenduri.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota max taquet pasojat e koronavirusit max taquet pasojat e koronavirusit

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni