Aktualitet

Largimi i Harun Çelik/ Në të njëjtën ditë u kap dhe shoku i tij me pasaportë fàlse në Rinas, avokati Bengasi: Dua të di nëse është dèportim apo dèbim

Avokati Alban Bengasi i ka bërë një kërkesë Drejtorisë së Kufirit dhe Emigracionit pasi do të dijë nëse dèportuar apo dèbuar Harun Çelik nga Shqipëria. Më 15 janar pritet të dalë para gjykàtës së Tiranës, Selami Simsek miku i mësuesit turk, pasi ky i fundit në të njëjtën ditë u kap dhe bashkë me Harun Çelik me pasaportë fàlse në Rinas.
Featured image of article: Largimi i Harun Çelik/ Në të njëjtën ditë u kap dhe shoku i tij me pasaportë fàlse në Rinas, avokati Bengasi: Dua të di nëse është dèportim apo dèbim Harun Çelik

Tiranë- Detaje të reja kanë dalë nga dèportimi Harun Çelikut, i cili u rrèmbye nga autoritetet turke sapo la ambientet e bùrgut 302, për t’u èkstraduar në Turqi. Avokati mbrojtës i shtetasit turk, Harun Çelik, Alban Bengasi i ka bërë një kërkesë Drejtorisë së Kùfirit dhe Emigracionit, pasi do që të njihet me procedurën për largimin e klientit të tij nga Shqipëria. Ai thotë se nuk është njoftuar për këtë vendim dhe kërkon të dijë nëse është dèportim apo dèbim ky rast.

“Dua të di nëse është dèportim apo dèbim. Dua të njihem me procedurën. Nuk jam njoftuar për këtë rast dhe është në shkèlje të ligjit”, thuhet ndër të tjera në shkresë.

Po kështu më 15 janar pritet të dalë para gjykàtës së Tiranës, Selami Simsek miku i mësuesit turk, Harun Çelik, i cili u àrrestua në po të njëjtën ditë me mikun  e tij,  në aeroportin “Nënë Tereza”, me pasaportë kanadeze të fàlsifikuar. Edhe ky kishte si destinacion final Kanadanë. Ndaj tij rèndon akùza e fàlsifikimit të dokumentave, ndërsa do të jetë gjýqtari Ahmet Metalia, i cili do të japë verdiktin për të.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dosja.al raportoi ekskluzivisht déportimin e 41-vjeçarit, Harun Çelik drejt Turqisë. Harun Çelik, u dërgua në Turqi, megjithëse ai nuk është në kérkim ndërkombëtar. Mësuesi Harun Çelik, u arréstuå në muajin korrik në aeroportin e Rinasit, pasi iu gjet një vizë kanadeze, e cila pas kontrollit rezultoi se ishte e fålsifikuår.

Turku, u dénuå nga gjykata me 5 muaj bùrg, dënim që Çelik, me profesion mësues e vuajti në bùrgun 302 në Tiranë. Ndërsa dje ai u mor dhe u dërgua direkt e për në Rinas, për t’a ékstråduar në Turqi, ndërsa polícia shqiptare pohon jozyrtarisht, se ékstrådimi është kryer konform procedurave duke mohuar azílin. Pasi është çuar në Turqi, Harun Çelik i është dorëzuar pólícísë në aeroportin “Sabiha Gokcen” dhe ka dalë para Gjykåtës, e cila ka vendosur ndaj tij masën e parabúrgimit.

J.V/Dosja.al

Shto Koment