LIVE UPDATES
Aktualitet

Dënimi i Adriatik Llallës, Artan Hoxha: Bëhu i fortë Tiku, burgu për burrat është, pas teje urdhër-arrestin e pret dikus

23 Shtator 2021, 06:08 Nga DOSJA
Dënimi i Adriatik Llallës, Artan Hoxha: Bëhu i fortë Tiku,

TIRANË– Gazetari investigativ Artan Hoxha ka komentuar dënimin e formës së prerë me dy vite burg të ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, i cili është shpallur në kërkim kombëtar. Në një postim në Facebook, Hoxha shkruan se ish-ambasadori i SHBA-ve, Donald Lu, të cilin Llalla e etiketonte si Dini, i kishte dalë borxhit, por ish-kryeprokurori nuk ia ka vënë veshin. Hoxha shton se pas Llallës tashmë dikush tjetër që është shpallur ‘non grata’ si ai pret urdhër-arrestin.

Gazetari kujton dhe shprehjen e Llallës, i cili deklaronte se do bënte arrestime në shtatr, duke shtuar se në fakt këtë muaj, të vetmet arrestime që ka bërë ka qenë ai i Hoxhës që është marrë nga studioja e “Opinion”, në 2016-n dhe dënimin e vetes së tij.

Statusi i plotë:

Te doli borxhit “Doni”…(emri i shkurtuar me te cilin Llalla e etiketonte ne publik ambasadorin amerikan Donald Lu)….Po ti, nuk degjoje nga ai vesh. Sepse ATA, miqte e tu, qe te kishin vene aty, te ferkonin krahet, duke te thene:”Jepi Tiku, sa te jemi ne pas teje, ty nuk te gjen gje”..Por ATA, miqte tu, qe ti beje be e rrufe, se nuk do i arrestoje kurre, tashme nuk te ndihmojne dot. U ka marre ferra uraten dhe jane ne liste pritje. Dikush qe eshte shpallur “non grata” si ty, pret urdher-arrestin si Pinoçeti. Ndersa dikush tjeter, pret ti sjellin statusin “non grata” sapo te dorezoje detyren…

E nise dhe e mbarove mandatin me batuten: “Do bej arrestime ne shtator”….Ne fakt te vetmet arrestime, qe munde te besh ne shtator, jane:1)- une dhe celularet e mi, qe me moret live nga studio e OPINION me 15 shtator 2016 (ne fakt 2 celularet nuk mi keni kthyer edhe pse kane kaluar me shume se 5 vite). 2)- dhe veten tende, me vendim arresti te formes se prere, me 22 shtator 2021…Behu i forte Tiku. Ne fund te fundit, populli yne thote: “Burgu, eshte per burrat”…

Adriatik Llalla është shpallur në kërkim kombëtar. Ai u dënua me vendim të formës së prerë nga Apeli i GJKKO-së me dy vite burg për akuzën e fshehjes së pasurisë në 3 raste si dhe heqje e të drejtës për të ushtruar funksione publike për 5 vjet. Policia shkoi në shtëpinë e Llallës një ditë më parë, por ish-zyrtari i lartë shqiptar nuk ndodhej aty dhe për këtë arsye u shpall në kërkim kombëtar. Bashkëshortja dhe avokati i Llallës kanë mohuar të kenë dijeni për vendndodhjen e tij, por Dosja.al publikoi një foto një ditë më parë, ku ish-kryeprokurori shihej në Romë, me valixhe në dorë.

(F.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Aktualitet Aktualitet adriatik llalla artan hoxha denohet Adriatik Llalla adriatik llalla artan hoxha denohet Adriatik Llalla

Sondazh

Poll

Aktualitet 22 Shtator 2021, 20:35

TIRANË– Gazetarja Klodiana Lala ka bërë me dije detaje të tjera lidhur me vendndodhjen e ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla. E ftuar në emisionin “Op...

Aktualitet 22 Shtator 2021, 20:19

BRITANI E MADHE- Një grup personash sulmuan kompaninë e sigurimeve “Securitas” dhe u larguan duke marrë me vete 53 milionë paund, duke hyrë kështu edhe në histo...

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos