LIVE UPDATES
Bota

Dënimi historik në Koblenc: Dëshmi se drejtësia ekziston!

15 Janar 2022, 08:15 Nga DOSJA
Dënimi historik në Koblenc: Dëshmi se drejtësia ekziston!

GJERMANI- Ne njerëzve na pëlqen të besojmë në mrekulli. Për shembull, përvoja biblike e Damaskut, sipas së cilës një persekutor i të krishterëve të parë u bë apostull i kombeve. Ose që puthja e një princi mund ta ringjallë Borëbardhën nga të vdekurit. Dhe që edhe përbindëshat më të këqinj munden.

Në një kontekst fetar ose në përralla, një besim i tillë në mrekulli është krejtësisht i mirë. Por shpresa për mrekulli në bodrumet e errëta të burgjeve të diktaturës së paskrupullt në Siri nuk është aspak e kuptueshme. Edhe argumenti i paraqitur nga avokatët mbrojtës në gjyqin e Koblencit ishte po aq i pakuptueshëm: se dënimi i Anwar Raslan do të dërgonte sinjalin e gabuar për dezertorët e mundshëm nga regjimi i Asadit.

Gjermania si simbol

Procesi ishte i pari i këtij lloji në botë, për krimet e bëra nga regjimi i Assadit në Siri. Anwar Raslan nuk është thjesht një peshk i vogëlnë sistemin e terrorit sirian. Koloneli i shërbimit sekret ishte kreu i departamentit të hetimit në burgun famëkeq Al-Khatib, ku dinjiteti njerëzor shkelet me këmbë edhe sot e kësaj dite.

Gjykata në Koblenc e dënoi atë për krime kundër njerëzimit, 27 vrasje, lëndime të shumta të rënda trupore dhe shumë përdhunime. Thuhet se ka pasur më shumë se 4.000 viktima të torturës gjatë mandatit të tij në Al-Khatib midis prillit 2011 dhe shtatorit 2012 – dmth gjatë kohës së protestave masive të Pranverës Arabe në Siri – para se të dezertonte dhe dy vjet më vonë të arrinte në Gjermani, ku aplikoi për azil.

A është rastësi që hetimi i parë ligjor i mizorive të kryera nga diktatura siriane po zhvillohet në vendin që ka vuajtur nga dy diktatura në historinë e tij? Jo, as rastësi dhe as mrekulli: Është thjesht sepse Gjermania është destinacioni i preferuar për shumë sirianë, të cilëve u është dashur të largohen nga atdheu i tyre për shkak të luftës dhe shtypjes – ose që thjesht shpresojnë për një jetë më të mirë. Kjo është arsyeja pse probabiliteti këtu është më i madhi që viktimat dhe torturuesit të takohen në ndonjë arkë në supermarket, kur marrin fëmijët nga shkolla ose në metro – siç ishte rasti me Anwar Raslan. Gjyqi i Koblencit nuk ishte i fundit i këtij lloji në Gjermani. Një tjetër gjyq do të fillojë në Frankfurt javën e ardhshme.

Përgjegjësia

Sado absurde të tingëllojë: Edhe në një shtet policor totalitar si Siria nën sundimin e Asadit, nuk është e lehtë të përcaktohet përgjegjësia individuale e autorit përkatës – edhe nëse e dimë se çdo anëtar i sistemeve të tilla terroriste është kryesisht vetëm një marrës i urdhërave. Prandaj, mbrojtësit e Anwar Raslan theksuan vazhdimisht, se ai ishte vetëm një ndjekës i një regjimi vrasës kundër vullnetit të tij. Dhe një dënim i ashpër kundër tij do të parandalojë anëtarët e tjerë të aparatit sirian të sigurisë që të dezertojnë.

Kjo është e vërtetë për aq sa fotografitë e marra nga fotografi ushtarak sirian Caesar konsiderohen si dëshmi kryesore e torturave sistematike të figurave të opozitës në burgjet siriane. Por ndryshe nga ky rast, Anwar Raslan dha pak kontribut në zgjidhjen e krimeve të regjimit të Asadit. Përgjegjësia e tij për krimet për të cilat u akuzua mund të vërtetohej vetëm nëpërmjet dëshmive të dhjetëra dëshmitarëve, të cilët, megjithë traumatizimin e tyre kryesisht të rëndë, pranuan barrën e këtij gjyqi. Prandaj dënimi “burg i përjetshëm” është më i rëndësishmi – si një sinjal se në fund të fundit ka drejtësi në botë.

Marrë nga DW

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota anwar raslan gjermani gjykata në koblenc anwar raslan gjermani gjykata në koblenc

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra